Жарық сабақтарда ақпаратпен жұмыс. оқу

Андрей Татьяна
Сабақ әдеби оқупайдалану ақпараттық технология, сыни тұрғыдан ойлауды дамыту әдістері мен тәсілдері

Тақырып: М.М. Пришвин. Бастау. (3-сынып)

Мақсаттар: дамытусөйлеу және оқу дағдылары.

Тапсырмалар сабақ:

оқушыларды М.Пришвиннің шығармаларымен таныстыру «Бастау»; танымдық белсенділігін ояту.

хабардар ету бойынша жұмыс оқу, артық оқу дағдылары;

оқушылардың ой-өрісін кеңейту, сөйлеуді дамыту, бақылау, оқығанын талдай білу; сыни тұрғыдан ойлауды дамыту;

барлық тіршілік иелеріне деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу.

Жабдық: жазушының портреті, тест карталары, сасаған мен иттің суреттері, компьютер, проектор, экран, автордың өмірбаяны жазылған баспа парақтары.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі:

Әдістемелік техника«Ұғымдар себеті»

Осы жазушылардың портреттеріне қарап, бұл адамдар туралы не айта аласыз?

(Олар табиғат, жануарлар, Отан туралы әңгімелер жазды.)

Олардың есімдерін еске түсірейік (жазушылардың аты-жөні көрсетіледі). Слайд 2.

Құрастыру «Кластер»:

Осы авторлардың қандай жанрдағы шығармалар жазғанын еске түсірейік

(Жазды - әңгіме - эссе - ертегі - жануарлар туралы - табиғат туралы - Отан туралы).

Орындайық логикалық тізбектер (жазбаларға сәйкес). Слайд 3.

2. Үйді тексеру тапсырмалар:

Өткенде қандай шығармамен таныс болғанымызды еске түсірейік сабақ?

(Бианчиде «Орман үйлері» әдеби ертегі.)

Үй тапсырмасы қандай болды? Мәтін бойынша білімдеріңізді тест арқылы тексерейік.

1.Қарлығаштар қандай ойын ойнады?

A) тегтер;

В) жасырынбақ;

В) классика.

2. Береговушканы қандай жыртқыш аң аулады?

B) сұңқар;

В) сұңқар

3. Құмдағы қиыршық тастардың арасынан кім үй салады?

A) ориоль;

B) жылтыр;

4. Қандай құс құрғақ қамыстан суға үй салады?

B) жылтыр;

В) қарақұйрық.

5. Кім бұтақтардан үй салады, бұтақтарға жай ғана тастайды?

А) ақуыз;

В) вытютен;

В) қарақұйрық.

6. Шөпке құрғақ шөп пен мүктен саятшылықты кім салады?

A) қарақұйрық;

B) жылтыр;

7. Бұтақ пен таяқтан үйді кім салады, ішін мүкпен оқшаулайды?

А) ақуыз;

B) ориоль;

В) жылқышы.

8.Кендірден, жүннен, сабағынан жеңіл үй тоқиды?

A) ориоль;

B) жылтыр;

В) Витютен.

9. Береговушка кіммен кездеспеді?

В) қырық;

В) қарақұйрық.

Дәптерлерін ауыстырып, бір-бірінің тестін тексеру. Жұмысты бағалаңыз.

(1,2 қате – 4; 3,4 қате – 3; 5 қате және одан көп – 2)

Қолыңызды көтеріңіз, кімде 5 бар ...

ЖАУАПТАР:

1 2 3 4 5 6 7 8 9

a b c c b b a a b

Бүгін біз жалғастырамыз М-ның әңгімелерін оқу. М.Пришвина. Бұл адам туралы не білетінімізді еске түсірейік және мүмкін жаңа нәрсе білеміз.

3. Әдіс« Белгілермен оқу» .

Сағат өмірбаянын оқу, шеттерге қарындашпен жазбалар жасаңыз.

V – бұрыннан білетін

Жаңа нәрселерді үйренді

?- Мен білгім келеді

а) Тәуелсіз өмірбаян оқу(әрқайсысында басып шығарылған парақтар бар)қоқыспен.

б) Тексеру.

Сіз қандай жаңа нәрсені білдіңіз?

Пришвин Орлов губерниясының Хрущев ауылында кедей көпес отбасында дүниеге келген. Отбасында өмір қиын болды - анасы 5 баламен жесір қалды. Михаил гимназияда оқыды, ол мұғалімге дөрекі болғаны үшін шығарылды. Отбасы Германияға кетуге мәжбүр болды. Сол жерде университетті бітіріп, агроном болды. Ол ғылымға түспек болды, бірақ жазушы болмай тұрып, өзін бірнеше мамандықта сынап көрді. Ол агроном, ауыл мектебінде мұғалім, кітапханашы, тіпті мектеп директоры болды. Ал 30 жасында ол жазушы боламын деп шешті.

Пришвиннің шығармаларында оқырмандар иттермен жиі кездеседі. Жазушы айтқан иттердің барлығы да болды «жеке белгілі»авторға - өзіне немесе достарына тиесілі болды. Ол бұл жануарларды қатты жақсы көретін, тіпті аздап қызғанатын «тұмсықтыру аппараты»: «Егер менде осындай құрылғы болса, мен гүлденген қызыл саңылау арқылы самалға жүгіріп, мені қызықтыратын иістерді ұстап аламын».

Жалықпас саяхатшы кең байтақ еліміздің талай жерін аралады. Ерте көктемнің басталуымен жазушы орманға, өзен-көлдерге барады. Ол айналасында болып жатқанның бәрін мұқият қадағалап, бақылап қана қоймай, сонымен қатар тексерді. Михаил Михайлович бала кезінен аңшылықты жақсы көрді, бірақ оның аңшылықы болды ерекше: құс немесе жануар үшін емес, жаңалық ашу үшін.

Мұражай Дунино ауылындағы мүлік болып табылады. Слайд 7.

Қорытынды: Жазушының шығармаларын зерттеуді жалғастырайық.

4. Жаңа материал бойынша жұмыс.

Біз жазушының өмірбаянын еске түсіріп, оның өмірі туралы жаңа нәрсе білдік.

Біздің тақырыбымызды кім құрастыра алады сабақ? (М. Пришвиннің шығармасы)

Пришвиннің барлық шығармаларын оқыдық па?

Біздің мақсатымызды кім тұжырымдауға тырысады сабақ? (М. Пришвиннің жаңа туындысымен таныс болыңыздар)Жарайсың!

Ал мақсатқа жету үшін біз өзімізді алға қоюымыз керек тапсырмалар:

1. М.Пришвиннің жаңа шығармасымен танысу.

2. Шығарманың тақырыбын анықтаңыз.

3. Мәтінмен мазмұнына қарай жұмыс

Жарайды, тапсырмалар қойылды, оларды шешуге көшейік.

Әдістемелік техника«Жорамал».

Суретке қараңыз әңгіменің тақырыбын анықтау(экрандағы демонстрация – ит пен шаянның суреттері). Слайд 8.

Тақырып: жануарлар туралы.

Бұл жануарлар туралы не білесіңдер?

М. Пришвинде өте жақсы қызықты оқиғатабиғатты бақылаулары туралы. Бірақ бұл әңгіменің тақырыбын слайдтан оқыңыз. Тек әріптерді оқу арқылы сіз әңгіменің тақырыбын білесіз.

84В568ы391С47К577О430Ч471К444А544

Бұл тақырыптағы әңгімеде не болуы мүмкін?

5. Лексикалық жұмыс:

Әңгіме мәтінінде мынадай сөздерді кездестіреміз және сөз тіркестері:

Қырағы

Кемпірқосақ

Ақымақ сияқты секірді

Көбірек ұят

Менің басымда хоп пен тозаң бар

Оқиғаны жақсырақ түсіну үшін осы сөздердің мағынасын түсіндірейік.

(қырағы - өте мұқият; кемпірқосақ - түрлі-түсті; ақымақ сияқты жүгірді - өте тез; ұят - ұят, масқара; секіру және басында тозаң бар - ақылды емес, ақымақ.)

6. Оқумұғалім мен жақсы оқитын оқушылар мәтіні.

Әдістемелік техника« Тоқтап оқу(2 аялдама).

Оқу 1 бөлім(басынан бастап сөздерге дейін (. Вюшка бір жілігін алып, екіншісін оның жанына қойды. Содан кейін, жоқ жерден, хоп-хоп - және иттің мұрнына дейін).

І бөлім бойынша әңгіме. Сұрақтар:

1. Әңгіменің кейіпкері кім?

2. Ол қандай тұқым еді?

3. Иттің қандай болғанын тауып оқы?

4. Вюшканың үрейленіп кеткенін мәтіннің қай сөздерінен білуге ​​болады?

Әдістемелік техника«Болжамдар ағашы»- 12-слайд.

Жұптық жұмыс. (Тапсырма карталары үстелдерде).

Ойланып, сұрақтарға жауап беріңіз.

Мәтін қалай аяқталады?

Өз ойларыңызды айтыңыз (1 сұраққа 1 оқушы).

Кімде басқа нұсқа бар?

Оқу 2 бөлім(алдын ала сөздерден ... бір сәтке дейін)

ІІ бөлім бойынша әңгімелесу. Сұрақтар:

1. ІІ бөлімді оқимыз. Не болды?

2. Балалар, бұл аңшы ит еді. Қалайша оның сүйегінің сүйегіне қарандар ұрлап кетті? (оқу)

3. Иә, қырық жеті болды. Бірақ бір шаян басқалардан ерекшеленді. Ол қалай ерекшеленді? (оқу)

4. Ондай адамдар туралы не дейді? (оқу)

5. Иә, сасаған ақымақ, ақымақ, басқалар сияқты емес еді. Ол бәрін өзі қалағандай жасайды. Бірақ адамдар арасында мұндай аққұбалар да бар ма?

6. Бұл өмірде не әкелуі мүмкін? Мұның салдары қандай болуы мүмкін?

7. Upstart View-ді жеңе алады деп ойлайсыз ба? Әрі қарай не болады? оқиғалар дамиды, сіздің ойыңызша? - (1,2 оқушы жауап береді).

Шуылдау мәтінді соңына дейін оқу.

7. Кейін әңгіме оқу. Миға шабуыл.

ІІІ бөлім бойынша әңгімелесу. Сұрақтар:

Болжамдар сәйкес келді ме?

Кімді шақырады деп ойлайсыңдар «жоғары іске қосу»? (Бастаушы - өз кезегін күтпестен сұрақтарға үнемі айқайлап жауап беретін, өзіне назар аударатын адам).

Сөздік:

Жаңадан бастаушы - бұл тым тез ілгерілеген немесе лайықты әлеуметтік позицияны сіңірген адам. (Ожеговтың сөздігінің интерпретациясын студент оқиды). Слайд 14

8. Өзіндік жұмысоқушылар жұпта.

Ал енді мен сізге ұсынамын көрсетуосы оқиғаның кейіпкерлері туралы. Балалар жұппен жұмыс жасайсыңдар. Мұнда синхронды және екі тақырыпты құрастыруға арналған диаграмма берілген «Көру»Және «Бастау» (оқушылар синквейн құрастырумен бұрыннан таныс). Слайд 15.

9. Оқушылардың жауаптары.

Оқушылардың ең сәтті синхрондауын оқу. Слайд 16.

Сақ, ақылды.

Ол қорғады, аңдыды, мойынсұнды.

Ит соқырдан айласын асырды.

Бастау.

Ақымақ, айлакер.

Ол ұрлады, ұшты, бағынбады.

Құс ақымақтықпен құйрығынан айырылды.

(Жұмыс істеу сөйлеуді дамыту. Сөйлеу қателері жіберілген синхронды өңдеу).

Күзетші, айлакер.

Ол аң аулап, күзетіп, айлакер болған.

Вюшка шаяннан айласын асырды.

Ит. Бастау.

Ақымақ, құйрықсыз.

Ол ұшты, жоғалды, ұрлады.

Бастауыш құйрықсыз қалды.

Пришвин бізді бұл оқиғамен неліктен таныстырды деп ойлайсыңдар?

Сіз және мен ақсақалға не кеңес бере аламыз?

10. Мақал-мәтелдермен жұмыс:

Алдарыңыздағы партаның үстінде нақыл сөздер бар. Оларды мұқият оқып шығыңыз және сіздің ойыңызша, біздің жұмысымызға көбірек сәйкес келетінін таңдаңыз.

Жеті рет өлшеп, бір рет кесіңіз.

Ақылға қонымды кез келген кеңес жақсы.

Айла мен тапқырлық апалы-сіңлілі

Бірі жылап, жылап жіберді. Слайд 17.

11. Түйіндеме сабақ. Рефлексия.

М.Пришвиннің әңгімесі бізге нені үйретті? Қайсы сабақсіз одан пайда көресіз бе?

Барлық тапсырмалар орындалды сабақ?

Сізге қандай әсер қалдырады сабақ?

Үстелдеріңізде күн мен бұлт бейнеленген карталар бар.

Бүгін кім өзін жайсыз сезінді? сабақты көтеру, өтінемін, бұлттың суреті бар карта.

Кім жақсы сезінді сабақ, картасын алыңыз

күн бейнесі.

Көңіл-күйіңізге сәйкес келетін картаны алыңыз.

10. Үйге тапсырма.

Әлсіз оқушыларға – бет-бейнесін өзгертпей, оқиғаны егжей-тегжейлі қайталау;

Мықты студенттер үшін – адамның көзқарасы бойынша қайталау әдеби қаһарман(Бастаушылардың көзқарастары немесе достары). Слайд 19.

ҮШІН РАХМЕТ САБАҚ! Слайд 20.

Қазіргі өмір оған қадам басқан адамнан сапалы білім, жоғары интеллектуалдық және физикалық дамуды, қоршаған әлемді терең білуді, саналы, шығармашылық көзқарастабиғатқа, қоғамға.

Ресей Федерациясындағы білім беруді модернизациялау тұжырымдамасында мектеп теоретиктері мен практиктеріне мектеп оқушыларын олардың іс-әрекетінің жетекші түрі ретінде оқытуды жетілдіру, танымдық белсенділікті арттырудың жолдарын, жағдайларын және дидактикалық құралдар жүйесін табу міндеті қойылған. оқу процесіндегі балалардың. Белгілі болғандай, оқу процесімұғалім өз жұмысында оқу-танымдық белсенділікті ынталандырудың әртүрлі әдістерін қолданса, тиімдірек дамиды және жақсы нәтиже береді. Ынталандыру әдістері шартты түрде кіші топтарға бөлінеді: эмоционалды ынталандыру әдістері; танымдық қызығушылықты дамыту әдістері; жауапкершілік пен міндеттемені қалыптастыру әдістері; дамыту әдістері шығармашылықжәне оқушылардың жеке қасиеттері.

Танымдық белсенділікті ынталандыру әдістерін білу әсіресе маңызды бастапқы кезеңжаттығу. Психологиялық сипаттамаларКіші мектеп оқушылары, олардың табиғи құмарлығы, икемділігі, жаңаны меңгеруге деген ерекше бейімділігі, мұғалімнің берген барлық нәрсені қабылдауға дайындығы балалардың танымдық қызығушылықтары мен белсенділігін дамытуға қолайлы жағдай жасайды. Оқу қызық болса, үйрену оңай. Сондықтан әрбір мұғалім: «Балалардың мектепке баруға деген ынтасын арттыру үшін не істеу керек және не істеу керек? Олардың білімді меңгеруге деген құштарлығын қалай қалыптастырып, қалай бағыттауға болады?

Мен де өзіме осы сұрақтарды қойдым. Психологиялық-педагогикалық әдебиеттерді, мұғалімдердің іс-тәжірибесін және оны талдау нәтижесінде мен балалардың оқуға деген танымдық қызығушылығын тәрбиелеуге болады деген қорытындыға келдім, егер олар жүйелі түрде жинақтап, ойластырылған түрде қызықты таңдауды таңдаса. дидактикалық материал, әрбір оқушының назарын аударуға қабілетті. Өйткені, балаларды қызықтыратын нәрсе оларды ойландырады, шоғырландырады, есте сақтау оңайырақ, қуаныш пен қанағат сезімін тудырады. Таңқаларлық емес Ш.А. Амонашвили өз еңбектерінде « педагогикалық процессБаланы өмірдің қуанышымен қамтамасыз етуі керек, осылайша бұл процесс оны барлық өмірлік ұмтылыстарымен және қажеттіліктерімен толығымен баурап алады».

Негізгі білім беру пәндерінің бірі бастауыш мектепМен әдеби оқуды қарастырамын. Өйткені, жақсы оқитын және сөйлеу қабілеті жоғары балалар тек сабақта ғана емес, табысты оқиды бастауыш мектеп, сонымен қатар орта басшылықта. Оқусыз адам өзін қоршаған дүниені түсіне алмайды. Сондықтан әрбір мұғалім оқуды балалардың ең сүйікті сабағына айналдыруға тырысады.

Балалар мектепке алдымен оқуды үйренуге үлкен ынтамен барады. Сондықтан мен алғашқы сабақтардан бастап әріптермен танысуды бастаймын. Бірінші сауат ашу сабағында біз «Букварияның» сиқырлы жерімен және оның тұрғындарымен: гномдар Тим мен Томмен, кішкентай перілер Иришка мен Настенкамен, Акцент кішкентай адамымен танысамыз. Одан әрі әріптерді блоктық оқыту. Әр әріппен жұмыс жасай отырып, артикуляциямен жұмыс жасаймыз, үйренген әріптер бойынша тақпақтар жаттықтырамыз. Осылайша, әліпби кезеңінің басында балалар әліпбидің барлық әріптерімен іс жүзінде таныс болады. Дауыссыз дыбыстармен танысқан кезде балалар дауыстылар мен дауыссыз дыбыстарды жақсы ажыратады. Дәл осы сәтте оқуды үйрену процесі басталады.

Әр сабақты дене шынықтырумен бастаймын. Қыздыру кезінде дикциямен жұмыс істеуге, сөздер мен сөз тіркестерін анық айтуға көп көңіл бөлемін. Бұл жерде маған таза тіл бұрмалары мен тіл бұрғыштары көмектеседі. Тілдің бұралуларында сіз барлық қиын дыбыс комбинацияларын жеңуіңіз керек. Айтылуы өте маңызды біріккен сөзбуын бойынша буын, баяу қарқынмен болса да, еш қиындықсыз және ескертпесіз айтылады. Тілді бұрмалаумен жұмыс істеу барысында «Тілді таң қалдырып, қуанып, ызаланып оқы» тапсырмалары арқылы дыбыс тазалығы мен интонациясын дамытамын. Қызықтыру жаттығулары сонымен қатар ашық және жабық буындарды оқу, буындық кесте бойынша сөз құрастыру, «Сөз айт», «Адасқан буын», «Буын бұлт», «Қай әріп жоқ екенін тап», «Күн-түн» ойын тәсілдерін қамтиды. ” және т.б. Жинақ менің жұмысыма өте пайдалы. ойын жаттығуларыВ.В. Волина «Көңілді ABC зерттеулері».

Зерттелген дауыссыз дыбыспен біріктірілген буындарды оқу үшін біз дауысты дыбыстарды айту кезінде артикуляцияны көрсететін нұсқаулықты пайдаланып дауысты дыбыстарды қайталаймыз. Содан кейін, дауысты дыбыстың алдында, зерттелетін дауыссыз дыбыс қалтаға салынады, әріптер «тұтқалармен алынады» - біз нәтижесінде біріктірілген буындарды оқимыз. Осы нұсқаулықтың көмегімен біз «Менің аузыммен тап, мен қандай буынды айтуға дайынмын» ойынын ойнаймыз.

Балалар 1-сыныпқа өте қарапайым сөздікпен кіреді. Алғашқы қадамдардан бастап балаларды өз ойын дәл, анық, орташа дауыспен жеткізуге үйретемін. Мақал-мәтелдер сөздік қорын толықтыруға көмектеседі. Мен өз сабақтарымда әдістемелік құралда әзірленген кейбір әдістер мен әдістерді Г.А. Бакулина Интеллектуалды дамусауат ашу сабақтарында».

Сабақта қолданылатын ойындар, ойын тәсілдері, жұмбақтар, ребустар, сөзжұмбақтар оқу мен жазуды үйрену процесін қызықты, қызықты етіп, оқудағы қиындықтарды жеңуді жеңілдетеді. оқу материалы. Сабақта оқудың әртүрлі түрлері балаларды жалықтырмайды. Бірақ ең бастысы жұмыс жүйелі әрі жүйелі түрде жүргізілуде.

Бір сабақтан мысал келтірейін.

1-сыныптағы әдеби оқу сабағы

Тақырыбы:«М, м әріптері бар буындарды, сөздерді және мәтіндерді оқу»

Мақсаттар:

  1. сөздерден дыбыстарды ажыратуға, оларға мінездеме беруге, үйренген әріптерді тануға үйрету; әріптердің, сөздердің, сөйлемдердің тіркестерін оқу дағдысын дамыту;
  2. фонематикалық есту, зейін, есте сақтау, мәтінмен жұмыс істеу, сұрақтарға нақты жауап беру қабілеттерін дамыту;
  3. ұмтылуын тәрбиелеу сау бейнеөмір сүру, дұрыс және рационалды тамақтану.

Жабдық:нысан сызбалары, кесілген алфавит, «Орыс алфавиті» В.Г. Горецкий

Сабақтың барысы.

1 .Жұмысты ұйымдастыру.

Сәлемдесу, сынып пен оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, жақсы жұмысқа көңіл-күй орнату.

2. Сабақтың негізгі кезеңінде белсенді оқу-танымдық әрекетке дайындық.

а) Оқушылардың білімін толықтыру

Тақтада келесі элементтердің сызбалары бар: мысық, кит, машина, доп, үй, ағаш.

Тақтада көрсетілген заттарды атаңыз және оларды есте сақтауға тырысыңыз.

Көзіңді жаб. (мұғалім 3 рет қайта құрастырады).

Көзіңді аш. Заттар бастапқыда қандай ретпен бейнеленген? Қандай объектілер орнын ауыстырды?

Мұғалім бейнеленген заттарды 2 топқа бөледі.

1-топта: кит, мысық, машина. 2-топта: доп, үй, ағаш.

- 1-топта, 2-топта (машина, доп) «артық» сөзді табу.

Сіз бұл сөздерді ненің негізінде алып тастадыңыз?

ә) Оқушылармен бірге сабақ мақсатын құрастыру.

«Артық» сөздердің бірінші дыбыстарын айтайық. Бүгінгі сабақтың тақырыбын тұжырымдап алайық. (Сөз машина[m] дыбысынан, сөзден басталады доп - біргедыбыс [m`], яғни бүгінгі сабақтың тақырыбы «Әріпті буындарды, сөздерді және мәтіндерді оқу» м» .) Сабақтың тақырыбына сәйкес сабақтың мақсаттарын тұжырымдаймыз.

в) Фонетикалық жаттығу:

  • таза сөздер:
    MA-MA-MA – Мен өзім үйдемін.
    Му-му-му - біреуге сүт пе?
    Мо-мо-мо - біз попсикл жейміз.
    Біз-біз-біз-оқимыз.
    Ми-ми-ми - Е нотасын айт.

Қай буын жетіспейді? Неліктен? Бұл кімнің буыны – Тимдікі ме, әлде Томдікі ме? Осы буыннан басталатын сөздерді ойлаңыз.

  • «Күн-түн» ойыны:
    Келесі сөздер теру кенепте кезектесіп орналастырылған: жақтауларсабын - күрек.
  • Тілді бұраумен жұмыс:
    Мысық сүтті
    Ал Боря тоқашты сүтке малды.

Сүтті кім шайды?

Кім тоқашты сүтке батырды?

Мысық не істеді?

Боря сүтке не батырды? (сұрақтарға жауап бергенде, балалар қажетті сөзге логикалық назар аудара отырып, тілдік бұрауды оқиды)

3. Жаңа материалды оқу.

1) 91-беттегі мәтіндерді оқу:

а) «Мурка» мәтінін «тізбекпен» оқу.

Мәтінде қандай жалқы есімдер бар?

ә) сөздік жұмысы:

Бұл мәтін бар сөздік сөз сүт.

- Бұл сөзде неше буын бар?(3)

1-ші буынды (мо), 2-ші (lo), 3-ші (қо) атаңыз.

Қандай қызықты нәрселерді байқадыңыз? (әр буынның бір әріпі бар О).

Сөздік сөз сүтүзеңгі әріптермен жазылған О .

-Сүт өте маңызды өнім болып табылады. Оның құрамында көптеген пайдалы элементтер бар, соның ішінде кальций. Ағзада кальцийдің жетіспеуі дене қалпынының нашарлауына, омыртқаның қисаюына, сүйектердің сынуына, кариеске және басқа да көптеген ауруларға әкеледі. Бұған жол бермеу үшін күніне кем дегенде екі стакан сүт ішу керек.

Дені сау, көңілді, көңілді болғың келсе,

Жаңа сүтті ішіңіз - бұл бізге күш береді!

в) «Қояндар» мәтінін ызылдатып оқу;

г) оқу – зерттеу:

Берілген сөйлемдерді табыңыз:

Максимнің қорада несі бар?

Максим қояндарға не берді?

Ира не істеді?

Мәтінде сөз неше рет қолданылған? қояндар?

«М» әрпінен басталатын сөздерді атаңыз ».

Физминутка

Анама бірге көмектесейік
Кірді өзіміз шайамыз.
Бір, екі үш, төрт-
Созылған, бүгілген -
Біз жақсы жұмыс жасадық.

д) «Анашым» мәтінін жұппен оқу.

Интонацияны бақылап, соңғы сөйлемді оқы.

Анам қандай ән айтты?

2) Суретке негізделген ауызша сурет. 92 бетінде.

Сөздерді оқып, көңілді суретшінің қандай сурет салғанын айт.

4. Жаңа материалды түсінуді алғашқы тексеру.

«Қызық мұғалім» ойыны

Мен сұрақтар қоямын, сіз тек [m] және [m`] дыбыстары бар сөздерді пайдаланып жауап бере аласыз.

Сіздің сүйікті тағамыңыз қандай? (балмұздақ, сүт)

Сіз қайда барғанды ​​ұнатасыз? (мұражайға)

Осы жазда қайда бармақшысыз? (теңізде)

Сізге қандай көлік түрі ұнайды? (автокөлік)

Қандай мамандықтар мен мамандықтарды білесің? (суретші, полицей, медбике).

5. Білімді бекіту және қолдану.

а) сөздерді теру.

Ақ тас еріді
Ол тақтада із қалдырды. (бор)

Тірі нәрсе сияқты сырғып кетеді
Бірақ мен оны сыртқа шығармаймын.
Ақ көбікпен көбіктер,
Мен қолымды жууға жалқау емеспін. (сабын)

Өзеннің арғы жағында,
Алпауыт керіліп жатып қалды.
Өзеннің арғы жағында, артқы жағында,
Ол маған жүруге рұқсат берді. (көпір)

Бұны стақанға қай суретші қойған?
Жапырақтар, шөптер, раушан гүлдері . (мұздату)

ә) сөз үлгілерімен жұмыс

Кез келген сөзге сызба жасап, сызба бойынша сөзді талдауға дайындалу.

6. Сабақты қорытындылау.

Мұғалім сабақ барысындағы бүкіл сыныптың, сонымен қатар жекелеген оқушылардың жұмысын сипаттайды.

7. Рефлексия.

Тақтада:


Сыныптан шыққан кезде оқушылар кез келген тұлғаның жанына «+» белгісін қойып, сабаққа деген көзқарасын білдіреді.

Бүгінгі таңда бастауыш сынып мұғалімдерінің алдында негізгілерді қалыптастыру міндеті тұр тәрбиелік іс-шаралар: тәрбиелік, танымдық, әлеуметтік мотивтер жүйелері; білім беру мақсаттарын қабылдау, қолдау және жүзеге асыру қабілеті; өз қызметін жоспарлау, бақылау және жүзеге асыру және оның нәтижелерін бағалау.

«Бастауыш сыныптағы әдеби оқу сабағы» пәнінің ерекшелігі

Осыны зерттеу нәтижелеріне қойылатын талаптар академиялық пәнәмбебаптың барлық түрлерін қалыптастыруды қамтиды тәрбиелік іс-шаралар(бұдан әрі – ЖҰД): тұлғалық, коммуникативті, когнитивтік және реттеушілік, – бірақ студенттердің құндылық-семантикалық саласын дамыту басым бағыт болуы керек. Бұл пәннің ерекшелігіне байланысты, маңызды қызметтердің бірі көркем әдебиетшығармалар қаһармандарының іс-әрекетінің адамгершілік мәнін ашатын, автормен диалог барысында оқырманға ұғынатын әлеуметтік тұлғалық мағыналар жүйесі арқылы адамзаттың рухани-адамгершілік тәжірибесін аудару болып табылады.

пайдалана отырып, бастауыш мектепке арналған әдеби оқу сабағын жобалау кезінде технологиялық картамұғалім бастауыш мектептегі Федералдық мемлекеттік білім стандарты бойынша сабақтың барлық кезеңдерін ғана емес, сонымен бірге оның іс-әрекетінің реттілігін және оқушылардың іс-әрекетін көрсете алады, бұл ақыр соңында жоспарланған нәтижеге қол жеткізуге әкеледі. Оқу құзыреттілігінен бері кіші мектеп оқушысы- оның әрі қарай өзін-өзі тәрбиелеуі мен өзін-өзі дамытуының негізі, бойынша жаттығу сессиясытәлімгер балалардың көркемдік және эстетикалық талғамын дамытуға ғана емес, сонымен қатар күнделікті өмірде тиімді қарым-қатынас түрлерін үйретуге жағдай жасауы керек.

Мақсаттар:оқушыларды жаңа әдеби оқулықпен, оның таңбалар жүйесімен, мазмұнымен, сөздігімен, оқулық авторларының мекен-жайымен таныстыру; 3-сыныпта әдеби оқу сабақтарында алған білімдерін қорытындылау.

Жоспарланған нәтижелер:Тақырыбы: оқу кітабының элементтерін атау, оларды табу, олар бойынша жылдам шарлау, сұрақтарға жауап беру: оқырманның дарындылығы қандай, оқу процесінде оқырманның қиялы қандай рөл атқарады әдеби шығармалар; мета-тақырып:

- бірлескен іс-әрекетте оқулық материалын талдау негізінде сабақтың тәрбиелік міндетін тұжырымдау, оны түсіну, мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбын оқу іс-әрекетін жоспарлау, сабақтағы жұмысын бағалау;

— ғылыми-танымдық мәтінді талдау, ондағы негізгі ойды бөліп көрсету;

- оқулықтағы ғылыми-танымдық мақалаға негізделген сұрақтарға жауап беру, оқулықтағы сұрақтарға жұппен жауап беру, өз көзқарасыңызды дәлелдеу; тұлғалық: оқу кітабына құрмет көрсету, оны пайдаланудағы ұқыптылық, оқу кітабына мұқаба мен бетбелгі таңдау ережелерін білу.

Жабдық:мультимедиялық проектор (мүмкіндігінше), осы сыныптың балалары жақсы көретін кітаптар көрмесі, өлеңдер жазылған карточкалар, магниттік алфавит (одан оқулықтың тақырыбы мен жазушылардың аты-жөні құрастырылады).

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

II. Сөйлеуді қыздыру

1. Айнымалы оқу

-Өлеңді өзіңіз оқыңыз.

Қыздар қуыршақтар мен аюларды жақсы көреді,

Мойындауым керек, мен кітаптарға ризамын.

Мен олармен ойнаймын және олармен ұйықтаймын -

Мен ойыншықтардан гөрі кітапты жақсы көремін!

Жүздеген әдемі және әртүрлі әңгімелер

Ертегілер мен дастандар, өлеңдер мен әңгімелер!..

Және мен ешқашан қайталаудан жалықпаймын:

Кітап оқу - әлемдегі ең жақсы әрекет.

С.Лопатина

— Өлеңді бірге баяу қарқынмен оқиық.

- Таңдану интонациясымен оқыңыз (сонымен қатар: мақұлдау интонациясымен, тітіркену интонациясымен, таңдану интонациясымен, көңілді).

— Бұл өлеңді оқығанда қандай сезімдер мен ойлар болды?

(Балалар алған әсерлерімен бөліседі.)

— Мерекеде қандай кітаптар оқыдыңыз? (Балалардың жауаптары.)

2. Мәнерлеп оқу

— Всеволод Рождественскийдің өлеңін мәнерлеп оқып көрейік.

Менің достарым! Биік кітап сөрелерінен

Түнде маған кел,

Біздің әңгімеміз - қысқа немесе ұзақ -

Сізге және маған әрқашан қажет ...

Түтіндей сейілгенде,

Сізде не азап шекті, не күресті,

Кенеттен ол менікі болды.

В. Рождественский

Сіз барлық әріптерді біліп қана қоймай, жақсы оқуды да үйрендіңіз. Осы уақытқа дейін қанша кітап оқыдыңыз? жазғы демалыстар! Жарайсың!

– Бірақ сол кезде әдеби оқу сабағында не үйренеміз деп ойлайсыз? (Балалардың жауаптары.)

Кітаптар адамзаттың білімін, тәжірибесін және идеяларын сақтайды. Кітап оқу арқылы адам бірте-бірте өзінің сенімі мен дүниетанымын қалыптастырады, өмір туралы түсінігін тереңдетіп, оған деген көзқарасын кеңейтеді. Үнемі кітап оқитын адам логикалық ойлауын, қиялын дамытады, түрлі өмірлік мәселелер мен жағдайларды пайымдай алады. Кітап оқу әрбір адамды толғандыратын сұрақтарға жауап, кез келген мәселенің шешімін табуға көмектеседі. Кітаптар бір емес, бірнеше ұрпақты үлкен нәтижелерге қол жеткізуге және өзін-өзі жетілдіруге шабыттандырды және ынталандырды. Сіз бұрын білмеген жаңа мүмкіндіктерді ашыңыз!

Қазіргі уақытта адамдардың пайдасыз уақыт пен ойын-сауыққа құмарлығы сонша, олар өміріңіздегі ең болмағанда бір нәрсені жақсы жаққа өзгерту үшін ең қарапайым нәрсе оқуды бастау екенін ойламайды. Мыңдаған кітаптар сізді пайдалануды күтуде!

— Бірінші сабағымыздың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

III. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

Жаңа оқулықпен таныстыру

-Ал енді сен екеуміз... деген керемет елге барамыз... Шашылған әріптерді жинап атын өздерің анықтаңдар.

I L T E A T U R I Y R

-Сен не істедің? (Әдебиет.)

Иә, Әдебиет елі бізді өзінің ғажайып кітаптарының беттеріне саяхатқа шақырады.

-Ендеше оқулыққа кезек берейік. Ол қалай аталады? («Әдебиеттік оқу.»)

-Ол саған ұнай ма? Қалай? (Иә, оқулық жаңа, өте әдемі және, ең алдымен, қызықты.)

— Оқулықпен жұмыс істеудің қандай ережелерін білесіңдер? Неліктен олар бар? (Оқулық мұқабаға қойылады, бетбелгі қойылады. Беттердің бұрыштары бүктелмеуі керек. Кітапты мұқият парақтау керек. Бұл ережелер кітаптарды басқа студенттерге сақтау үшін жасалған).

- Оқулықты парақта. Иллюстрацияларға назар аударыңыз. Олар туралы не айта аласыз? (Кітаппен жұмыс істеген суретшілер орыс табиғатының сұлулығын, шіркеулердің өзіндік ерекшелігі мен бірегейлігін көрсетуге тырысты. Ежелгі Русь, олардың көпшілігі бүгінгі күнге дейін сақталған. Маған әдеби шығармалардағы кейіпкерлердің бейнелері ұнады. т.б.)

— Неліктен екі тәрбиелік кітап бар? (Оқулық екі бөлімнен тұрады. Біз оларды ретімен оқимыз. Бұл ыңғайлы – портфолио жеңіл болады.)

— Оқулықтың бірінші бөлімінің мұқабасында не жазылған және неліктен? (Жаңа оқулық балаларды Әдебиет елі арқылы, мың жылдан астам бұрын шыққан алғашқы орыс кітаптарынан бастап, қазіргі және сүйікті орыс және шетелдік жазушылардың шығармаларына дейін жетелейді.)

— Кітаптың қандай элементтерін білесіңдер? Оларды атаңыз. (Мұқаба немесе түптеу мұқабасы, титулдық бет, титулдық беттің артқы жағы, тақырыптар, беттер, таратпалар, иллюстрациялар, мазмұндар, соңғы бет.)

— Әрбір элементтің мақсатын анықтаңыз. (Балалардың жауаптары.)

- Кітаптың элементтерін не үшін білуіміз керек, ойланыңыз.

— Мазмұнда қандай бөлімдер көрсетілген? («Әлемдік мәдениеттегі кітап», «Тек әдеби шығармашылық», «Отан туралы, ерлік туралы, даңқ туралы», «Ар-ұждан бойынша өмір сүру, бір-бірін сүю», «Әдеби ертегі», «Ұлы орыс жазушылары», «Әдебиет сөз өнері ретінде»)

— Осы оқулықта көрсетілген прозаиктер мен ақындардың қандай шығармаларын өткен оқу жылдары оқыдық? (Балалардың жауаптары.)

- Титулдық беттің артқы жағында берілген белгілерді талда. Олардың арасында жаңа белгілер бар ма? Қайсылары есіңізде? (Жұппен жұмыс жасаймыз, топпен жұмыс жасаймыз, үлкендермен бірге оқимыз (жұмыс жасаймыз), өз бетімен жұмыс жасаймыз, шығармашылық дәптермен жұмыс жасаймыз, ақпарат іздейміз, оқулық соңындағы сөздікпен жұмыс жасаймыз).

— Оқулықтың соңындағы сөздікті қандай жағдайда пайдалану қажет? Ол қай беттерде орналасқан? (Оқулықтың бірінші бөлімінде сөздік 155-156-беттерде, екіншісінде 157-беттерде орналасқан).

- Оқулықтың бірінші бөлімін ашыңыз. 3 және сізге авторлардың хабарламасын оқыңыз.

— Осы мәтін бойынша сыныптастарына сұрақтар қойыңыз.

IV. Дене шынықтыру минуты

V. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмысты жалғастыру

Әдеби викторина

- Тақтада жазылған ақын-жазушылардың есімдерін түсіндір. (Есенин, Тютчев, Пушкин, Пришвин.)

СЕЙНЕН ВЮЧТЕТ УПКИНШ ШПИРНИВ

— Авторын біле отырып, шығарманың дұрыс атауын тап.

C. Перро «Көк бейсбол қалпақшасы». («Қызыл телпек.»)

орыс халық ертегісі«Квадрат». («Колобок.»)

Г.-Х. Андерсен «Үйреткен үйректер» («Жабайы аққулар.»)

К.Чуковский «Дарынды ай». («Ұрланған күн.»)

-Әзіл жұмбақтарын тап.

Олар оны үмітсіздіктен іліп қояды; ол қорқытады, менмен; олар оны барлық жерде итеріп, олардың шаруасына жатпайтын нәрселерге араласады. (Мұрын.)

Гүлдер емес, солған, қолдар емес, егер олар бірдеңені түсінбесе, оларды шапалақтау; Бұл кір жуу емес, оларды іліп қоятын тым сенгіш адамдар. (Құлақтар.)

Бұл жеңіл-желпі адамның басында; біреу із-түзсіз жоғалып кетсе, оны далада іздеу ұсынылады; оған сөз бен ақшаны қадірін білмейтіндер лақтырады. (Жел.)

Үндемей қалса жұтып қояды немесе сырын жасыруға тырысып тістерінің артына ұстайды. (Тіл.)

VI. Рефлексия

- Сөйлемнің кез келген басын таңдап, жалғастыр.

Бүгін сабақта мен білдім...

Бұл сабақта мен өзімді мақтайтын едім...

Сабақтан кейін мен қалаған едім...

Бүгін мен басқарды ...

VII. Сабақты қорытындылау

— Оқулығымыз қалай аталады?

— Сабақта жұмыс істеуден алған әсеріңіз қандай?

Үй жұмысы

Жазда оқыған ең ұнаған кітапты әкеліңіз.

Мақсаттар:оқушыларды Киелі кітаппен, Көне өсиеттегі Сүлейменнің астарлы әңгімелерімен және Жаңа өсиеттегі астарлы әңгімелермен таныстыру; кейіпкерлердің мінезі мен іс-әрекетін талдауға үйрету; еркін мәнерлеп оқу дағдыларын жаттықтыру; оқушылардың сөздік қорын молайту; есте сақтау, сөйлеу, ойлау, иллюстрациямен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту; мейірімділік, мейірімділік, риясыздық терминдері туралы түсініктерін дамытуға жағдай жасау; рухани, имандылық, зерделенген қасиеттерді өзін-өзі тәрбиелеу жолын сезінуге ықпал ету.

Жоспарланған нәтижелер:пәні: сабақтың мазмұнын болжау, дауыссыз оқуға біртіндеп көшу арқылы дауыстап оқу, дауыстап оқу қарқынын арттыру, мәтінді қайта оқу кезінде қателерді түзету, құлақпен қабылдау өнер туындысы; мета-тақырып:

- бірлескен іс-әрекетте оқулық материалын талдау негізінде сабақтың тәрбиелік міндетін тұжырымдау, оны түсіну, мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбын оқу іс-әрекетін жоспарлау, сабақтағы жұмысын бағалау;

- Киелі кітап мәтіндерін талдау, кітаптан қажетті ақпаратты іздеу, оқу және көркем әдебиетті шарлау мүмкіндігі, кітапты өз бетінше және мақсатты түрде таңдау;

— оқулық сұрақтарына негізделген жауаптар әдеби мәтіноқулық, жұптық және топтық өзара әрекеттесу ережелерін түсіну (міндеттерді бөлу, бірлескен әрекеттердің жоспарын құру, бірлескен іс-әрекеттерді келісе білу); тұлғалық: мақал-мәтел ұғымын түсіну, достық, еңбек, мейірімділік туралы мақал-мәтелдер.

Жабдық:мультимедиялық проектор (мүмкіндігінше), сабақ тақырыбы бойынша кітаптар көрмесі, Иса туралы анимациялық фильмнің фрагментінің бейне жазбасы.

Сабақтың барысы 1

I. Ұйымдастыру кезеңі

II. Сөйлеуді қыздыру

Өлмейтін сөз

Дүниеге қайтадан келеді

Уақытты сіңіру

Аян

Үміт берушілер

Құтқаруға

Сенімге толы

Және махаббат

Күнәкар дүние

Бір рет өтелген

Т. Гаак

- Мына жолдарды қалай түсінесіңдер?

III. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

- Сабақта не үйренеміз деп ойлайсыңдар?

- Сабақтың тақырыбын оқу. Сабақта қандай сұрақтарға жауап беруіміз керек?

- Біз зерттейтін мәтіннің тақырыбын оқы. («Қасиетті көктем».)

— Есімді қалай түсіндің?

- Мәтінді оқып, дұрыс айтқаныңды анықтайық. (Мұғалім мәтінді оқиды.)

— Неліктен Киелі кітап өте көне және құрметті кітаптардың бірі екенін қалай түсінесіз?

— Киелі кітап туралы не білдіңіз?

Киелі кітап Құдай таңдаған, елшілер мен пайғамбарлар деп аталатын адамдар арқылы Киелі Рухтың шабыттануы мен ашылуы арқылы жазылған кітаптардың жинағы.

Киелі кітап екі бөлікке бөлінеді - Ескі өсиет және Жаңа өсиет. Біріншісіне Мәсіх туғанға дейін еврей тілінде жазылған кітаптар, екіншісіне ол туғаннан кейін ежелгі грек тілінде жазылған кітаптар жатады.

Осы кітаптың әсерінен дүниенің жауһарлары дүниеге келді бейнелеу өнері, әдебиет және музыка. Ол заң ғылымына айтарлықтай әсер етті. Киелі кітап өзінің әдеби стилі үшін жоғары бағаланды және көптеген ғылым мен өнер қайраткерлерінің құрметіне ие болды.

Қатал өмірден қажыған,

Мен өзімді бірнеше рет таптым

Мәңгілік Сөз етістіктерінде

Бейбітшілік пен күштің қайнар көзі.

Әулиелер өздерінің дыбыстарын қалай дем алады

Құдайдың махаббат сезімі,

Ал жүректер мазасыз азап

Олар қаншалықты тез кішіпейілді!..

Мұнда бәрі тамаша сығылған суретте

Киелі Рух ұсынған:

Ал қазір бар әлем

Және оны басқаратын Құдай.

Ал дүниеде бар нәрсенің мәні,

Себебі, мақсаты мен соңы,

Мәңгілік Ұлының дүниеге келуі,

Ал крест пен тікенді тәжі.

Оқи отырып, үнсіз дұға етіңіз,

Және жылап, сабақ алыңыз

Олардан ақыл мен жан үшін!

И.Никитин

IV. Дене шынықтыру минуты

«Сүлейменнің нақыл сөздерінен» мәтінімен жұмыс

(Мұғалім мен оқушылар оқиды.)

-Мәлімдемелерді қайталап оқып, мағынасын түсіндіріңіз. (Иса туралы анимациялық фильмнен үзінді (мүмкіндігінше) қараңыз.)

VI. Рефлексия

Бүгін сабақта мен білдім...

Бүгін мен басқарды ...

VII. Сабақты қорытындылау

- Жаңа ғана біз оқып жатқан мәлімдемелер қандай?

-Есіңізде не көбірек қалды?

Сабақтың барысы 2

I. Ұйымдастыру кезеңі

II. Сөйлеуді қыздыру

-Өлеңді жайлап оқы.

Сонымен, бір ғажайып оқиға болды

Ежелгі Бетлехем қаласында -

Бала Иса дүниеге келді,

Құдайдың ұлы және Мария Мәриям.

Олар оны Құтқарушы деп атады

Және ол шынымен болды.

- Оны «құс базары» түрінде оқыңыз.

- Сыбырлап оқу (сонымен қатар: таңдану, таңдану интонациясымен).

— Өлеңнің мағынасын қалай түсіндің?

III. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

- Бүгін біз оқитын шығарманың тақырыбын оқы. («Дән себуші туралы астарлы әңгіме».)

— Оның атын қалай түсіндің?

- Бұл мәтін не туралы екенін болжай аласың ба? (Балалардың жорамалдары.)

- Тақпақтың не екенін есіңе түсір. (Тақырып – қысқа аллегориялық тәлімдік әңгіме.)

— Егінші деген сөзді қалай түсінесіңдер? (Тұқым сепкен адам, сондай-ақ (транс.) қандай да бір ой, білім таратушы адам).

(Мұғалім мысалды оқиды.)

IV. Дене шынықтыру минуты

V. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмысты жалғастыру

1.Мәтел мазмұны бойынша жұмыс

-Мәтелді өз бетінше қайталап оқы.

—Егінші шашқан дәндер қайда қалды? Мәтіннен сұрақтың жауабын табыңыз.

(Балалар астарлы әңгіменің бірінші бөлігін оқиды.)

— Иса Мәсіх тұқымның әртүрлі жерге түсуін қалай түсіндірді?

(Оқылғанды ​​түсіндіре отырып, астарлы әңгіменің екінші бөлігін оқы.)

2. Тексеру үй жұмысы

- Қайсысы қосымша материалсабақ үшін таптыңыз ба? Айтыңызшы.

VI. Рефлексия

- Сөйлемнің кез келген басын таңдап, жалғастыр.

Бүгін сабақта мен білдім...

Бұл сабақта мен өзімді мақтайтын едім...

Сабақтан кейін мен қалаған едім...

Бүгін мен басқарды ...

VII. Сабақты қорытындылау

— Бұл астарлы әңгіме сізге қандай әсер қалдырды?

- Ол бізге қандай адамдар туралы айтты?

Үй жұмысы

Басқа астарлы сөздерді тауып, мәнерлеп оқу.

Сабақтың барысы 3

I. Ұйымдастыру кезеңі

II. Сөйлеуді қыздыру

- Өзіңіз оқыңыз.

Біз алғаш рет тұрған ел

Өмірдің тәтті дәмін татқан,

Өрістер, туған төбелер,

Туған аспанның тәтті нұры,

Таныс ағындар

Алғашқы жылдардағы алтын ойындар

Ал сабақтың алғашқы жылдары,

Сіздің сұлулығыңызды не алмастырады?

Уа, киелі Отан!

Қандай жүрек дірілмейді?

Сізге бата бересіз бе?

В.Жуковский

- Баяу ызылдап оқыңыз.

-Енді барлығымыз бірге жай, әуезді оқып көрейік.

- Жеделдетіп оқимыз: біз баяу бастаймыз, содан кейін әр жолды тезірек және жылдам оқимыз.

- Мәнерлеп оқы.

III. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс

1. Тәрбиелік тапсырманың мәлімдемесі

(Кіріспе әңгіме.)

-Өлеңді қайта оқы. Оның мазмұнын қалай түсіндіңіз?

— Балалар, ата-аналарың сендерге не үйретті? Олар сіздің қалай болғаныңызды қалайды?

-Бүгін оқитын шығарманың тақырыбын оқы. («Жақсы самариялық.»)

-Ол не туралы деп ойлайсыңдар? (Балалардың жорамалдары.)

- Мейірімді деген сөзді қалай түсінесің! (Балалардың жауаптары.) (Балалар бұл сөздің анықтамасын С. И. Ожеговтың сөздігінде табады.) Мейірімділік – біреуге көмектесуге немесе кешіруге дайын болу.

жанашырлықтан, қайырымдылықтан шыққан біреу. Мейірімді, мейірбан, өзгенің қасіретіне жауап беретін, жанашыр, жанашыр жанды мейірімді деп атайды.

Бізге сыйақы талап етілмейтін, яғни пайдасыз (өзіндік мүдде) көмек мүддесіз деп аталады.

— Мейірімді адам қандай амалдар жасайды?

— Сабақтың мақсатын анықтау. (Бүгін сабақта біз білуге ​​тырысамыз шынайы мағынасыжәне мейірімділіктің мағынасы, кімге мейірімділік көрсету керектігін түсініңіз, адамдарға қалай қарау керектігін үйреніңіз.)

2. Оқыту мәселесін шешу

(Жаңа шығармамен таныстыру. Мұғалімнің оқуы. Сөздік жұмысы.)

Асыл әңгіме – өнегелі әңгіме. Самариялық — самариялық жердің тұрғыны.

— Оқығаныңыздан алған әсеріңіз қандай?

IV. Дене шынықтыру минуты

V. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмысты жалғастыру

(Мәтінді жақсы оқыған балалардың қайталап оқуы.)

— Мәсіхке қандай сұрақ қойылды?

- Мәсіх қалай жауап берді?

- Бір жолмен кім жүрді?

-Олардың әрқайсысы не істеді?

— Қайырымды самариялық туралы астарлы әңгіме бізге не үйретеді?

— Осы астарлы әңгіме еске түсірген өміріңізден мысалдар келтіре аласыз ба?

— Көршіге көмектесу деген сөз нені білдіреді?

Жақсы самариялық - қиыншылыққа тап болған адамға көмектесуге дайын мейірімді, жанашыр адам - ​​Исаның шәкірттеріне айтқан оқиғасын сипаттайтын Киелі кітаптағы өрнек (Жаңа өсиет, Лұқа жазған Ізгі хабар, 10-тарау). Бұл астарлы әңгімеде кімнен көмек күтпеген адам көмекке келді. Самариялықтар Исраилде тұратын шағын халық еді. Бұл өрнекке яһудилердің самариялықтармен соғысу фактісі де ерекше мағына береді. Осылайша, самариялық сол кезде жау лагерінің өкілі ретінде қабылданды, бірақ көмекке дәл осы адам келді.

— В.Суриковтың «Мейірімді самариялық» картинасының репродукциясын қараңыз. Ол туралы не айта аласыз?

Кескіндеме жасалған кезде (1874) Василий Иванович Суриков (1848-1916) Петербург өнер академиясында оқыған. «Жақсы самариялық» картинасы үшін - оның ең алғашқы жұмыстарының бірі - Суриков шағын алтын медальмен марапатталды және үлкен алтын медаль үшін конкурсқа жіберілді. «Жақсы самариялықтағы» беттер, қолдар және жалпы жалаңаш дене киімге қарағанда әлдеқайда күрделі жазылған. Суреттегі кейіпкерлер соншалықты байыпты және тәуелсіз ойластырылған, оған қарап суретшінің жастық шағы туралы ойланбайды. Көпқабатты кескіндеме күрделі және әдемі, бұл шығарма автордың осы библиялық оқиғаны түсінуін көрсететін нақты суретімен ерекшеленеді.

VI. Рефлексия

- Сөйлемнің кез келген басын таңдап, жалғастыр.

Бүгін сабақта мен білдім...

Бұл сабақта мен өзімді мақтайтын едім...

Сабақтан кейін мен қалаған едім...

Бүгін мен басқарды ...

VII. Сабақты қорытындылау

-Бүгін біз қандай жұмыспен таныстық?

— Оның басты кейіпкерлері кімдер?

Біздің сабағымыз сіз үшін бекер болған жоқ және сіз шынайы мейірімділіктің бастауын қозғап, оны түсіне алдыңыз деп үміттенемін.

мағынасы. Әрқайсыңыз өзіңізге сырттай қарап, адамдарға деген көзқарасыңызды анықтауға және, мүмкін, оны қайта қарауға тырыстыңыз.

Сабақты Әулие Игнатий Брианчаниновтың сөзімен аяқтағым келеді: «Мен соқырларға да, алапеске де, психикалық зақымданғандарға да, нәрестеге де, қылмыскерге де, пұтқа табынушыларға да бейне ретінде құрмет көрсетемін. Құдай. Олардың осал тұстары мен кемшілігіне не қызық! Махаббаттан айырылып қалмау үшін өзіңізді бақылаңыз».

Үй жұмысы