Napomene za srednju grupu u kasnu jesen. Sažetak lekcije za srednju grupu na temu "Jesen"

Ciljevi:

Obrazovni : konsolidovati dječije ideje o jeseni kao godišnjem dobu. Ojačati vještine kvantitativnog i rednog brojanja i digitalnog označavanja u okviru 5. Ojačati sposobnost upoređivanja predmeta po veličini, sastavljanja serijske serije i sposobnost razlikovanja desne i lijeve strane. Razvijte koherentan govor, sposobnost da izrazite svoje mišljenje i odgovorite na pitanja. Ojačati sposobnost usklađivanja prideva s imenicama.

edukativni: razvijati maštu, vizuelnu pažnju, motoriku ruku i prstiju.

edukativni: gajiti brižan odnos prema životinjama i želju da im se pomogne. Njegovati kulturu ponašanja ( sposobnost da se pozdravi i pozdravi).

Materijal za GCD:

Kartice za oblačenje, rebrasta tabla, pečurke različitih veličina, kartice sa nacrtanim obrisom lista i brojem ispisanim pored njega (do 5), dijagram kartica za pamćenje pesme, krugovi od crvenog i narandžastog kartona.

edukator: Ljudi, danas sam našao pismo u našem sandučetu. Hoćeš li da ti pročitam? ( Otvaram kovertu i čitam):

Zdravo, djeco, djevojčice i momci!

Životinje ti pišu pismo.

Živimo u šumi, na rubu.

Sada se spremamo za zimu,

Ali već smo umorni.

Požurite

Dođite nam u pomoć!

Ljudi, želite li pomoći stanovnicima šume? ( dečiji odgovor). Kako se zovu životinje koje žive u šumi? ( divlje životinje). Prisjetimo se koje je godišnje doba sada? ( jesen b)

Šta rade divlje životinje u jesen? ( priprema zalihe, mijenja kaputa)

Je li sada rana ili kasna jesen? ( kasno)

bravo. Prisjetimo se kakvo se vrijeme najčešće dešava u kasnu jesen. I ovo će nam pomoći da zapamtimo loptu. Stanite u krug, a ja ću vam baciti loptu i ko god padne reći će vam kakvo je jesenje vrijeme ( kišovito, vjetrovito, oblačno, vlažno, tmurno, itd..)

U redu. Stoga, prije nego što krenemo na put, moramo se toplo obući. Obuci se! A da ne zaboravite ništa obući, pogledajte slike nagoveštaja ( redosled oblačenja).

(Djeca imitiraju proces oblačenja uz muziku )

Jeste li sve obukli, zar niste ništa zaboravili? Šta ste prvo obukli? Šta je treće? Peto? Jeste li obuli tople čizme na noge? Jesi li stavio čizmu na desnu nogu? Prikaži ( djeca pokazuju desnu nogu y). Jesi li stavio čizmu na lijevu nogu? Prikaži(d) djeca pokazuju lijevu nogu). Bravo!

U jesenskoj šumi za šetnju

Ti i ja idemo sada.

I vjerovatno mnogo

Naći ćemo nešto zanimljivo.

Stanite jedno pored drugog

I držite se za ramena.

(Djeca stoje jedno pored drugog )

edukator: Imamo voz. Na njemu ćemo ići u šumu. Na putu će biti mnogo tunela, tako da morate biti veoma oprezni. Tuneli mogu biti visoki ili niski. Ako je tunel visok, voz će proći slobodno, ali ako je nizak, i ako je nizak, šta mislite da radimo? ( sagni se, sedi).

Dakle, krenimo na put! (str uz muziku deca hodaju kao zmija, prvi par pravi visoke i niske kragne, deca prolaze kroz kragne)

Tako smo stigli u šumu. Hajde da ga pozdravimo. Da bismo to uradili, moramo svi zajedno da kažemo:

Zdravo šumo, jesenja šuma,

Pun bajki i čuda!

(Djeca pozdravljaju šumu )

Ljudi, ima mnogo staza i staza u šumi.

Po stazama i stazama

Hajdemo u šetnju šumom.

Možda šumske životinje

Naći ćemo te negdje!

Ko zna kako se put razlikuje od puta? ( staza je široka a staza uska).

Sada ćemo hodati stazom. Staza je uska, pa ćemo hodati, stavljajući jednu nogu na drugu.

(Djeca hodaju po rebrastoj dasci, stavljajući pete na prste, i svi zajedno izgovaraju riječi ):

Hodamo stazom,

Jedan, dva, tri, četiri, pet.

Stavili smo nogu na nogu,

Jedan, dva, tri, četiri, pet.

O momci, pogledajte:

Hodali smo stazom,

Našao sam vjeveričinu kuću. ( Drvo sa udubljenjem)

Kako se zove vjeverica kuća? ( Hollow)

A evo i same vjeverice. Hajde da je pozdravimo.

(Djeca pozdravljaju vjevericu ).

Momci, vjeverica se trudila i skupila puno gljiva. Pečurke je okačila na grane, a one koje su joj ostale želi da stavi u ostavu. Ali treba ih poredati po redu - od najvećeg do najmanjeg. Pomozimo vjeverici da to uradi.

(Djeca čine serijski red, jedno od djece priča kako su pečurke bile poslagane: prvo su stavili najveću gljivu, zatim manju, pa još manju, itd. )

vjeverica: Hvala vam ljudi, puno ste mi pomogli. A sada želim da vidim kako znaš da brojiš. Pažljivo pogledajte drvo na kojem vise gljive. Koristite oči da prebrojite koliko gljiva visi na desnoj strani. Sada pljesnite rukama isti broj puta. Koliko ste puta pljesnuli rukama? Zašto?

Prebrojite koliko gljiva visi na lijevoj strani. Skočite isti broj puta. Koliko ste puta skočili? Zašto?

Gdje ima najviše gljiva? Gdje je manje? Šta treba učiniti da bude jednak broj gljiva? ( Odgovori djece)

vjeverica: Bravo momci, sada je vrijeme da nastavim sa svojim poslom. Zbogom, dođi ponovo.

edukator: Vjeverica je pobjegla da radi svoj posao, a ti i ja ćemo nastaviti dalje.

Jedan, dva, tri, jedan, dva, tri,

Hodali smo stazom.

Oh, ljudi, ko to tamo šušti? da vidimo. ( Jež sjedi ispod grma).

jež: Zdravo momci!

(Djeca pozdravljaju ježa ).

edukator: Ljudi, pogledajte kakav je lep jež. Pohvalimo ga. A da bismo to učinili, recimo sve zajedno:

Mnogo si dobar, ježe

Jednostavno ga ne možete pokupiti!

(Djeca izgovaraju riječi u horu )

jež: Ne moraš me pokupiti. Bolje da mi pomogneš. Odlučio sam da izoliram svoju rupu za zimu, nosio sam lišće u nju, ali sam bio jako umoran. I treba mi još mnogo listova.

edukator: Momci, možemo li pomoći ježu da pokupi lišće? Pokažimo našim olovkama kako to možemo učiniti.

Igra prstima “Vjetar je šumom šetao”

Vjetar je duvao kroz šumu,

Vjetar je kidao lišće:

list breze,

Rowan list.

Javorov list

List od jasike.

Sakupićemo lišće sa hrasta,

Donećemo mami prelep buket.

edukator: Bravo! Ali danas ćemo skupljati lišće ne za mamu, već za ježa. Pripremio je kartice koje pokazuju koliko i kakvog lišća ćete mu donijeti. ( Djeci dajem kartice na kojima je ispisan broj i pored njih nacrtan obris hrastovog, javorovog ili brezovog lista. Djeca pronalaze potreban broj listova i donose ih ježu).

jež: Hvala vam ljudi, sada se neću izgubiti zimi. Zbogom!

(Djeca se opraštaju od ježa )

edukator: O momci, pogledajte!

Nečije uši, nečiji rep,

Nečije šape vire tamo.

Neko gleda iza drveta

Za mene i momke.

ko je ovo? ( Hare)

Čije su uši virile iza drveta? ( zečje uši)

Čiji je rep virio? ( zeca rep)

Čije su šape virile? ( zečje noge)

Ti i ja smo vidjeli kako se vjeverica i jež spremaju za zimu. Reci mi, spremaju li se zečevi za zimu? ( zečevi mijenjaju kapute)

Zašto ih mijenjaju? ( biti topliji, sakriti se od neprijatelja V)

edukator: Naravno, zeko u bijeloj bundi nije toliko uočljiv na snijegu, ali lisica ima jako dobar njuh. Lisica izlazi u lov, nosom njuši vazduh i miriše gde se zec krije. Hajde da pokažemo kako lisica njuši vazduh.

(Djeca duboko udahnu) .

Lisica će trčati prema mirisu, a šta onda jadni zeko da radi? ( Moramo pobjeći od lisice)

Zec brzo trči, a da bi nadmudrio lisicu, zbunjuje mu tragove. Prisjetimo se pjesme, kako zec zna pobrkati tragove. A slika nagoveštaja će nam pomoći da je zapamtimo ( prekrivena pjesma V. Berestova "Trag zeca")

Neće proći dugo pre nego što nevolja bude u šumi,

Ali zec nije prostak.

Znajte da zbunite svoje tragove -

Ovako!

Staza vijuga tu i tamo,

Naprijed, nazad i bočno.

Gdje je bio zec, nema zeca.

Skok-skok!
Zeko, da li ti se svidela naša pesma?

zec: Zaista mi se svidjelo! A sada je vrijeme da pobjegnem. Doviđenja momci.

(Zec se krije ispod grma).

edukator: Ljudi, čini mi se da nas neko zove. Samo cekaj, idem da pogledam ( Iznesem plišanog medvjedića, djeca ga pozdrave). Mishka je vidio kako si pomogao malim životinjama i odlučio da i ti njemu možeš pomoći. Medvjed se takođe priprema za zimu. Našao je mjesto za jazbinu i postavio put do njega od raznobojnih kamenčića, ali je neko razbacio te kamenčiće i ostalo je samo nekoliko kamenčića. ( Pokazujem crtež i pozivam djecu da nastave niz).

(Djeca postavljaju stazu od krugova).

medvjed: Hvala vam momci! Mnogo ste nam pomogli, a moji prijatelji i ja smo vam pripremili poslasticu - lješnjake. Jedite za svoje zdravlje!

Ljudi, naša šetnja je gotova. Vrijeme je da se pozdravimo sa stanovnicima šume i vratimo se vrtić. Stanite jedan iza drugog, naš voz je spreman za polazak. ( Djeca napuštaju grupu uz muziku ).

nastavnik GBDOU d/s br. 16,

Kalininski okrug u Sankt Peterburgu, Rusija.

Više zanimljive informacije možete čitati i diskutovati na forumu

Tatiana Gilyazova

Bilješke o lekcijama u srednja grupa "Kasna jesen". Sastavila i vodila učiteljica Giljazova Tatjana Aleksandrovna.

Implementacija programskih sadržaja u obrazovnom oblasti:

"kognitivni razvoj", "Umjetnički i estetski", "Razvoj govora".

Vrste dječjih aktivnosti: igrica, komunikativna, kognitivno-istraživačka, percepcija fikcija i folklor, proizvodne aktivnosti.

Ciljevi aktivnosti nastavnika: naučite da imenujete znakove kasna jesen, uporedi ljeto i jesen navedite karakteristične karakteristike kasne jeseni od"zlato", naučiti pravilno pozicionirati dijelove aplikacija; razviti sposobnost odgovaranja na pitanja uobičajenim rečenicama; razvijati koherentan govor djece; negovati ljubav i poštovanje prema prirodi.

Planirani obrazovni rezultati savladavanja sadržaja programe: zna kako da održi razgovor, iznosi svoje gledište; izražava pozitivne emocije (interes, radost, divljenje) prilikom pamćenja pjesme; ima vještine brige o sebi, zainteresiran je za produktivne dječje aktivnosti (primjena « Jesenji tepih» ); aktivno i ljubazno komunicira sa nastavnikom i vršnjacima u rješavanju igara i kognitivnih problema.

Materijali i oprema: muzički pratnja: P. I. Čajkovski, ciklus "godišnja doba", slika priče « Kasna jesen» , ilustracije na temu „Zlatni jesen» I « Kasna jesen» .

Zvuči muzika P. I. Čajkovskog iz ciklusa "SEZONA". Razbacane po tepihu jesenje lišće . Djeca ulaze grupa i stanu u polukrug.

1. Organizacioni momenat.

Educator: Ljudi, idemo sa vama hajde da se pozdravimo!

Dobro jutro

Dobro jutro! - Ptice su počele da pevaju.

Dobri ljudi, ustanite iz kreveta;

Sav se mrak krije u uglovima,

Sunce je izašlo i ide na posao.

A. Kondratiev

Učiteljica čita pjesmu - zagonetka:

Ako je lišće na drveću požutjelo,

Kad bi ptice odletjele u daleku zemlju,

Ako je nebo tmurno, ako pada kiša,

Ovo doba godine se zove (u jesen) .

Odgovori djece: Jesen.

Educator: Hajde da čitamo pesme o tebi i meni jesen.

Kolya:

Jesen je zlatna ptica,

Odletjelo je jato ptica,

Obukli smo džempere

Vrijeme je da izvadite kišobran.

Masha:

Lisica je prošla ispod grma

I spalila je lišće repom.

Vatra se penjala kroz granje

I zapalio se jesenja šuma.

Kućica za ptice je bila prazna, ptice su odletjele,

Ni lišće ne sjeda na drveće.

Ceo dan danas svi lete i lete...

Očigledno i oni žele da lete u Afriku.

Alice:

Žuto lišće pleše

Služe sa grana i lete.

Ova zlatna bajka

Called "opadanje lišća".

Vetch:

Opadanje lišća, opadanje lišća,

Žuto lišće leti.

Šušte pod nogama

Uskoro će bašta ogoliti.

Lisa:

Iza prozora se povjetarac zabavlja:

Ili će skočiti, ili će se sakriti.

I lišće trči duž staze,

Kao žuti miševi i mačke.

Nastya:

Lišće pada sa stabala jasike,

Oštar klin juri nebom.

Želi da leti pravo

Želi da visi u vazduhu.

Pada kao kamen sa visine

A u poljima peva, peva.

Educator: Bravo! Pogodili su zagonetku i pročitali pjesme. Sada sakupimo otpalo lišće, stavimo ga u korpu i sjednemo na stolice.

septembar, oktobar, novembar

Sa kišom i opadajućim lišćem,

I ptice odlete

A djeca treba da idu u vrtić.

2. Razgovor o pitanjima.

Kako se zove prvi? jesenji mjesec?

A drugi?

Već je treći mjesec jesen. kako se to zove?

Je li napolju toplo ili hladno?

Da li sunce često sija?

Da li često pada kiša?

Jesu li kiše tople ili hladne?

Raste li trava ili se suši?

Šta se dešava sa lišćem na drveću?

Kakvu odeću ljudi nose?

3. Poređenje.

Vježbajte:

a) Dopuni rečenice:

U oktobru je toplo, ali sada... (hladno).

U oktobru počinje da opada lišće, a sada... (pao).

U oktobru su ptice počele da lete, a sada... (svi su odletjeli).

U oktobru je sunce malo grijalo, ali sada... (ne grije).

U oktobru je kiša padala retko, ali sada... (često).

U oktobru nema snega, ali u novembru pada... (prvi snijeg).

b) Uporedite jesen sa letom. Reci obrnuto:

Ljeti je sunce jarko i u jesen -...(prigušeno).

Ljeti je nebo svijetlo i u jesen -...(siva).

Ljeti su dani dugi i u jesen -...(kratko).

Ljeti su drveće zeleno i u jesen -...(žuta).

Ljeti se ljudi oblače lagano i u jesen -...(toplo).

Ljeti, kolekcionari uzgajaju usjeve, i u jesen -...(uklonjeno).

c) Pronađite greške:

U novembru djeca nose laganu odjeću.

U novembru pupoljci nabubre i listovi cvjetaju.

U novembru sunce je veoma toplo.

U novembru su mrazevi i snijeg.

U novembru ptice stižu iz toplih krajeva.

4. Minut fizičkog vaspitanja.

Mi smo listovi, mi smo listovi,

mi - jesenje lišće.

Sjeli smo na grane

Duvao je vetar i oni su leteli.

b) Opadanje lišća

(E. Avdienko)

Oblaci se vrte na nebu. Djeca se njišu s noge na nogu.

Svaki korak je lokva. Hodajte u mjestu, visoko podižući koljena.

Dan jesen se mršti, Ruke na pojasu - skreće lijevo i desno,

Pada lišće na ulici. Okreću se na mestu.

Širi se po cesti. Lako trče u krug.

Žuta mećava.

Educator: About jesen ima pesme koje pjesnici pišu, postoje muzička djela, koje su napisali kompozitori, a postoje i slike koje su naslikali umjetnici. Pogledaj ove slike. Idi na sliku gdje je rano jesen. Kojim bojama je umjetnik naslikao ovu sliku? U redu. Rano u jesen Preovlađuju zelene boje i malo žute. A sada, momci, idite na sliku na kojoj je umjetnik prikazao kasna jesen. Koje boje su korištene za slikanje ove slike? U redu. Kasna jesen preovlađuju sive boje.

5. Opis kasna jesen.

Educator: U kasnu jesen postaje hladno. Sunce retko sija i ne greje. Nebo je sivo i tmurno. Često se javljaju hladne kiše. Drveće padaju poslednji listovi. Trava se osušila, cvijeće je uvelo. Posljednje ptice lete na jug. Životinje se pripremaju za zimu. Ljudi oblače toplu odeću.

Djeca koriste model za opisivanje jesen.

Učitelj čita pjesmu:

Dosadna slika! Beskrajni oblaci

Kiša pljušti, na tremu su lokve.

Na vratima se kuca. Učiteljica donosi pismo od zeca i čita: „Zdravo, momci! Tužan sam, nedostaje mi šuma, a posebno suvo žuto lišće. Na čistini u šumi gdje sam ja živio, bilo ih je mnogo. Tako su se lijepo okretali u zraku i padali na zemlju. Jesen. Hladno je, svo lišće je otpalo, trava je suva, oblaci lebde nebom, pada kiša. Ali na mojoj čistini nema lišća i takvu ljepotu ne mogu naći nigdje drugdje. Ljudi, molim vas, napravite mi tepih od lišća.”

Ovo je zahtjev sa kojim nam je zeko došao. Hajde da mu pomognemo i uradimo to jesenji tepih od lišća.

Djeca izvode aplikaciju « Jesenji tepih za zeca»

Evo, zeko, vidi kakav divan tepih su dečki napravili za tebe!

Zaključak klase.

Educator: O čemu smo danas pričali?

O čemu ste naučili jesen?

Ko nas je posjetio?

Šta ste svirali danas?

A sada, zeko, naši momci će plesati. To se zove ples "Lišće, opadanje lišća". Nadamo se da ćete uživati ​​u ovom plesu i da ćete se više zabaviti.



Tema: “Kasna jesen”

Ciljevi i zadaci:

Ojačati sposobnost imenovanja znakova kasne jeseni;

Razvijati koherentne govorne vještine uvođenjem prideva u aktivni vokabular; osposobiti djecu u sposobnosti pisanja kratke priče na osnovu slike;

Nastavite razvijati vještine emocionalne procjene književni tekst i slušana muzika;

Poboljšajte dječje umjetničke vještine:

Održavajte i jačajte fizičke i mentalno stanje djeca;

Integracija obrazovnih područja: spoznaja, komunikacija, čitanje beletristike, muzika, umjetničko stvaralaštvo, zdravlje.

Oprema: igračka medvjed, audio snimak P. I. Čajkovskog „Godišnja doba“, slika „Kasna jesen“.

I. Uvodni dio – 2 min.

II. Glavni dio -15 min.

III. Završni dio - 3 min.

Analiza lekcije.

GCD potez:

I.Org. moment. Ljudi, danas ćemo prošetati šumom i vidjeti kakve su se promjene dogodile u prirodi, a ujedno ćemo se družiti sa mladunčetom, koje će uskoro ići u krevet i spavati cijelu zimu. A da bismo ušli u šumu, moramo zatvoriti glave i okrenuti se.

II. Svira muzika (P. I. Čajkovski „Godišnja doba“ sviraju Novembar (na trojci). Momci, da li čujete kakva lepa muzika zvuči u šumi? Recite mi kakva osećanja doživljavate dok je slušate?

D: Tuga, tuga, melanholija.

P: Zašto mislite da je muzika tužna, tužna?

D: Priroda je tužna što je ljeto prošlo i što će uskoro doći zima.

P: Recite mi koje su se promjene dogodile u prirodi?

(ispitivanje jeseni na slici)

D: Drveće je bacilo lišće, pao je snijeg, nebo je sivo, sunce je prestalo da grije, ptice su odletjele u toplije krajeve, insekti i medvjed su ušli u hibernaciju.

Momci, hajde da sada kažemo medvedu o jeseni (Sastavljanje priče prema Vorobjovoj šemi)

Nekoliko djece priča priču (Kraj jeseni. Drveće je obacilo lišće, pao snijeg, nebo je sivo - sunce nije dovoljno grijalo, ptice su odletjele u toplije krajeve, insekti i medvjed su ušli u zimski san)

P: Bravo, momci! A sad nas mali medvjedić zove da se malo igramo, hoćeš li?

Igra "Lišće".

Mi smo jesenje lišće

Sjedimo na granama. (Čučni)

Duvao je vetar i oni su leteli. (Trči u krug)

Leteli smo, leteli smo

I oni su mirno seli na zemlju. (sjedi)

Opet je zapuhao vjetar

I pokupio je sve listove. (ustani)

Okrenuli su se i leteli. (Okrenuli smo se i potrčali)

I opet su seli na zemlju. (sjedi)

P: Miška nam nudi još jednu igru, zove se „Pronađi grešku“ (djeca ispravljaju greške u izjavama).

U novembru ljudi nose laganu odeću.

U novembru cvjetaju cvijeće i lišće.

U novembru je sunce toplije.

Prvi snijeg pada u novembru.

U novembru se ptice vraćaju iz toplih zemalja.

P: Dajmo Miški poklone da zimi sanja samo prijatne snove?

Hajde da nacrtamo sunce. Gledajte, momci, sunce nam je na stolu, ali nešto nedostaje. (bez zraka)

Nacrtajmo nekoliko zraka za naše sunce.

Kojom bojom ćemo naslikati sunce?

djeca:

Žuta

edukator:

Kakvog je oblika sunce?

(Okruglo)

Kako izgledaju zraci?

(na štapovima)

I slikat ćemo s vama ne kao obično kistom, već dlanovima. Pogledaj kako crtam.

edukator:

P: Mishki su se zaista svidjeli vaši pokloni i hvala vam! (U korpi je poslastica za djecu). Pozdravimo se sa medvjedom i poželimo mu ugodne snove! Vrijeme je da se vratimo u grupu!

(Zatvaram oči i okrećem se oko sebe).

III. Refleksija.

P: Gdje smo bili danas?

D: B jesenja šuma!

P: Koje su se promjene dogodile u prirodi? (Gledanje slike „Jesen” i sastavljanje kratke priče prema dijagramu).

Predškolska ustanova iz budžeta opštine obrazovna ustanova„Aleksejevski vrtić br. 6 „Pčela“ Aleksejevskog opštinskog okruga Republike Tatarstan

Sažetak direktnih obrazovnih aktivnosti

formirati holističku sliku svijeta

u srednjoj grupi na temu:

"kasna jesen"

vaspitač,

Bogatova Olga Nikolajevna

Datum: 07.11.2016

selo Alekseevskoe

2016

Obrazovna oblast „Formiranje holističke slike sveta”

TEMA: KASNA JESEN.

Cilj: Predstave formeo promjenama u prirodi u novembru.

Zadaci:

Obrazovni: Naučite da imenujete znakove kasne jeseni, uporedite ljeto i jesen, navedite karakteristične karakteristike kasne jeseni od „zlatne“;konsolidovati znanje o jesenjim mesecima.Naučite djecu da opravdaju svoje misli i odgovaraju na pitanja rečenicama.

edukativni: Razvijati koherentne govorne vještine, zapažanje, mentalnu aktivnost, sposobnost izrazite svoje mišljenje. Razvijajte pažnju i izdržljivost.

Obrazovni: Obrazovati ljubav prema prirodi i njenoj lepoti.

Integracija obrazovnih oblasti:“Razvoj govora”, “Kognitivni razvoj”.

Rad sa vokabularom:kasna jesen, sivo nebo, hladan vetar, golo drveće, hladno, kišica, kiša, mraz.

Pripremni radovi:Zapažanja jesenjih promjena u prirodi i životu čovjeka. Naučite napamet pjesmu o jeseni. Pogledajte video "Jesen".

Materijali i oprema:radna slika na temu “Kasna jesen”.

1. Organizacioni momenat.

Educator. Ljudi, danas ćemo prošetati šumom i vidjeti kakve su se promjene dogodile u prirodi. A da bismo ušli u šumu, moramo zatvoriti glave i okrenuti se.

2. Razgovor o jeseni.

Zvuči muzika (P. I. Čajkovski „Godišnja doba“ igra Novembar (na trojci).

Educator. Ljudi, da li čujete kakva divna muzika zvuči u šumi? Reci mi koja osećanja doživljavaš dok je slušaš?

Djeca . Tuga, tuga, melanholija.

Educator. Šta mislite zašto je muzika tužna, tužna?

Djeca. Priroda je tužna što je ljeto prošlo i što će uskoro doći zima.

Educator. Kako se zove prvi jesenji mjesec?

Djeca. septembra.

Educator.

A drugi?

Educator. Djeca. oktobar.

Sada je treći mjesec jeseni. kako se to zove?

Educator. Djeca. novembar.Tako je, novembar.Recite mi koje su se promjene dogodile u prirodi?

Pogledaj ekran.

Educator. Gledanje jeseni na slikama - slajdovima (Sjedni na tepih)

Djeca. Je li napolju toplo ili hladno?

Educator. Napolju je hladno.

Djeca. Da li sunce često sija?

Educator. Sunce retko sija i ne greje.

Da li trava raste ili se suši u novembru?

Educator. Djeca. Trava se suši.

Djeca. Šta se dešava sa lišćem na drveću?

Educator. Neka stabla više nemaju lišće;

Djeca. Kakvu odeću ljudi nose?

Educator. Ljudi su se počeli toplije oblačiti.

Djeca. Momci, koje ste još zanimljive stvari vidjeli na ulici?

Educator. Ponekad pada snijeg i kiša, zaleđene lokve.

Momci, tako je. Napolju ima snijega, ali kao što ste primijetili, on se s vremena na vrijeme i dalje topi. Ovo je jesen borbena zima. Zima nam želi doći ranije, ali jesen još nije inferiorna od zime, a sada je još uvijek jesenski "novembar".

Educator. Fizička vježba "Lišće".

Mi smo jesenje lišće

Ljudi, sada ćemo se ti i ja pretvoriti u jesenje lišće. Uzmite komad papira u svaku ruku.Sjedimo na granama.

(Čučni)Duvao je vetar i oni su leteli.

Leteli smo, leteli smo

(Trči u krug) I oni su mirno seli na zemlju.

Opet je zapuhao vjetar

(sjedi) I pokupio je sve listove.

(ustani)Okrenuli su se i leteli. (

Okrenuli smo se i potrčali) I oni su mirno seli na zemlju.

I opet su seli na zemlju.

Educator. 3. Poređenje.Predlažem da igraš

(igra s loptom “Završi rečenice”.

Stanimo svi u krug) U oktobru je bilo toplo, ali sada...

(Hladno). U oktobru počinje da opada lišće, a sada...

(pao). U oktobru su ptice počele da lete, a sada...

(svi su odleteli). U oktobru je sunce malo grijalo, ali sada...

(ne zagreva). U oktobru je kiša padala retko, ali sada...

(često). U oktobru nema snega, ali u novembru...

(prvi snijeg).

Igra "Reci obrnuto"

Ljeti je sunce jarko, a u jesen...

Leti je nebo vedro i...

Ljeti su dani dugi, ali...

Ljeti su drveće zeleno i...

Ljeti se ljudi lagano oblače i...

Ljeti kolekcionari uzgajaju usjeve i...

Educator. Ljudi, sad ću vam reći rečenicu, a vi morate pronaći grešku.

U novembru djeca nose laganu odjeću.

U novembru pupoljci nabubre i listovi cvjetaju.

U novembru sunce je veoma toplo.

U novembru su mrazevi i snijeg.

U novembru ptice stižu iz toplih krajeva.

4. Opis kasne jeseni.

Educator. U kasnu jesen postaje hladno. Sunce retko sija i ne greje. Nebo je sivo i tmurno. Često se javljaju hladne kiše. Drveće baca posljednje lišće. Trava se osušila, cvijeće je uvelo. Posljednje ptice lete na jug. Životinje se pripremaju za zimu. Ljudi oblače toplu odeću.

Djeca koriste model za opisivanje jeseni.

5. Učenje pjesme napamet.

Educator. Šta ste novo naučili? Koji karakteristične karakteristike ljeto i jesen?


Obrazovna oblast: razvoj govora

Vrsta aktivnosti: edukativna, komunikativna, igrica

Tema: Kasna jesen

Cilj: Proširiti razumijevanje djece o karakteristične karakteristike jesen;

Zadaci: gajiti kognitivni interes, pažljiv i estetski stav prema prirodi, osjetljivost za percepciju ljepote jesenskog krajolika; obogatiti dječja iskustva. Razvoj govora. Razvijati sposobnost djece da imenuju znakove jeseni i promjene u prirodi. Vježbajte djecu u odabiru sinonima (u jesen je nebo sivo, tmurno, oblačno).

Metodičke tehnike:

1. Djeca ulaze i stanu u polukrug.

edukator:

Ljudi, slušajte zagonetku.

„Priroda je skinula svoju odjeću,

Ima drveća bez lišća,

Sive, guste magle,

Došli su kod nas ovog mjeseca!

Odgovor: Novembar

Vaspitač: Ljudi, koji je mjesec novembar?

Odgovor: kasna jesen

Vaspitačica: - Tako je, danas ćemo pričati o najmisterioznijem dobu u godini - jeseni. Obratite pažnju na sliku - "jesenja šuma" i razmislite kako je to?

Igra "Opiši jesen"

Svako od vas treba naizmjenično da kaže po jednu lijepu riječ o jeseni.

„Zlatno, tužno, lepo, kišovito, oblačno, hladno, toplo, tajanstveno, rano, kasno, ljubazno, zanimljivo, dosadno

Djeca zauzimaju svoja mjesta.

Kasna je jesen, ali kako se zovu jesenji meseci? (septembar, oktobar, novembar) - Koje promjene se dešavaju u prirodi u jesen?

Odgovori djece: snijeg pada, rijeke i jezera su pokriveni ledom, dani postaju kratki, vjetar duva, sunce sija ali ne grije.).

3. Vaspitač: Ljudi, pogledajte, doleteo nam je poslednji jesenji list! Poziva nas u šumu, gdje se možemo diviti ljepoti jesenje prirode, gdje možemo saznati koje životinje žive u šumi. Sad ću mahnuti listom i naći ćemo se u šumi. Jedan, dva, tri! (zvuci muzike, djeca šetaju kroz grupu, jesenje lišće leži na podu).

Vaspitač: Evo nas u šumi. Šta mislite da možemo čuti u jesenjoj šumi?

Odgovori djece: lišće šušti pod nogama, grane škripe, led škripi, vjetar puše itd.

Vaspitač: Tačno ste odgovorili, a sada zamislimo sebe kao lišće.

PHYSMINUTE

"lišće"

Jesenje lišće se okreće

Veseli vjetar je šuštao iznad njih,

Leteli su veselo

I oni su seli na zemlju.

Vjetar je opet tiho zavladao,

Podigao je sve lišće u vazduh.

Leteli su veselo

I oni su seli na zemlju.

Vaspitač: Ljudi, zašto ne čujete vesele glasove ptica?

Odgovori: Odletio u toplije krajeve

Vaspitač: Zašto su odletjeli od nas?

Odgovori: Postalo je hladno i gladno

Vaspitač: Kako se zovu ptice koje su odletjele?

Odgovori: Migracija

Vaspitač: Dajte imena ovim pticama?

Odgovori: kukavica, čvorak, lop, labud, ždral, patke itd.

Vaspitač: Kako se zovu ptice koje zimuju kod nas?

Odgovori: Zimovanje

Vaspitač: Navedite imena ptica koje zimuju?

Odgovori: svraka, vrana, sneg, vrabac, krstokljun itd.

Vaspitač: Ljudi, recite nam kako se životinje pripremaju za zimu?

Odgovori: Životinje prave rupe i zalihe. Jazavci sakupljaju korijenje, vjeverice pohranjuju u udubljenja. Zečevi počinju mijenjati dlaku, krtice i miševi skupljaju klasove.

Igra "Smjesti pticu u svoju kuću."

Vaspitač: Ljudi, gdje žive ptice?

Odgovori: U kućicama za ptice, gnijezdima, na krovovima kuća itd.

Vaspitač: Povežite se linijama koja ptica gdje živi, ​​postavite je u svoju kuću. Djeca rade pored table.

Vaspitač: Ljudi, ušli smo u šumu i odmah osjetili da se drveće i ptice kriju i čekaju kako ćemo se ponašati, sa čime smo došli? Možda počnemo lomiti grane i kidati koru, možda ćemo sa sobom ponijeti praćke i pucati u ptice? Ne, draga šumo, došli smo kao prijatelji!

Danas ćemo se pretvoriti u umjetnike i pokušati da nacrtamo znakove na listovima papira koji bi ukazivali šta se ne smije raditi u šumi.

Djeca rade posao.