Ол жанып тұрған аязбен күйдіреді. Презентация на тему «жеке емес ұсыныстар»

Тақырыбы: Бірыңғай мемлекеттік емтиханға дайындық. (Сөз құрамы. Сөзжасам.) Жай сөйлем.

24.07.2013 13141 0

Мақсаттар: жай сөйлем түрлерін қайталау; еске түсіру талдаусөйлемдер, тіл байлығын дамыту.

Сабақтың түрі: зун қолдану сабағы.

Жабдық: «Сөйлем», «Жай сөйлемді талдау» кестесі, «Сөз тіркесі» тақырыбына арналған карточкалар, с./р. «Сөздің құрамы. Сөзжасам» (қосымшаны қараңыз).

Сабақтың барысы.

I. Үй тапсырмасын тексеру. Карточкалармен жұмыс.

1. Оқушылар өз бетінше құрастырылған сөйлемдерді оқып, талдайды.

2. Карточкалар арқылы жұмыс (3 адам)

II. Сөздік қорын қыздыру.

· Сөздерді жазыңыз, жазылуын түсіндіріңіз.

Көрінбейді, көлеңке, шошқа, демаркат, трансжапон, супериндустриализация, пре-импрессионист, карапаса, реквием, силуэт, өкпе күйігі, өкпе күйігі, комбинация, пунктуация, грамматика, су тасқынына байланысты, күтпеген жерден, жаңадан соғылған , трот, бэкханд, ауылшаруашылық, жастар, теракт, продюсер.

· Емлелерді графикалық түрде ерекшелеп, түсіндіріңіз лексикалық мағынасөздер

I.Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

· §70-73, 75, 76, 78 оқу.

· «Ұсыныс түрлері» кестесін құрастыру.

Сөйлемнің құрылымдық-коммуникативтік сипаттамасы

Көрсетілген сипаттамаларға сәйкес ұсыныстардың түрлері

Мәлімдеменің мақсатына сәйкес

Әңгімелеу, сұрау, ынталандыру

Эмоционалды бояу арқылы

Леп, леп емес

Терістеу немесе бекіту формасы бойынша

Мақұлдау, теріс

Грамматикалық негіздің болуы арқылы

Қарапайым, күрделі

Грамматикалық негіздің құрылымына қарай

Бір бөлікті, екі бөлікті

Кіші мүшелердің қатысуымен

Жалпы, ортақ емес

Синтаксистік позицияларды алмастыру арқылы

Толық, толық емес

Күрделі құрылымдардың болуына негізделген

Күрделі, күрделі емес

· 366, 369, 371-жаттығулар ауызша орындалады.

IV. «Бір мүшелі сөйлем» тақырыбын қайталау.

· Теориялық материалды оқу. 250.

V. Біріктіру.

· Төмендегі тапсырмаларды дәптерлеріңе орындаңдар.

1. Сөйлемдерді көшіріп жаз, түсіп қалған әріптер мен тыныс белгілерін қой. Бір мүшелі сөйлемнің түрін анықтаңыз:

Күйіп тұрған аяз бетіңді басып тұр. Бала кезімнен естіген ән сияқтымын. Сіз орманды аралап жүрсіз, сіздің басыңызда ... сөзден сөзден және т.б.... және т.б. Олар қайдан келді? Ал кейде сөздің түсінігін тауып, қуанасың. Мен бірден бармаймын..қалай өзімді керемет..поэзия беттерінен жұлып аламын. Бұл оңай және қуанышты... бірақ жан дүниесінде.

2. Бейнеленген әрекеттерге жалпылама сипат бере отырып, жазылғанды ​​түрлендіру.

Мен демалуға жақсы жер таба алмаймын. Жазда орманда мен жай ғана гүлдердің көптігі мен алуан түрінен адасып қаламын. Пушкиннің, Лермонтовтың, Некрасовтың өлеңдерінен үлкен ләззат аламын.

3. Бір мүшелі сөйлемнің түрін анықтаңыз (сөйлемдерді өшірмеу).

а) Кеудеде қатты соғу бар.

ә) Таңдануқарағайлы ағаштар.

в) Ән айт, кішкене жарық,ұялма!

г) Үлкен қызығушылықпен өмір сүру өте маңызды.

г) Мұнда жүзу үйретіледі.

f) Жатып нан ала алмайсың.

3. Сөйлемдегі грамматикалық негізді табыңыз. Сөйлемнің негізгі мүшелерінің қатысуына қарай түрін анықтаңыз.

соққылар,шырылдау, атыс, айқай, су шашу, қол гранаталарының жарылуы. (А. Толстой.)

· Басты мүшесі бағыныңқы болған сөйлемдерді анықтаңыз. Мысалдар келтіріңіз.

· Номинативті сөйлемдер қандай стильдік қызмет атқарады? Олар қандай сөйлеу стилінде кеңінен қолданылады?

VI. Сабақты қорытындылау.

VII. Үй жұмысы.

1. Ауызша емтиханға дайындалу (§70-73, 75, 76, 78). «Сөйлем түрлері» ауызша жауапқа жоспар құрыңыз.

2. 372-жаттығу.

«СӨЗДІҢ ҚҰРАМЫ. СӨЗ ЖАСАУ». (ҚОЛДАНУ. B1 ТАПСЫРМАСЫ)

Әрекеттер алгоритмі:сөз кездесетін сөйлем(дерді) міндетті түрде оқу – сөздің кез келген сөйлем мүшесіне жататындығын анықтау – «ең жақын туысты» таңдау – салыстыру төл сөзтабылғанымен – сөзжасамдық морфеманы оқшаулап, дұрыс жауабын анықтау.

I.12- сөйлемнен префикс – жұрнақ арқылы жасалған сөзді жаз.

Жоқ, кітап бұдан да жаман бола қойған жоқ, ол әлі де өз мақсатын орындап келеді, ол адамға шыдамдылықпен, мейірімділікпен үйрететіндей, ата-бабамыздың мұқият жинаған даналығын жеткізеді.

II.22-23 сөйлемдерден префикс – жұрнақ арқылы жасалған сөзді жаз.

Көп жылғы бақылаулар оған ешқашан ешкімге жаны ашымаған, ешкімнің қайғысына жанашырлық танытпаған адам өз бақытсыздығымен бетпе-бет келген кезде оған дайын емес болып шығатынын көрсетті. Ол бұл сынақты аянышты және дәрменсіз көреді.

III.5-8 сөйлемдерден жұрнақсыз (нөлдік жұрнақ арқылы) жасалған сөзді жазыңыз.

Қиындық бар: есіктерде, турникеттерде, эскалаторларда, жерасты өткелдерінде. Сары электр жарығында үнсіз адам өзені ағып жатыр. Кешке қарай сіз жеткілікті көрдіңіз, жеткілікті естідіңіз, шаршадыңыз, әрең жүре аласыз. Тағы да – метро, ​​оның зындандары.

IV.7-9 сөйлемдерден жұрнақсыз (нөлдік жұрнақ арқылы) жасалған сөзді жазыңыз.

Егер сіз қалаған нәрсеге айналудың қажеті болмаса, екі лайықты нұсқа бар. Немесе барлық сыртқы және ішкі кедергілерді жеңіп, жастықта таңдалған жолмен жүруге тырысыңыз. Ешкім табысқа уәде бере алмайды, бірақ мұндағы қиындықтар өте үлкен!

В.27-28 сөйлемдерден көсемше арқылы жасалған сөзді жаз.

Өнердің басқа түрлерінен айырмашылығы, әдебиет сезімдік емес, интеллектуалдық түсінуді қажет етеді. Оқырман кейіпкерлердің образдарын жасайды, ой туындысы арқылы шығарманың астарлы мәтініне енеді.

VI.9-11 сөйлемдерден префикс арқылы жасалған сөзді жазыңыз.

Айта кету керек, менің жастық шағымда Александр Гриннің жұмыстары бірнеше рет дерлік тыйым салынған. Славка әрқашан романтикаға адал болды және « Scarlet Sails«жүрегімен.

«Ең болмаса жағаңды түсіру керек», - дедім мен.

VII.РЕФЛЕКЦИЯ сөзінің жасалу жолын анықтаңыз (18-сөйлем).

Әрбір адам не болған, не болған және не болатыны туралы еркін ой жүгіртуге құқылы.

VIII. КЕДЕРГІСІЗ сөзінің жасалу жолын көрсетіңіз (3-сөйлем).

Шынында да, біз қалыпты және кедергісіз тыныс алғанда ауаны бағаламаймыз және ол туралы ойламаймыз.

IX.20-21 сөйлемдерден жұрнақ әдісі арқылы жасалған сөзді жаз.

Ол бізге қарады да, кенет:

-Сыйлық үшін рахмет!

X.Практикалық тапсырмалар:

1) В1 тапсырмасының үш немесе төрт нұсқасын жасаңыз.

2) Мына сөздерден сөзжасам тізбегін құрыңыз: топтастыру, белгісіз, қызғылт, жаншылған, өзгермейтін, суару (гүлдерді), реңк, сығымдау, байыпты, шелпек.

Жеке емес ұсыныстар.

Жеке емес ұсыныстар.

Сөйлемдердің грамматикалық негізін белгілеңіз. Жеке емес ұсыныстарды көрсетіңіз.

Таңертеңгіден де қатты аяз болды. Таңертең ерте аяз болды. Аулада әлі аздап жарық болды. Әскерлер түнгі лагеріне жеткенде, қараңғы түсіп қалған еді. Кеше түнде ұнтақ болды. Қазірдің өзінде күн қараңғыланып, суық болды. Қуаныштан тынысым тамағымнан ұрланды. Бүкіл жануар айқайлап, ыңылдады. Ол қалтырап, ауырып тұрды. Мен терең тыныс алдым. Бұл жолы өзімді жақсы сезінбедім. Ол орманда сықырлап, ысқырып, айқайлады. Түнде жаңбыр жауды. Ол алыстан күркіреді. Аралау зауытының ауласы өртеніп жатыр. Менің құлағым бітеліп қалды. Менің басым әлі соғып тұр. Мемлекеттің бюджеттік қаражаты бар. Бұл тіпті Павел Васильевичтің тынысын тарылды. Шара барша көрерменді баурап алды. Тамағым жиіркеніштен қысылып қалды. Менің көзқарасым қараңғы болды. Үйшіктен дымқыл иіс естілді. Сияның және бояудың күшті, тұндырылған иісі болды. Ұйқысы бар өзен бойында кішкентай толқындар тыныш жарқырап тұрды. Мен әрқашан жолым болған емес. Оны алып кетті ежелгі дүние, және ол Эгина мәрмәрлері туралы айтты. Ақыры жел сол ағашты құлатты. Жұлдыздарды қараңғылық басып қалды. Кенеттен көзім соқыр болғанша, адам төзгісіз ақ және жарқыраған жарық болды. Бүкіл кеудем салқындап, қуаныш пен рахат сезіміне толды. Өртенген аяз бетіңді күйдіреді. Ыстық пешке жақын келгендерді күйдіреді. Тушин батареясы ұмытылып қалды. Қазірдің өзінде қуғынға жіберілді. Біз литографияға отырдық, ол жерде түтін болды. Қазірдің өзінде таң атты. Мен ұйықтай алмаймын. Шалғынды шөптің иісі. Герасим енді аулада болмады. Жылыту болады. Қуып жетуге жіберілді Бүгін сізден хат жоқ. Кішкене салқындап қалдың. Біз бүкіл өмірімізді қайта құруымыз керек. Біздің кететін уақытымыз болды.

Тұлғасыз сөйлемдер – бір компонентті сөйлемдер, олардың негізгі мүшесі белсенді агенттен тәуелсіз процесті немесе күйді (немесе оның тасымалдаушысынан тәуелсіз белгіні) атайды. Мысалы: Таң ата; Мен ұйықтай алмаймын; Сыртта суық.

Тұлғасыз сөйлемдердің мағыналық негізі белсенді тұлғаның (немесе атрибутты тасымалдаушының) болмауы болып табылады, өйткені сөйлемдегі орындаушының (немесе атрибуттың тасымалдаушысының) көрсеткіші бұрынғысынша болуы мүмкін, бірақ болмайтын формада. грамматикалық тақырыпқа мүмкіндік береді. Сәр. мысалдар: Мен оңай ән айтамын және ән айту маған оңай. Мен ән айтатын тұлғалы сөйлемде актордың (мен) көрсеткіші оңай болады, бірақ предикат етістік формасы номинативті септікке мүмкіндік бермейді, оны басқа сөздермен байланысы арқылы орнатуға болмайды, іс-әрекет болып тұрған күйде беріледі. актерге тәуелсіз. Келесі сөйлемдерде шамамен бірдей: The street is dark and It’s dark outside. Екі жақты сөйлемде Көше қараңғы, атрибуттың (көшенің) тасымалдаушысы белгіленеді, ал тұлғасыз On көшеде қараңғыда атрибут оның иесіне қарамастан бар болып көрінеді және атрибут оның сапасын біршама өзгертеді: күйге айналады.

Жеке емес ұсыныстар әртүрлі түрлеріәртүрлі дәуірлерде қалыптасқан. Д.Н. Овсянико-Куликовский мен А.М. Пешковскийдің айтуынша, ең көне түрі - нақты тұлғасыз етістігі бар сөйлемдер, мысалы, Ол жарық болып жатыр; Мұздату; Қызуы бар; Қараңғы түсіп жатыр. Өте көне дәуірде мұндай предикаттары бар сөйлемдер Frost freezes сияқты екі бөлікті болды; Кеш қараңғыланып барады: Жарық таң атады. Мұндай таутологиялық конструкциялар сирек жағдайларда қазіргі орыс тілінде сақталған (Громов, жел соғады). Тұлғасыз конструкциялардың пайда болуы дамудың нәтижесі болып табылады дерексіз ойлау, өйткені оларда белгілі бір әрекетті тудыратын немесе тудыратын нақты фигурадан алшақтау бар. Етістіктің тұлғасыз түрінде білдірілген септік жалғауы бар тұлғалы сөйлемдердің тағдыры қызық. ). Етістік формасының өзі мұнда тұлғасыздықты білдірмейді. Бұл мағына аспаптық жағдаймен тіркескенде ғана алынады. Бастапқыда шығармашылық құралдың мағынасына ие болды. Қазіргі тілмен айтқанда, чех лингвисті Р.Мразек дұрыс есептегендей, мұндай аспаптық септіктің қолданылуында синтаксистік ығысу байқалып, ол жанама субьектілік мағынаға ие болды; Бастапқыда бұл сөйлемдерде белгісіздік мағынасы бар тақырып және шығармашылық құрал болды, сондықтан екі бөліктен тұрады. Содан кейін тұлғасыз етістіктері бар конструкциялардың әсерінен олар монокомпонентті етістіктерге айналды, бұл субъект-субъектінің мағынасының белгісіздігімен анық жеңілдетілді, ал іс-әрекет субъектісінің мағынасының өзі аспаптық формаға ауысты. әрекет құралының бұрынғы мағынасының бір мезгілде орын ауыстыруы.

А.М. Пешковский тұлғасыз конструкциялардың өсуін тілдегі жалпы тенденциямен – атауды етістікпен ығыстырумен байланыстырады.

Жалқы сөйлемдердің грамматикалық түрлері біршама алуан түрлі. Ауызша тұлғасыз сөйлемдер құрылымы мен білдірілген мағынасы бойынша ең айқын болып табылады.

Ауызша тұлғасыз сөйлемдер үш топқа бөлінеді:

1.Белгісіз сөйлемнің негізгі мүшесі ретінде тұлғалы етістік (-ся жұрнағысыз және -ся жұрнағымен) жұмсалады: таң атып, тамшылап, салқындап, айнып тұр; жақсы сезінбеу, ұйықтау, аштық сезіну, қараңғылану, ұйықтау және т.б.

Бұл етістіктер ІІІ жақтың жекеше тұлғасының грамматикалық формасына ие, ал өткен шақта – септік жалғауының түрі бар: таң – жарық, салқын – салқын, түн – ымырт, т.б. Бірақ бұл етістіктердің мағынасы соншалық, олар зат есімнің немесе есімдіктің номинативті жағдайда қолданылуына жол бермейді.

Мұндай етістіктердегі тұлға категориясы таза формалды мағынаға ие және ол үшінші жақтың қатып қалған түрі (немесе септік формасы), басқасы болуы мүмкін емес. Бұл формада көрсетілген іс-әрекет актерге тәуелсіз болады, яғни. мұндай етістіктердің семантикасы белсенді агент идеясымен үйлеспейді.

Бұл түрдегі тұлғасыз сөйлемдердің жалпы мағынасы тұлғалы етістіктің мағынасы арқылы анықталады. Олар табиғат жағдайын көрсете алады, орта: Таңертеңгіден де қатты аяз болды (Ғ.); Аулада әлі аздап жарық болды (Т.); Әскерлер түнгі лагеріне жеткенде, қараңғы түсіп қалған еді (Л.Т.); Кеше түнде ұнтақ болды (Пришв.); Қазірдің өзінде қараңғыланып, суық болды (Г. Ник.); тірі жанның психикалық немесе физикалық күйі: Демі қуанып, зобтан алынады (Қр.); Ол қалтырап, ауырып тұрды (Л. Т.); Терең дем алды (Ч.); Бұл жолы өзімді жақсы сезінбедім (Купр.); міндеттеме, қажеттілік және басқа модальдық реңктер (бұл етістік көбінесе инфинитивпен қолданылады): She could talk more rescumly about her fate and what she should have done (П.); Мұражайға келген адамға лайық жайлап жүрді (Мысық); Ал науқастың ашуын келтірмеу үшін Прошка терезенің жанында тұруға мәжбүр болады (Сим.); Менде бір кездері Кавказда үш айдан астам тұру мүмкіндігі болды (Пришв.); бар немесе жоқ, бірдеңе жоқ: Бізге сен жетіспедік (гр.); Нәзіктігіңді сағындым, қамқорлығымды сағынасың (Кеме.). Қатысу немесе жетіспеушілік (жеткілікті, алады, болады) етістіктері бар сөйлемдердің конструктивті белгісі - міндетті септік септігі: Менде батылдық жеткіліксіз болды.

2. Негізгі мүшесі тұлғасыз қолданыста тұлғалы етістік арқылы білдірілетін тұлғасыз сөйлемдер орыс тілінде біршама кең таралған және құрылымы мен мағынасы жағынан алуан түрлі. Жеке тұлғалық қолданыстағы тұлғалы етістіктер флексия түрлерін жоғалтып, үшінші жақтың жекеше түрінде немесе септік түрінде қатып қалады. Сәр. жеке және жеке дизайн: ауа таза болады. - Сыртта жаңарып барады; Жел айқайлайды. - Құбырда айқай естіледі; Күн жерді жылытты. - Түсте күн жылы болды.

Іс жүзінде тұлғасыз етістіктерге қарағанда тұлғасыз мағынада қолданылатын тұлғалық етістіктер әлдеқайда көп, сондықтан етістіктің бұл түрі бар конструкциялардың мағыналары соншалықты алуан түрлі және бай. Олар табиғат жағдайын, табиғат құбылыстарын және қоршаған ортаның жағдайын көрсете алады: Түнде біраз тыныштық орнады (Гонч.); Қар аз жауды, аздап жеңілдеді (Леон.); Орманда сықырлап, ысқырып, айқайлады (Ауру); Түнде жаңбыр жауды. Алыстан күн күркіреді (Шүкш.); Ағаш зауытының ауласында өрт шықты (Ч.); тірі жандардың психикалық немесе физикалық күйі: Менің құлағым бітеліп қалды (гр.); Басым әлі дірілдеп тұр (Ғ.); Бұл тіпті Павел Васильевичтің тынысын тарылды (М.-Сиб.); Жиреніштен тамағы түйілген (Ә.Н.Т.); Көзіме қараңғы түсті (Л.); сезімдік түйсіктер, түйсіктер: Латшадан дымқыл иіс естілді (Л.); ...Сияның, бояудың қатты, тұнық иісі шықты (Ч.); Ұйқысыз өзен бойында ұсақ толқындар үнсіз жарқ етті (Леск.); мифтік, шындыққа жатпайтын күштің іс-әрекеттері: жолым болған жоқ (Н.); ...Ежелгі әлемге апарып тастап, Эгина мәрмәрлерін айтты (Т.); жанама субъектінің орындайтын әрекеті: Ал жел ақыры сол ағашты кесіп тастады (Қр.); Жұлдыздар түнекке оранған (Ә.Н.Т.); Кенеттен көзім соқыр болғанша, адам төзгісіз аппақ, жарқыраған жарық болды (Шымшылады); Кеуденің бәрі салқындап, қуаныш, қуаныш сезіміне толды (Пауст.); Өртенген аяз бетіңді күйдіреді. (Ферм.).

3.Белгісіз сөйлемнің бас мүшесі -н-, -ен- немесе -т- жұрнағы бар қысқа пассивтік мүше арқылы айтылуы мүмкін.

Қысқа форманың бейтарап түрі енжар ​​мүшемемлекеттің құны қабылданған әрекеттің нәтижесі ретінде беріледі. Мысалы: Тушиннің батареясы ұмыт қалды (Л. Т.); Қазірдің өзінде қуғынға жіберілді (П.); Біз литографияға отырдық, онда түтін болды (Ч.).

Жалқы жақты сөйлемдердің ерекшелігі – олардағы бас мүшенің қимыл-әрекеттің мағынасын сабақтас күй мағынасымен тіркестіруінде: сөйлемде бұл жерде предикат түтін болып, біреудің (кім тарапынан екені белгісіз) іс-әрекетті білдіреді. , және осы әрекеттің нәтижесінде анықталған қоршаған ортаның күйін жеткізеді.

Жіктік жалғауы модальдық мағынаға ие болған жағдайларда, предикат міндетті түрде инфинитивті қамтиды: Мен енді өмір сүруге тағдырым бар сияқты, неге өлуге тағдырым жазылған? (Ю. Герм.). Жіктік жалғаулық формадағы көршілес инфинитив не субъективті, не объективті мағынаға ие болады; бірінші жағдайда предикатқа кіреді (жойылған цифры бар сөйлемдерде), екіншісінде толықтауыш қызметін атқарады (тұрлаусыз цифрлы сөйлемдерде): Қысқа жиналыстан кейін, бару туралы шешім қабылданды. артқа (Шөл.); Станция мен вагондардың шамдарын жағуға тыйым салынды (Ә.Н.Т.).

Адвербиалды тұлғасыз сөйлемдер қазіргі орыс тілінде, ең алдымен, негізгі мүше ретінде тұлғасыз предикативті сөздері бар сөйлемдер арқылы ұсынылған. Бұл «күй мағынасы бар үстеулер», этимологиялық жағынан қысқа сын есімдермен және кейбір зат есімдермен байланысты, олардың мағыналық ерекшелігі әр түрлі күйлерді білдіру: жеңіл, көңілді, ыңғайлы, ұят; кешіріңіз, аңшылық, уақыттың жетіспеушілігі, уақыт. Пішін болуы мүмкін салыстырмалы дәреже: Жылынып барады (Шүкш.).

Мұндай сөйлемдердегі тұлғасыздық, дәлірек айтсақ, субъектілік жоқтық мағынасы вербальды тұлғасыз сөйлемдердегідей акторға қатысты емес, атрибутты тасымалдаушыға қатысты кездеседі. Нақтырақ айтсақ, тұлғалы сөйлемнің мағынасы тұлғасыз предикативті сөздің мағынасы арқылы анықталады.

-o дыбысынан басталатын тұлғасыз предикативті сөзі бар тұлғалы сөйлемдер табиғаттың немесе қоршаған ортаның жай-күйін білдіре алады: Бөлме тыныш болады (М. Г.); Қараңыз, кеш болды, суық (Л.); Шарап жертөлесіндегідей күңгірт және күңгірт (Г.); Қайың орманында ол қашанда әйтеуір кең және алыста көрінеді (Сол.); Бұл аспанда салтанатты және тамаша (Л.); Тірі тіршілік иелерінің психикалық немесе физикалық жағдайы: Неліктен бұл мен үшін соншалықты ауыр және қиын? (Л.); Сіз аздап салқындағансыз (Т.); Аш, қаңғыбас, аш (Н.); Құттықтауыңыздан ұяламын, мақтаныш сөздеріңізден қорқамын! (Брюс.); предикаттың құрамындағы мұндай сөйлемдерде көбінесе көршілес инфинитив болады: It’s good to swim along the river at night (М. Г.); Оның скрипкасын елеусіз қалдырмағаны жақсы болар еді (Вен.); көру немесе есту арқылы қабылдау: Ұзақ уақыт бойы шақпақ тас жолда қоңырау үні де, дөңгелектердің дыбысы да естілмеді (Л.); Сіз айналаның бәрін көре аласыз! (Т.); міндеттілік, қажеттілік, мүмкіндік және басқа модальдық реңктер инфинитивпен тіркесетін арнайы тұлғасыз предикативті сөздер арқылы беріледі: Мен комендантқа баруым керек (Л.); Біз өмір сүруіміз керек! (Брюс.); Бару мүмкін емес еді (П.). (Сөйлеу тілінде инфинитивсіз, бірақ тәуелді сөз формасы бар конструкциялар болуы мүмкін: қалаға баруым керек; Сізге келе аламын ба?)

Зат есімдермен морфологиялық жағынан сәйкес келетін тұлғасыз предикативті сөздері бар тұлғасыз сөйлемдер (күнә, ұят, масқара, сұмдық, аяушылық, уақыт, уақыт, бос уақыт, жалқаулық, аңшылық, құлықсыздық), инфинитивпен тіркессе, іс-әрекетті моральдық тұрғыдан бағалауды білдіреді. және этикалық жағы: Қартайғанда күлу күнә (гр.); эмоционалдық күйадам: Ал мен үшін шындықты айту өкінішті болды (Фет); әрекет ету уақытына қатысты міндеттеме: Менімен бірге болды жақсы дос, - қай жерде болған дұрыс, - бірақ кейде онымен сөйлесуге уақыт болмайтын (Сим.); модальды-ерікті реңктер: Мен билегім келеді (Ә.Н.Т.). Ауызекі сөйлеуде мұндай сөйлемдер инфинитивсіз де қолданылады: Hunting home.

Кейбір зерттеушілер куәландырғандай, тұлғасыз предикативті сөздері бар сөйлемдер (немесе бұл жағдайда субъектсіз сын есімдер) жалпылау немесе мағынаның белгісіздігі салдарынан артық болып келетін субъектінің эллипсисі негізінде пайда болуы мүмкін. Ср: Сыртта бәрі тыныш. - Сыртта тыныш. Формальды субъектілері бар сөйлемдер осы және бәрі (Тамаша! - Бұл керемет!; Олар үшін бәрі қиын. - Олар үшін қиын) тұлғалық және тұлғасыз сөйлемдердің қасиеттерін біріктіреді.

Жалғыздық (экзистенциалды) сөйлемдердің ішінен тұлғалы-тектік сөйлемдердің өзіне тән бір тобы ерекше көзге түседі, оның құрылымдық ерекшелігі - септік септікте болымсыз сөздің болуы. Мысалы, жоқ, жоқ деген болымсыз сөз: Енді қоғамда орын жоқ, бұрынғы намыс, қонаққа шақыруға құқы жоқ (Ш.); ...Ғасырлардың санауы жоқ (Шымшып.); Біздің Познаньға (Бл.) өлшем жоқ; Ешбір шынайы кітаптың бірінші беті жоқ. Орман шуындай, қайдан шыққанын бір құдай біледі... (Өткен); to be, become, болымсыз етістіктердің тұлғасыз түрі: There wasn’t a penny, but ancely altyn (соңғы); Қырылдаған үн естілді, бірақ ит те көрінбеді (Т.); Шрамсыз, құрбандықсыз махаббат жоқ (Өткен.); ешқайсысының болымсыздығы бар мүшедегі зат есім: Дыбыс емес!.. Аспанның көк қоймасын көресің... (Н.); Ешқандай хат, хабар жоқ. Олардан қалай сұрасаң да ұмытты (Сим.); болымсыз есімдіктер ештеңе, ешкім, т.б.: - Біреу бар сияқты... - Ешкім (Ч.).

Ескерту. Ұсыныстар, в предикативті негізқұрамында болымсыз сөз бар, Академиялық грамматика-80 екі компонентті түрге жіктейді Уақыт жоқ; Дыбыс емес; Жаңа ештеңе жоқ; Ешқандай жалғыз қате; Жұмыс істейтін адам жоқ (қараңыз: Орыс грамматикасы. Т. 2. 336-бет).

Түрлі түрдегі тұлғасыз сөйлемдердің семантикалық және стильдік мүмкіндіктері әдеттен тыс кең; олар, әсіресе, үнемі фактілермен байытылған көркем әдебиетте жиі кездеседі сөйлеу тілі. Тұлға емес конструкцияларды пайдалана отырып, бейхабарлықпен, мотивацияның жоқтығымен сипатталатын күйлерді сипаттауға болады (қараңыз: мен қаламаймын - саналы құлықсыздық; мен қаламаймын - бейсаналық құлықсыздық). Сонымен қатар, олардың көмегімен сіз іс-әрекетке ерекше жеңіл реңк бере аласыз (маған айтылады - бұл маған сөйлеу оңай), және, ақырында, іс-әрекеттің өзін бөлектеу қажет болса, тұлғасыз сөйлемдер өте қажет. және оның нәтижесі (қараңыз: Бұршақ егінді құртты. - Бұршақ егінді жойды). Тұлғасыз конструкциялар арқылы берілетін мағынаның нәзік реңктері олардың ауызекі сөйлеуде және тілде кеңінен қолданылуына ықпал етеді. көркем әдебиет. Көркем контекст жазушыны тұлғасыз сөйлемдерді құруда іс жүзінде шектемейді; бұл жерде предикаттың формаларын таңдаудағы лексикалық шектеулер алынып тасталады, ал әдетте оған ие емес етістіктер тұлғасыз мағынада қолданылады. Мысалы: Қара биіктен күркіреді, Қар әкелді (Бл.); Осылайша ол жалғыз тұрды - алаңдамай. Мен алыстағы тауларға қарадым. Ал сол жерде – тік жолда – қызыл шаңда бұрқыраған (Бл.); Көзге жарқ етті. Арманға лақтырылды. Дірілдеген жүрекке жабысып (Бл.).

  • Тау жолдарын қатты мұз басып қалды.
  • Біз аяз бен түтіннің бірін таңдауға мәжбүр болдық.
  • Құстар жерге құлап, аяз ұшып өлді.
  • Жаңбыр орнынан аязға ұласып, қатты суық болды.
  • Сонда жер мұздап, айналаның бәрі аппақ болды.
  • Жер, ауа, ай, жұлдыздар бір-біріне шынжырланып, аяз тойтарылған.
  • Оларға түнде суық, аязды жерде жату қызықсыз болды.
  • Қарсы соққан жел деміңді жұлып, бетіңді ызғарлы аязға күйдіреді.
  • Түнгі аязды ұстаған ағаш басының үстінде қатты сықырлады.
  • Міне, осындай күш-жігерден терлеп, түнде суыққа түсіп, ауырып қалды.
  • Әйелінің төсегіне еңкейген ол аяз бен шараптың иісін сезінді.
  • Аязға жабылған тақтайларды баспалдақпен жұлып алып, біреу подъезден үлкен жүрді.
  • Оның жылдам ағысы аязмен бәсекелесіп, тек тыныш кері суларда мұз қалды.
  • Полиция қызметкері суыққа төтеп беріп, кіре берісте формасы жарқырап тұрды.
  • Қар қалыңырақ жауды, бірақ жел оны бұдан да бұрын аязбен тығыз байланған жолдан алып кетті.
  • Олардың табандары суда қызғылт түсті, сарғыш-қызыл, аяз жарқыраған күзгі жапырақтар сияқты.
  • Олар қаңырап бос қалған құдықтың қасындағы жарықта жасырынып, аяздан жұқа ауаны жұтады.
  • Көтеріліс сәтсіз аяқталса да, әкем Мәскеудің аязына батып, толқып келді.
  • Тек ол жалаңаштанып, іштен аяз ұстағандай көзі суып, қатайып кетті.
  • Майдан даласынан отыз градус аязды түн өтті, мұндай отсыз түн өлімге әкеледі.

Слайд 2

Біліміңді сына

Бас мүшемен – предикатпен () Сөзсіз – тұлғалы Бас мүшемен – бағыныңқымен () Тұрлаусыз тұлғалы бір мүшелі сөйлемдер Жалпылау тұлғалы тұлғалы

Слайд 3

Нақты және жеке ұсыныстарыңызды беріңіз:

Мен күйдірілген саманның түтінін жақсы көремін. Бұл жұмысты мұқият орындауға тырысыңыз. Табиғаттың ғажайып суретін тамашаладық. Шишкиннің картинасы өткен жылы қалпына келтірілді. О/л. О/л.

Слайд 4

Жалаң жеке сөйлемдерді көрсетіңіз:

Қайыңның, көктеректің, тау күлінің әрбір жапырағы қандай қатты күйеді. Орманда түні бойы ысқырып, шертіп, шырылдады. Ауылымыздағы мектепте олар үстел теннисін жақсы көреді. Мен сабақтан кейін ұсталды. анықталмаған/жеке анықталмаған/жеке анықталмаған/жеке

Слайд 5

Жалпылама мағынасы бар анық емес жеке сөйлемдерді көрсетіңіз:

Мен таулар мен аңғарларды көремін. Еш қиналмай, тоғаннан балықты суырып ала алмайсың. Сізден телефонға келу сұралады. Өзіңізден жақсы жақ таба алмайсыз. Етістіктің жалғауларының жазылуын түсіндіріңіз - eat nepr./personal. жалпылаумен мағынасы жалғасы/жеке жалпылаумен мағынасы

Слайд 6

Тұлғасыз сөйлемде

негізгі мүшені білдіруге болады: 1) тұлғасыз етістік арқылы 2) тұлғасыз қолданыстағы тұлғалы етістік арқылы 3) күй категориясының сөздерімен 4) инфинитив арқылы 5) жоқ, болмады сөздерімен 6) керек сөздерімен , керек, керек...

Слайд 7

Жаттығу жасайық

Жалғыз сөйлемдерді көрсетіңіз A. Түбі жоқ бөшкеге су толтыра алмайсыз. B. Сабаққа дайындал. B. Ағашты найзағай өртеп жіберді. G. Жақында таң атады.

Слайд 8

Сөйлемдердің тұлғалық емес екенін дәлелдеңіз

1. Айқын күшейтілген еңбек болмаса, таланттар да, данышпандар да болмайды.

2. Тереземнен қайтадан көктемнің иісі келді, мен ыңғайлырақ және еркін тыныс алдым.

3. Бұл жолы өзімді жақсы сезінбедім.

4. Ащы түтіннің иісі.

5. Менің орнымнан тұруға күшім жетпеді.

6. Қар жоғалып кетті – ол әрі жылы, әрі жеңіл.

Слайд 9

Сөйлем құрылысы Екі жақты сөйлемді тұлғалы сөйлемге айналдыр

Мен сау емеспін. Бала ұйықтамайды. Кеш жақындап қалды. Қар жолды басып қалды. Сізде кітап бар ма?

Слайд 10

Сөйлемдер құру Екі мүшелі сөйлемді тұлғасыз сөйлемге айналдырыңыз Өзін-өзі тексеру

Мен өзімді жақсы сезінбеймін. Бала ұйықтай алмайды. Қараңғы түсіп жатыр. Жолды қар басып қалды. Сізде кітап жоқ па?

Слайд 11

ОҚУЛЫҚМЕН ЖҰМЫС (В3, В6, В7, В8, В9)

Мәтінмен жұмыс. Мәтінді қысу (C1) (біртектес сөйлем мүшелері)

Мен бұл орманда саңырауқұлақтардың жақында өскеніне сене алмадым. Ағаштардың астындағы жер таза, тақыр болды. Бүкіл орманды араласаңыз да, көз алдыңызда бірде-бір толқын қызғылт түспейді. Ормандағы жапырақтардан құрғақ, таза, жарық. Сіз күн сәулесіндегі ашық жерге жатып, жылынып, жапырақтардың жеңіл сыбдырын тыңдайсыз және сіздің үстіңізге қаншалықты салмақсыз, жұқа алтынның шашылғанын байқамайсыз. Содан кейін кенеттен екпінді жел соғып, орманда алтын түсті боран соғады. Тапсырма: мәтіннен тұлғалы сөйлемдерді табыңыз.

Слайд 14

Тест тапсырмалары Сәйкестікті анықтау. Ұсыныс түрлері.

Өртенген аяз бетіңді күйдіреді Оқу, фактілерді салыстыру Күндер кеш күзОлар әдетте ұрсады: Орманға отын апармайды а) нақты-жеке б) белгісіз-жеке в) жалпылама-жеке г) тұлғасыз Жауап: 2- а; 3 – b; 1 – г; 4 дюйм

Слайд 15

Предикат өрнектеледі ме?

Шалғынның үстінде шөптің иісі аңқып тұр 2) Герасим енді аулада болмады 3) Көзім қарайып кетті а) тұлғалы етістікпен ә) тұлғалы етістіктің тұлғасыз түрімен б) болымсыз мағыналы сөздер Жауабы: 2-в; 1-б; 3-а

Слайд 16

Үй жұмысы. «Бір мүшелі сөйлем» сызбасын қолданып әңгіме дайында. - барлығы, жаттығудан тапсырма. 217 (талдау) Эссе – тұлғасыз сөйлемдер арқылы «Ерте таң» немесе «Қыс сызбалары» тақырыптарындағы миниатюралар. Жеке - 223-жаттығу (бекітілген) Өзін-өзі бағалау парағын толтыру, оларды және дәптерлерін тексеруге тапсыру.

Слайд 17

Қорытындылайық

Сабақта қандай жаңа нәрсе білдіңіз? Қандай қиындықтар болды? Сізге қандай тапсырмалар ұнады? Неліктен?

Барлық слайдтарды көру