Намрын ойд биеийн тамирын аялал. "Намрын ой руу аялал" ахлах бүлгийн биеийн тамирын хичээл

Нийтэлсэн огноо: 12/14/17

Хотын захиргааны сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага 1-р цэцэрлэг "Үлгэр", r.p. Коченево, Коченевский дүүрэг, ҮСХ.

Биеийн тамир, ярианы эмчилгээний нэгдсэн хичээлүүдийн хураангуй "Намрын ой руу аялал"бэлтгэл бүлэгт.

Боловсролын тэргүүлэх чиглэл: бие бялдрын хөгжил, нийгмийн болон харилцааны хөгжил, ярианы хөгжил.

Хичээлийн төлөвлөсөн үр дүн: Эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох, өрөвдөх сэтгэлийг хөгжүүлэх. Хүүхэд болон насанд хүрэгчдийн хоорондын харилцаа холбоо, харилцан үйлчлэл хангагдана. Удахгүй болох үйл ажиллагааны сэдэл бий болсон. Хүүхдүүд сансар огторгуйд шилжих чадварыг хөгжүүлсэн. Хүүхдүүд үйлдлээ зохицуулж чаддаг. Хөгжим ба хөдөлгөөн, диафрагмын амьсгалын ур чадварын хоорондын уялдаа холбоотой санаанууд бий болсон. Хүрээлэн буй ертөнцөд найрсаг хандлагыг бий болгодог. Төсөөлөл, ярианы үйл ажиллагаа хөгжиж, "Намрын" сэдвээр үгсийн сан идэвхтэй болсон. Хүүхдүүд үе мөчний байрлал, өөрөө массаж хийх чадварыг эзэмшдэг. Үйл ажиллагааны тусгал бий болсон. Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлсэн.

Субъект-орон зайн орчныг хөгжүүлэх: Шууд боловсролын үйл ажиллагаа нь биеийн тамирын зааланд явагддаг;

Шинж чанарууд: намрын мод, намрын навч (хус, агч, царс, улиас). Спортын тоног төхөөрөмж (нуман хаалга, цагираг, үсрэх олс, гимнастикийн вандан сандал, хонгил, олс, гулсуур). Танхимыг "Намрын" сэдвийн дагуу чимэглэсэн. "Намрын" сэдэвт дууны фонограммууд.

Зорилтот:хүүхдийн бие бялдар, хэл яриа, ерөнхий хөгжилд эерэг динамикийг хөгжүүлэх сургуулийн өмнөх насны.

Даалгаврууд:

Танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжил:

  • диафрагмын амьсгал, хөгжил дээр үргэлжлүүлэн ажиллана
  • хүүхдийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх, хүүхдүүдэд ур чадвар, хүч чадал, эр зориг гэх мэт бие бялдрын чанарыг төлөвшүүлэх;
  • булчингийн хүч чадал, зохицуулалтын чадварыг хөгжүүлэх;
  • нөхөрлөл, харилцан туслалцаа, сонирхлыг бий болгох спортын тоглоомууд, "эрүүл" өрсөлдөх чадвартай, өөрийгөө зохион байгуулах ур чадвартай.
  • аман урлагийн танилцуулга, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх;
  • -аас эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг биеийн тамирын хичээл.

фонемик сонсгол, гар нүдний зохицуулалт.

  • үг, үе, хэллэг дэх дуу авиаг (s, sh, z, zh, l, r) автоматжуулах.
  • үгийн дуутай хөдөлгөөнийг зохицуулж сурах.
  • оюун ухаанаа хөгжүүлж, үгсийн сангаа баяжуулаарай.
  • "Намрын" сэдвээр үгсийн сангаа идэвхжүүл.
  • сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах, амьсгалын замын болон биеийн бусад булчингуудыг тайвшруулах чадварыг хөгжүүлэх.

Биеийн хөгжил:

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил:

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд "Намрын вальс" хөгжимд танхимд ордог.

Харилцааны тоглоом "Сайн уу"

Багш:Сайн байна уу залуусаа. Одоо өөртөө болон бие биедээ сайн уу гэж хэлээрэй.

Сайн байцгаана уу, алга таших, алга таших (гараа алгадах)

Сайн байна уу хөлөө, дээд талдаа (туузан дээр гараа, дэвслэх)

Сайн уу, хацар, tyuh-tyuh-tyuh (Долоовор хуруугаараа хацартаа хүр)

Булцгар хацар, плоп-плоп-плоп (хавхарсан хацраа нударгаараа тогших)

Сайн уу, бяцхан нүд, нүд ирмэх, нүд ирмэх (сормуусаа цохих)

Сайн байна уу, бидний хамар, beep-beep-beep (долоовор хуруугаа хамрын үзүүр дээр дар)

Сайн байна уу шүднүүд ээ, дарж, дарж, товшиж дарна уу (шүдээ товших)

Сайн байна уу, хөвөн, smack-smack-smack (уруулаа цохиж, үнсэх)

Багш:Хүүхдүүд ээ, одоо жилийн хэдэн цаг болж байгааг хэлж өгөөч?

Хүүхдүүд:Намар.

Хөгжим дээр намар ирж байна.

Ярианы эмч (намар):Сайн уу хүүхдүүдээ? Надад хэлээч, намар ямар байдаг вэ?

(Хүүхдүүд намрын эпитет гэж нэрлэдэг)

Ярианы эмч:Тэд байгальд цаг агаар муугүй, цаг агаар бүр адислал гэж хэлдэг! Би чамайг намрын ой руу явахыг урьж байна. Байгаль дэлхийгээ биширч, цэвэр агаараар амьсгалж, намар байгаль ямар үнэртдэгийг мэдэрцгээе. Тоглож, клирингт уралдъя. Та санал нийлж байна уу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Ярианы эмч:Аяллын өмнө бид хийх болно зохицуулалт яриатай хослуулсан халаалт:

Хойд салхи үлээв:

"Ssssss," би линден модны бүх навчийг үлээв...( хуруугаа хөдөлгөж, үлээлгээрэй)

Тэд нисч, эргэв

Тэгээд тэд газарт живэв (эргэж суугаад)

Бороо тэдний дээр ширгэж эхлэв:

"Дусал-дусал-дусал, дусал-дусал-дусал!" (хуруугаараа шалан дээр тогших)

Мөндөр тэднийг цохив

Навчнууд нь шууд цооллоо (нударгаараа шал тогших)

Цас дараа нь нунтагласан ( гараа урагш хойш хөдөлгөх жигд хөдөлгөөн)

Тэднийг хөнжилөөр бүрхэв (алгыг шалан дээр чанга дарах)

Багш:Зам урт, олон саад бэрхшээлийг даван туулах шаардлагатай болно. Чи бид хоёр чадах уу? Бүгд бэлэн үү?

Залуус аа, та ойд хэрхэн биеэ авч явахаа мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Та мод хугалах, цэцэг, навч урах, чанга дуу чимээ гаргах, хашгирах боломжгүй. Хогоо бүү хая, хогоо аваад яв. Та удаан дуулж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хүүхдүүд ойдоо хайртай, хүндэлдэг, энэ тухай зүйр цэцэн үг мэддэг.

Хүүхдүүд: "Ой бол баялаг, гоо үзэсгэлэн, ойгоо хамгаалаарай."

"Ой харж, талбай сонсдог."

"Ой, ус бол ах, эгч юм."

"Байгалийн дайсан бол ойгоо хамгаалдаггүй хүн юм."

"Ойн тал ганц чоно төдийгүй хүнийг цадталаа тэжээдэг."

Багш:Хэрэв тийм бол би чамайг шалгаад чиний төлөө алхаж эхэлнэ.

Анхаарал, сонсголын ой санамжийг хөгжүүлэх даалгаврууд дагалдаж, танхимд алхаж, гүйх.

Динамик дасгалууд:

Намрын ойд зугаалах

Би чамайг явахыг урьж байна.

Илүү сонирхолтой адал явдал

Залуус бид үүнийг олохгүй байна.

Бие биенийхээ хажууд зогсож,

Мөн анхааралтай ажигла.

Зам дагуу, зам дагуу,

Ойд зугаалцгаая.

Магадгүй намрын ойд

Бид балетыг олох болно.

1. Баганын дагуу ар араасаа нэг нэгээр нь алхах.

2.Хөлийн хуруун дээр алхах. Өсгий дээрээ алхах.

3. Өвдөг өндөртэй алхах (шүлгэрт бүү гишгээрэй).

4. Багананд нэг нэгээр нь гүйх, чиглэлээ өөрчлөх.

5. Гүүрээр алхах (голын эрэг дээр).

6. Өвөрмөцөөс овойлт руу үсрэх

7. Хонгил руу авирах.

8. Урсгал дээгүүр үсрэх.

Багш:Ингээд бид цэвэрлэгээнд ирлээ. Эргэн тойрон ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай! Хэдэн өөр навч? Тэдэнтэй бүжиглэцгээе.

Навчтай хэмнэлтэй бүжиг.

Ярианы эмч удирддагамьсгалын дасгал "Салхи ба навчис"

Амьсгалаа авсны дараа хүүхдүүд амьсгалаа барьж, дээш өргөгдсөн гараа савлаж байхдаа "f" дууг удаан дууддаг. Дараа нь нэг амьсгалахдаа тэд "p" дууг хэд хэдэн удаа дуудаж, алхам алхмаар амьсгалаа гаргаж, гараа аажмаар доошлуулна ("навчнууд унаж байна").

Дасгалжуулагч удирддаг тоглоом "Чи нис, нис, миний навч"

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, навчийг бие биедээ дамжуулж: "Чи нис, нис, миний навч, хурдан, хурдан гараас гарт. Хэнд шидэт навч байгаа тэр нь бидэнд энэ үгийг хэлэх болно." Энэ үг нь "Намрын" сэдэвтэй холбоотой байх ёстой.

Ярианы эмч:Залуус аа, та нартай хамт намрыг дүрсэлцгээе (нүүрний дасгал)

Дүрслэх Намрын эхэн сар(Намрын эхэн үе нь хөнгөн алхамтай, хөгжилтэй царайтай. Тэр баяр хөөртэй, өгөөмөр, эелдэг, үзэсгэлэнтэй).

Дүрслэх Намрын сүүл (Уйтгар гунигтай, гунигтай, уйлж, гунигтай).

Багш: Одоо бид буухиа уралдаан зохион байгуулна.

Хүүхдүүд "Эрүүл" ба "Эрч хүчтэй" гэсэн хоёр багт хуваагдана.

  • "Гербарийн навч цуглуулцгаая" буухиа уралдаан.
  • Буухиа: "Нүүдлийн шувууд"
  • Буухиа: "Хурдан ав"

Гербарий гэж юу болохыг хүүхдүүдэд сануулж, үзүүл. Баг бүрийн өмнө 5 м-ийн зайд цагирагт "навчнууд" байдаг: агч, царс, хус, улиас. Баг ба цагираг хоёрын хооронд хонгил байдаг. Тушаалын дагуу тэд урагш гүйж, хонгил руу мөлхөж, цагираг руу гүйж, нэг цаас авч, шулуун шугамаар буцаж, бороохойг дараагийн оролцогч руу дамжуулна. (Нэг баг нь s - улиас, нөгөө нь - z - хус дуугаар сагсанд навч цуглуулдаг). Навчийг эхлээд зөв цуглуулсан баг ялна.

Багш:Хүүхдүүд ээ, намрын сүүлээр шувууд хаашаа нисдэг вэ?

Хүүхдүүд:Намрын улиралд олон шувууд дулаан бүс рүү нисдэг.

Багш:Гэхдээ тэд ганцаараа нисдэггүй, харин сүргээрээ цуглардаг. Шувуудыг дулаан цаг агаарт аваачцгаая.

Багийн 1-р гишүүн (удирдагч) тэмдэгтийн эргэн тойронд олсоор гүйж, баг руу буцаж, 2-р оролцогч олс авч, хамтдаа гүйж, дараа нь 3, 4, 5 гэх мэт бүгд гүйх хүртэл. баг олс барьж, зайд гүйхгүй. Ялагч бол хамгийн түрүүнд буцаж гүйж, даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн баг юм.

Багш(сагс нарсны боргоцой авдаг): Залуус аа, намар ойн оршин суугчдад юу бэлдэж байгааг хараарай! Бид боргоцойтой тоглоом тоглох уу?

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Боргоцой нь тойрог дотор тархсан бөгөөд оролцогчдынхоо тооноос бага байна. 2 багийн оролцогчид дугуйлан зогсож, хөгжим дуусмагц нэг чиглэлд гүйдэг; Хангалтгүй байсан хүмүүсийг тоглоомоос хасч, дараа нь хүүхдүүд тэднийг байранд нь оруулж, тоглоом үргэлжилнэ. Багш хоёр боргоцойг арилгах бүртээ. Гишүүн нь тоглоомд үлдсэн баг ялна.

Ярианы эмч:Намрын улиралд ойд маш үзэсгэлэнтэй. Газар дээр навчны хивс байдаг. Мөнх ногоон моднууд. Модны дор мөөг нуугдаж, энд тэнд жимс нь гялалзана.

Бид ойд хэнтэй уулзаж болох вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

Ярианы эмч: "Заа" нүүрний массаж (цэвэр хэлээр дууддаг).

Жа-жа-жа -

Бид ойд зараа олсон.

Хуруугаараа бага зэрэг хүрч, духан дээрээ 7 удаа гүй.

Жу-жу-жу -

Бид зараа руу ойртлоо.

Хуруугаараа бага зэрэг хүрч, хацраараа 7 удаа гүй.

Өө-өө-өө-өө-

Цаашид том шалбааг байна.

Духан дээрээ алгаа тавиад, хаалт хийж байгаа мэт духаа хажуу тийш нь хөдөлгөж, хамтад нь үрнэ.

Жок-жок-жок -

Гутлаа өмс, зараа.

Нударгаараа хамрын далавчаа иллэг хий.

Багш:Өө, залуус аа, бид ойд төөрчихлөө! Бид гэртээ харих замаа хэрхэн олох вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Ярианы эмч: Сэтгэл хөдлөлийг хөгжүүлэх "Цуурай" нүүрний дасгал.

Хүүхдүүд шүлгийн агуулгыг дүрслэхийн тулд нүүрний хувирлыг ашигладаг.

Бүгд: "Өө!"

Хэн ч хариу өгөхгүй

Зөвхөн цуурай хариу өгдөг.

Бидний цуурай буцаж байна

Бидэн рүү чимээгүйхэн: "Өө! Өө!”

Цуурай! Цуурай! Энд хөгжилтэй байна.

Тэр болгонд цуурай байдаг

Биднийг дуурайж байна.

Багш:Өдөр аль хэдийн нар жаргаж байна, бид гэртээ харих хэрэгтэй. Бидний намрын ойгоор зугаалсан нь танд таалагдсан уу? Яагаад таалагдсан бэ? (Хүүхдүүд хариулдаг.)Та бидний аяллын талаар хэнд хэлмээр байна? .

Ой руу баяртай гэж даллацгаая: "Баяртай, ой!"

Намар хүн бүрийг алимаар эмчилдэг. Хүүхдүүд намрын дууны хөгжимд танхимаас гарна.

Дунд бүлгийн биеийн тамирын сэдэвчилсэн хичээл.

"Намрын ойд алхаарай."

Даалгаварууд:

  1. хүүхдийн ур чадварыг дээшлүүлэх янз бүрийн төрөлалхах, гүйх;
  2. өвдөг, гараараа мөлхөж, хоёр хөл дээрээ үсэрч, тэнцвэрээ хадгалах дасгал хийх;
  3. хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: зөөлөн модуль, хонгил, алга, тойрог бүхий зам, намрын навч (хүүхэд бүрт 2), 2 сагс, үнэг малгай.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд ээ, тойрог дээр зогсоод өөртөө болон бие биедээ өглөөний мэнд хүргэе. ("Өглөөний мэнд" өөрөө массаж хийдэг). Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.

Өглөөний мэнд, бяцхан нүд! Та сэрүүн байна уу? Тийм ээ! (Нүдээ илэх.)

Өглөөний мэнд, чих! Та сэрүүн байна уу? Тийм ээ! (Тэдний чихийг алгаараа үрнэ.)

Өглөөний мэнд, хамар! Та сэрүүн байна уу? Тийм ээ! (Долоовор хуруугаараа хамраа илнэ.)

Өглөөний мэнд, хацар! Та сэрүүн байна уу? Тийм ээ! (Хурууны үзүүрээр хацраа бага зэрэг цохино.)

Өглөөний мэнд, бяцхан амаа! Та сэрүүн байна уу? Тийм ээ! (Тэд уруулаа сунгаж, дараа нь өргөн инээмсэглэнэ.)

Хүүхдүүд ээ, сэрүүн үү? Өглөөний мэнд! (Тэд алгаа таших.)

Танхимын периметрийн дагуу саад тотгор байдаг: зөөлөн модулиуд, хонгил, алга, тойрог бүхий зам.

Танхимын голд намрын навчийг гурван эгнээнд хосоор нь тавьдаг.

I. Оршил хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, надад хэлээч, та цэцэрлэгт хүрээлэнгээр алхах, ой руу явах дуртай юу?" (хүүхдийн хариулт).

За, би чамайг "ойд" хамт зугаалахыг урьж байна. Чиргүүл дээр суудлаа аваад явцгаая. (Хүүхдүүд гар барин могой шиг алхаж байна.) Одоо ой мод харагдаж байна. (Дуу шуугиан дагалдан тоглодог: шувуудын шуугиан, салхины чимээ.) Ойн замаар алхаж, алхалтаа илүү хөгжилтэй болгохын тулд "баавгай" -ын тухай хөгжилтэй шүлгийг санацгаая. ("Баавгай бамбарууш" ярианы эмчилгээний бие халаалт хийж байна)

  1. Ердийн хурдаар алхах:

Бид хөгжилтэй залуус

Бидний нэрийг баавгайн бамбарууш гэдэг.

  1. Хөлийн хуруугаараа алхах, гараа дээш өргөх:

Бид авирч, шидэх дуртай,

Бид үсэрч тоглох дуртай.

  1. Ердийн хурдаар алхах:

Баавгай алхсан, алхсан, алхсан,

Тэр гүзээлзгэнэ олсон.

  1. Гүнзгийлэн алхах нь:

Тэр хөөрч суугаад,

Тэр бүх гүзээлзгэнэ идэв.

5.Өндөр ташаа өргөлтөөр 360 градус эргүүлж алхах:

Баавгай алхсан, алхсан, алхсан,

Тэр нам гүм гол дээр ирж,

Бүрэн эргэлт хийсэн

Би голын гатлан ​​гарц руу явлаа.

  1. Ердийн хурдаар алхах:

Баавгай алхсан, алхсан, алхсан,

Тэр зүлгэн дээр ирэв

  1. Урагшаа хөдөлгөөнөөр хоёр хөл дээрээ үсрэх:

Тэр туулай шиг хурдан, овсгоотойгоор зүлгэн дээр үсрэв.

  1. Хялбар гүйлт:

Тэгээд тэр гүйгээд ... тэр бага зэрэг алхсаар навчис дээр ирэв.

(Тэд навч руу ойртож, зогсоод гартаа барина.)

II. Үндсэн хэсэг

Цогцолбор O.R.U. (хамт намрын навч) хөгжмийн дагалдан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо эдгээр намрын навчаар тоглоцгооё.

1.Сэвшээ салхи модны навчийг сэгсэрнэ.

IP: зогсож, биеийн дагуу унжсан навчтай гар.

Модууд навчаа хэрхэн даллаж байгааг харуулцгаая. Гараа хажуугаар нь дээш өргөж, навчийг толгой дээрээ даллаж, гараа доошлуулъя. (5-6 удаа).

  1. Салхи модыг сэгсэрнэ.

IP: адилхан.

Хүчтэй салхи үлээхэд мод хэрхэн найгадагийг үзүүлье. Бид гараа дээш өргөөд, зүүн, баруун тийш хазайж, гараа доошлуулсан. (5-6 удаа).

  1. Навч унах.

IP: адилхан.

Модноос навч хэрхэн унадагийг үзүүлье. Тэд гараа дээш өргөөд, доошоо тонгойж, гараа буулгаж, навчийг шалан дээр хүрч, тэгшлэв. (5-6 удаа).

  1. -Тэгээд одоо хүчтэй салхи босч, бидний навчис дээр үлээж, тэд нисэн одов. (Хөлийн хуруун дээр амархан гүйх). Тэр тэднийг эргүүлэв (тэд өөрсдийнхөө эргэн тойронд эргэлддэг (2 удаа).
  2. --Салхи намдаж, навчис тайвширлаа. Одоо бид өөрсдөө сэвшээ салхи хийнэ (Амьсгалын дасгал). Цээжнийхээ өмнө тохойгоо бөхийлгөж, навчийг үлээлгэ (2-3 удаа).

-Сайн байна! Навчийг сагсанд цуглуулж, алхлаа үргэлжлүүлье. Бид тантай хамт нууцлаг ой руугаа явах болно, гэхдээ болгоомжтой байгаарай, замдаа олон саад бэрхшээл тулгарах болно. Бид ид шидийн замаар алхаж, намаг намагт унахгүйн тулд довцогоос довцог руу үсэрч, нүх рүү харах болно. Тэгээд бид дахин тоглох болно. За, явцгаая!

(Нэг баганад барих).

Хөдөлгөөний үндсэн төрлүүд.

Дугуй сургалт: зөөлөн модулиуд дээр үсрэх, хонгилоор мөлхөх, зам дагуу алхах, өвдөг, алган дээр тулгуурлах (2-3 удаа давтана).

(Багш зөөлөн модуль дээр үсрэх үед дамжуулалтыг өгдөг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Хүн бүр үүнийг хийсэн, хэн ч замаа алдсангүй. Бид тоглох боломжтой талбай дээр дахин ирлээ. Бид ойд байгаа болохоор тоглохыг санал болгож байнатоглоом "Үнэг ба туулай".Би нэг сонирхолтой жижиг тооллогын шүлгийг мэддэг бөгөөд түүний тусламжтайгаар бид одоо хэн үнэг болохыг сонгох болно.

Бөжин зам дагуу хөл нүцгэн үсэрч байна.

Бөжин, битгий гүй, энд таны гутал байна,

Энд таны бүс байна

Ой руу бүү яар.

Та бидэнтэй нэгдэж дугуй бүжигт оролцож ард түмнийг хөгжөөнө.

(Би сонгосон хүүхдэд үнэгний малгай өмссөн.)

- "Үнэг" түүний нүх рүү унтахаар очно ... Тэгээд бид туулай болж хувирна: "Эргэн тойрон эргэлдэж, эргэлдэж, туулай болж хувирна." Бөжинүүд зүлгэн дээр алхахаар давхив.

Бөжин үсэрч байна

Скок, скок, скок.

Ногоон дээр, нуга дээр.

Скок, скок, скок, скок.

(Хүүхдүүд бөжин мэт дүр үзүүлж, хоёр хөл дээрээ үсэрч, танхимыг тойрон хөдөлдөг.)

Тэгээд одоо манай үнэг сэрээд агнахаар явлаа. Нуугаарай, туулайнууд.

("Үнэг" гүйж гараад туулайнуудаа барина, "бөжин" нуугдаж тонгойно, баригдсан "бөжин"-ийг "үнэг"-ээр сонгоно. Тоглоом 2-3 удаа давтагдана.)

III. эцсийн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Бид сайн тоглосон, гэхдээ би танд гэнэтийн бэлэг барих болно." Энд манай ойд би нэг юм нуусан. Одоо та оньсого тайлах замаар олж мэдэх болно.

Дугуй, ягаан

Би мөчир дээр ургаж байна.

Насанд хүрэгчид надад хайртай

Мөн бяцхан хүүхдүүд.

(Алим).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та үүнийг тааварлав, сайн байна! Та ойгоос бэлэглэсэн эдгээр алимыг бүлэгт аваачиж, тэнд идэх болно. Танд бидний алхалт таалагдсан гэж найдаж байна уу? (Хүүхдийн хариулт). Одоо бид цэцэрлэг рүүгээ буцаж байна. Манай галт тэргэнд суугаад цэцэрлэг рүүгээ явна. (Гараа барьсан хүүхдүүд танхимаас гарна.)


Биеийн тамирын хичээлийн хураангуй

"Намрын ой руу аялал"

том хүүхдүүдтэй .

Зорилтот:

Бүрэлдэхүүнголмоторт ур чадвар, эрүүл мэндийг дэмжих чадвархөгжилтэй байдлаар.

Даалгаварууд:

Мөлхөх, үсрэх, шидэх ур чадварыг үргэлжлүүлэн бэхжүүлэх;

Хүүхдүүдийн янз бүрийн аргаар (урд, тасралтгүй, бүлэг) ажиллах чадварыг бэхжүүлэх;

Тэтгэмжийг анхааралтай авч үзэх, зан төлөвөө зохицуулах, үе тэнгийнхэнтэйгээ харьцах чадварыг хөгжүүлэх;сонирхлыг төлөвшүүлэх биеийн тамир, хөгжлийг дэмжих бүтээлч төсөөлөлба найрсаг байдал.


Багш: - Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?
Хүүхдүүд: - Намар.
Багш: - Намрын дараа жилийн аль цаг ирэх вэ?
Хүүхдүүд: - Өвөл.

I .: Намрын ойд амьтад байшингаа дулаалж, өвөлдөө бэлддэг. Залуус аа, та ойд очиж, ойн оршин суугчид өвөлдөө хэрхэн бэлтгэж байгааг хармаар байна уу?

Би: Өнөөдөр бид бүх зүйлийг харж, амьтдыг айлгахгүйн тулд ой руу явган явна. Ойд зан үйлийн дүрмийг санацгаая. Юу хийж болохгүй вэ?
Г.: Гүйх, хашгирах, мөчир хугалах, гал түлэхгүй, унахгүйн тулд хог хаяхгүй байх, алхамаа ажиглах, маш болгоомжтой алхах, шоргоолжны үүр, шувууны үүрийг сүйтгэхгүй байх.

И.: Замдаа шавжтай таарч болох уу? Яагаад? Замдаа зарим шавжийг санацгаая!
Би .: Замдаа гарцгаая!
Намрын бүрхэг өдөр бид бүгд хамтдаа ой руу явдаг. Бид хамтдаа ой дундуур алхаж, эргэн тойрон дахь бүх зүйл маш сонирхолтой байдаг.

    Алхах нь хэвийн зүйл - "Бид ар араасаа алхаж, жижиг ойд дуусна";

Өөр өөр i.p-тэй оймс дээр. гар - "Хэн нэгнийг айлгахгүйн тулд бид чимээгүйхэн, чимээгүйхэн өнгөрөх болно";

Өсгий дээрээ гараа ардаа тавь - "Хөлөө бага зэрэг сунгацгаая";

Диагональ алхах: "катерпиллар" (өвдөг дээрээ алхах, гараа бүсэндээ тэврэх), "эмгэн" (дөрвөн хөл дээр өвдгөө гартаа нэгэн зэрэг татах, гараа урагшлуулах), "өт" (араас дэмжлэг авч суух, хөлөө нугалж, хөлөө нэгэн зэрэг урагшлуулж, хөл дээрээ татах).

    Гүйлт нь хэвийн;

Хурдны өөрчлөлтөөр;

Дохио өгөхөд зогсох - "хэрон" (нэг хөл дээрээ зогсох);

- "шаазгай" (зогс, 360 градус эргүүл).

Амрах цаг боллоо, найз минь, нуга руу гүйж, намрын навчаар тоглоцгооё.

Хөгжмийн дор намрын навчтай O.R.U.


Instr.:. Залуус аа, бид ойд байна, сонсоцгооё. Яагаад ийм чимээгүй байгаа юм бэ? (шувууд дулаан газар руу ниссэн, амьтад өвөлд бэлдэж байна.)
Оньсого тааварлаарай:
Ямар ойн амьтан нарсан дор багана шиг боссон бэ?
Тэр өвсний дунд зогсож байна - чих нь толгойноосоо том байна (Туулай - зураг).
- Туулай яагаад өвлийн улиралд саарал дээлээ цагаан болгон сольсон бэ? - Тэр өвлийн улиралд юу иддэг вэ? -Түүний гэр хаана байдаг вэ?

Заавар: Одоо дараах оньсого тааварлаарай.

Зуны улиралд тэр нарс, хус хоёрын хооронд замгүй тэнүүчилж,
Өвлийн улиралд тэр хамараа хяруунаас нууж унтдаг (баавгай - зураг).

Би .: Баавгай юу иддэг вэ? D. Мөөг, жимс, хулгана.

И .: Баавгайн байшин ямар нэртэй вэ? Баавгай өвлийн нөөцөө хадгалдаг уу?

Instr.:

Навчтай гацуур модны доорх өтгөн ойд,

Тэнд хатгасан, амьд зүүтэй бөмбөг хэвтэж байна. (зараа - зураг)

Би .: Зараа юу иддэг вэ? Д .: Мөөг, жимс, хулгана. Би .: Зарааны байшин хаана байдаг вэ? Д .: Нүхэнд. Зараа яагаад бөмбөрцөг болж хувирдаг вэ? D. Тэр өөрийгөө дайснуудаас хамгаалж, зүү дээр хуурай навч, хөвд тарих. Нүхэнд авчирч, байшинг дулаацуулдаг. I .: Зараа өвлийн бэлтгэл хийдэг үү? Д.: Үгүй ээ, өвлийн улиралд хаврын нар хүртэл бөмбөрцөгт бөхийж унтдаг.

Дараах оньсого тааварлаарай:

Би сэвсгэр үстэй дээл өмсөж, өтгөн ойд амьдардаг.
Хуучин царс модны хөндийд би самар хаздаг.

Хэрэм хаана амьдардаг вэ? Д.: Хөндийд И.: Хэрэм хонхойгоо өвөлд хэрхэн бэлддэг вэ? Д: Тэр өвс, навч зөөдөг. Хэрэм ямар нөөцтэй байдаг вэ? D .: Мөөг, самар, царсны үрийг хатаана. И.: Хэрэм үслэг дээлээ сольдог уу? Д .: Улаанаас саарал хүртэл.

Хүүхдүүдийг 4 дэд бүлэгт хуваадаг.

1-р дэд бүлэг: "зараа мөөг, жимс хайж байна" "зараа навчийг нүхэндээ оруулдаг. Түүнийг яаж хийхийг нь харцгаая, түүнд тусалъя!"

Моторын даалгавар: тавцан дээр алхах (сандал) (хүүхдийн сонголт), вандан сандал дээр бөмбөг өнхрүүлэх (самбар)

2-р дэд бүлэг: "Хэрэмд өвлийн улиралд нарсны боргоцой нөөцлөхөд нь тусалцгаая. Бидний даалгавар бол боргоцойг яг хөндий рүү шидэх явдал юм."

Моторын даалгавар: босоо бай руу том бөмбөг шидэх

3-р дэд бүлэг: "Туулай үсрэлт"

Моторын даалгавар: хажуу тийш үсрэх; шаталсан цагираг дундуур үсрэх

4-р дэд бүлэг: "Баавгай үүр хийх газар хайж байна"

Моторын даалгавар: саад тотгор дор мөлхөх (янз бүрийн өндөртэй вандан сандал, нуман хаалга)

Дохионы дагуу хүүхдүүд цагийн зүүний дагуу байраа сольдог.

И.: Та "Нүүдлийн шувууд" тоглоом тоглохыг хүсч байна уу? Тэднийг яагаад нүүдлийн гэж нэрлэдэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Тоглоом "Нүүдлийн шувууд".

Гимнастикийн хананы эсрэг талд "шувуудын сүрэг" (хүүхдүүд) сайтын ирмэг дээр цуглардаг. Дохионы дагуу (хөгжмийн чимээ сонсогддог) "шувууд" далавчаа дэлгэн, далавчаа дэлгэж, талбайг тойрон нисдэг. Хөгжим зогсмогц "шувууд мод руу нисдэг" ("шат руу нисдэг").

I. За, та тоглох дуртай байсан уу? Бид цэцэрлэг, бүлэгтээ явах цаг болжээ. "1-2-3-ыг эргүүлж, өөрийгөө бүлэгт буцаан олоорой" гэсэн шидэт үгсийг хэлцгээе.
Багш:
- Залуус аа, өнөөдөр бид намрын ойгоор алхаж, үзэсгэлэнтэй навчийг биширч, амьтад өвөлд хэрхэн бэлтгэж байгааг харж, бүр тэдэнд тусалсан!

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага " ЦэцэрлэгХүүхдийн урлаг, гоо зүйн хөгжилд чиглэсэн үйл ажиллагааг нэн тэргүүнд хэрэгжүүлэх ерөнхий хөгжлийн төрөл №183"

Бие бялдрын хөгжлийн талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

"Намрын ойд алхах"

Бэлтгэсэн: эхлээд багш

Оренбург, 2018 он

Сэдэв: "Намрын ойд алхах (Багшийн алган дээр үсэрч байна. Хаалга дундуур мөлх. Бөмбөгийг хоёр гар, нэг гараараа объектуудын хооронд өнхрүүлэх

Боловсролын давамгайлсан салбар: Бие бялдрын хөгжил.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: "Нийгэм-харилцааны хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Биеийн хөгжил".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглоом, харилцааны, хөгжим, мотор.

Зорилтот: янз бүрийн төрлийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Зорилгодоо мөлхөх чадварыг хөгжүүлэх.

Бөмбөгийг хоёр эсвэл нэг гараараа объектуудын хооронд өнхрүүлэх дасгал хий.

Хүүхдийн өргөсөн гарны дээр байрлах багшийн алган дээр үсрэх чадварыг сайжруул.

Боловсролын:

Хүүхдийн биеийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

Анхаарал, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Багшийн зааврыг анхааралтай сонсож, дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх.

Байгальд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх.

Маягт: тоглоом.

Арга, техник: харилцан яриа, "Төвшин зам дээр" гадаа тоглоом, "Нүхэнд мөлхөх", "Зааг алим эргэлдүүлэхэд нь туслах", "Алим руу үсрэх", "Ойн дасгал" хөгжимт тоглоом, хяналт, өөрийгөө үнэлэх аргууд : үйл ажиллагааны аман үнэлгээ.

Боловсролын технологи: - Федорова С.Ю. 2-3 насны хүүхдүүдтэй биеийн тамирын хичээл хийх ойролцоо төлөвлөгөө.

Анги болон хувийн орчинд боловсролын үйл ажиллагаанд бэлтгэх мөчүүд:ойд амьдардаг амьтадтай танилцах, даалгавруудыг биелүүлэх: бөмбөг өнхрүүлэх, хаалгаар мөлхөх, "Төвшингийн зам дээр" гадаа тоглоомтой танилцах.

Төлөвлөсөн боловсролын зорилтууд:Хүүхэд том, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлж, янз бүрийн хөдөлгөөнийг (үсрэх, цагираг дундуур мөлхөх, бөмбөгийг нэг эсвэл хоёр гараараа өнхрүүлэх) эзэмшихийг хичээдэг. Энгийн агуулгатай, энгийн хөдөлгөөнтэй гадаа тоглоомонд сонирхолтой оролцдог.

Боловсролын үйл ажиллагааны орчны зохион байгуулалт:

Дүрслэх материал: Модны загвар (алимны мод), барималууд: мөөг, зараа, зөөлөн тоглоом - үнэг, зурагт, хөгжмийн дасгал, мөлхөж буй хүзүүвч, алимны сагс.

Тараах материал: жижиг шар, улаан бөмбөг

Алим (цаас)

1. Оршил хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та алимд дуртай юу?

Хүүхдүүд: - Тийм ээ.

Хүүхдүүд: - Бид хүсч байна.

1.2 Боловсролын үйл ажиллагааны сэдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ойд маш олон алим боловсорч гүйцсэн гэж сонссон. Та алим авахаар ой руу явмаар байна уу?

Хүүхдүүд: - Бид хүсч байна.

1.3 Зорилгоо тодорхойлох:

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Болцсон, амттай алимтай алимны модыг олохын тулд бид ой руу явах хэрэгтэй"

2. Үндсэн хэсэг.

Тоглоом "Төвшингийн зам дээр"

Багш текстийг тодорхой хэмнэлтэй, хэмнэлээр ярьдаг.

Гөлгөр зам дээр,

Нэг түвшний зам дагуу (хүүхдүүд алхаж явдаг)

Бидний хөл нэг, хоёр, нэг, хоёр удаа алхдаг.

Хайрга, хайрга чулуугаар,

Хайрга дээгүүр, хайрга дээгүүр (хоёр хөл дээрээ үсэрч, бага зэрэг урагшлах)

Нүхэнд - bang (доош бөхийх).

Бид нүхнээс мөлхөж гарав (хүүхдүүд босдог).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид ой руу ирлээ. Тэр хэн болохыг хараарай? (Хаалганы хажууд үнэг байна)

Хүүхдүүд: Үнэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Энэ бол түүний нүх (хаалга руу заана). Алимны мод руу очихын тулд үнэгний нүхээр мөлхөх хэрэгтэй.

"Нүхэнд мөлхөх" дасгал

Хүүхдүүд үнэгний нүхээр ээлжлэн мөлхдөг. (Вороца)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид ойн цоорхойд орлоо. Тэр хэн болохыг хараарай? (Цэвэрт зараа байгаа)

Хүүхдүүд: - Зараа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, тэр хүүхдүүддээ хичнээн алим цуглуулсныг хараарай. Тэр маш их ядарч байна. Түүнд алимыг байшин руу өнхрүүлэхэд нь тусалцгаая.

"Зааг алим өнхрүүлэхэд тусал" дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид улаан алимыг нэг гараараа, шарыг хоёр гараараа өнхрүүлнэ.

Хүүхдүүд шар, улаан бөмбөгийг чипсийн хооронд өнхрүүлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа! Та зараанд тусалсан! Үүний тулд тэр танд хөгжмийн дасгал хийдэг.

Хөгжимт тоглоом "Ойн дасгал"

Хүүхдүүд багшийн үзүүлсэн хөгжимд хөдөлгөөн хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид алимны мод руу ирлээ. Үүн дээр хичнээн боловсорсон алим байгааг хараарай. Би алим сонгох болно, чи алим авахын тулд миний гарт үсрэх ёстой.

"Бухын нүд рүү үсрэх" дасгал

Хүүхдүүд багшийн алган дээр үсэрдэг. Үүний тулд тэр алим авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хичнээн алим цуглуулсан!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид өнөөдөр хаашаа явсан бэ? Юуны төлөө? Бид хэнтэй уулзсан бэ? Тэд хэнд тусалсан бэ? Та ойд дуртай байсан уу? Одоо бид бүлэгтээ буцаж очих цаг болжээ.

Програмын даалгавар:

1. Хөдөлгөөний ур чадварыг хуримтлуулж, ерөнхийд нь нэгтгэх туршлага:

Алхаж, гүйхдээ зайгаа барих;

Бүх төрлийн дасгалуудыг ухамсартай, идэвхтэй, булчингийн хурцадмал байдлыг зөв гүйцэтгэх (OVD ба ORU)

2. Хүүхдэд бие бялдрын чадварыг хөгжүүлэх чанар: ерөнхий тэсвэр, хурд, хүч, зохицуулалт.

3. Биеийн тамирын дасгал хийх ухамсартай хэрэгцээг бий болгох.

4. Байгалиа хайрлах, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: хөгжмийн дагалдан, "маалинган", боргоцойтой сагс, гимнастикийн вандан сандал, нуман модуль, 4 боргоцой, хөлийн мөртэй зам, мольберт, ойн зураг, чихэртэй сагс (өтгөрүүлсэн сүүтэй боргоцой).

Хичээлийн явц

Зохицуулах.

Залуус аа, аятайхан босоод, хөлийн хуруугаа шулуун, мөрөө тэгшлээд, нуруугаа тэгшлээрэй.

Хоёулаа мэндчилье. Биеийн тамирын боловсрол! (Сайн уу)

Өнөөдөр бид явах болно намрын ой. Нүдээ аниад, өөрийгөө эргүүлээрэй - нүдээ нээ.

"Ой руу зугаалах намар

Би чамайг явахыг урьж байна

Илүү сонирхолтой адал явдал

Залуус бид үүнийг олохгүй!"

Бид баруун тийш эргэж, хурдтай алхав. (Хагас тойрог өнгөрчээ: "Мөр дөрвөлжин сайхан алхцгаая")

- "Бид өндөр моднуудын дундуур алхаж байна" (Хөлийнхөө хуруун дээр босч, гараа хажуу тийш нь чиглүүлж, хамраараа амьсгал)

-"Хоёулаа алхцгаая бут сөөг» (Суух, гараа урагшлуулах - хагас бөхийлгөсөн байрлалд алхах

-"Том чулуун дээгүүр алхах" (Өвдөгөө өндөрт өргөх)

Одоо би оньсого асуух болно, та надад үзүүлээрэй таамаглаж байна:

Амьтан нь сэгсгэр, гөлгөр хөлтэй, сарвуугаа үүрэндээ сордог. (Баавгай) (баавгайн алхамаар алхах)

Цагаан үслэг дээлтэй, эсгий гуталтай жижиг хөлтэй. (туулай) (Урагшаа үсрэх, хоёр хөлөөрөө түлхэх)

Одоо бид ойн замаар гүйв (том тойрогт гүйх)

Бид тойрог хэлбэрээр алхаж, зогсдог. "Бидний алган дээр навч унав". Үүн дээр үлээлгэе.

Залуус аа, бидний урд байгаа талбайг хараарай, хэрэм сагсанд бидэнд зориулж боргоцой бэлдсэн байна. Нэг удаад нэг конус авч, хоёр багана, хоёр зам дээр зогс. Конустай тоглоцгооё.

Гэхдээ эхлээд зайгаа шалгая, гараа урагш сунгацгаая, та бие биедээ саад болохгүй гэж үү?

1. Эхний дасгал "Говойг шахах".

Эхлэх байрлал: хөл мөрний өргөн, гараа урагш сунгана. Эхлээд нарсны боргоцойг шахаж ав гар: "Нэг, хоёр, гурав"Тэд бөөндөө нөгөө гар руу шилжүүлэв. Шахах: "Нэг, хоёр, гурав"

Эхэлцгээе. (2-3 удаа)Тэд бууж өгсөн. Сэгсэрсэн. Тэгээд бид дасгалаа дахин давтана.

2. Хоёр дахь дасгал "Конусыг хөдөлгө"

Эхлэх байрлал: хөл мөрний өргөн, доор нь гар. Бид хөлийн үзүүр дээр босч, гараа дээшлүүлж, конусыг хөдөлгөдөг. Тэд бууж өгсөн.

Эхэлсэн (8-10 удаа).

3. Гурав дахь дасгал "Овдгор ямар үзэсгэлэнтэй болохыг надад харуулаач"Скват.

Эхлэх байрлал: өсгий нийлж, хөлийн хуруу зайтай. Тэд суугаад, овойлтыг харуулж, бослоо.

Эхэлсэн (8-10 удаа)

4. Дөрөв дэх дасгал "Доошоо хазайсан"

Эхлэх байрлал: хөлний мөрний өргөн. Тэд доошоо бөхийж, конусыг доошлуулж, шулуун, гараа харуулав. Гулзайлгах үед хөлөө нугалахгүй байхыг хичээ.

Эхэлсэн (8-10 удаа)

5. Тав дахь дасгал "Хажуу тал руу хазайсан".

Эхлэх байрлал: хөлний мөрний өргөн. Конусыг алгаа хооронд нь авч, гараа дээш өргөөд, баруун тийшээ бөхийлгөж, шулуун, дараа нь зүүн тийшээ барина.

Эхэлсэн (8-10 удаа)

6. Зургаа дахь дасгалын үсрэлт "Хөгжилтэй залуус"

Нарсны боргоцойг шалан дээр тавь. Бөмбөлөг дээгүүр үсрэх (урагш, хойшоо үсрэх).

Эхэлсэн (8-10 удаа).

7. Амьсгалын дасгал

Одоо боргоцойг аваад сагсанд хийнэ.

Гүйцгээе, хамраараа амьсгалахаа бүү мартаарай (гүйж байгаа). Алхаж байна. Амьсгалах - амьсгалах - амьсгалаа гаргацгаая.

Бид дараалалд зогслоо.

Сонирхолтой тоглож, бие халаалт хийлээ. Одоо бид замд гарах бүх саад бэрхшээлийг амархан даван туулж чадна. намрын ой. Мөн төөрөхгүйн тулд би танд зориулж газрын зураг бэлдсэн. Түүнийг хараач, биднийг юу хүлээж байна.

Танд хэрэгтэй болно:

1. Хожуул дээгүүр үсрэх.

2. Нарийн замаар алхах (Гимнастикийн сандал дээр хөлийнхөө хуруун дээр алхах, гараа хажуу тийш нь чиглүүлэх)

3. Доор нь мөлх "өргөст мөчрүүд" (уян тууз 2 удаа)

4. Мөрийг дага. (хөлийн мөртэй зам)

5. Ороомог зам дагуу алхах. ( "могой" 4 боргоцой тойрох)

Хүүхдүүд саад бэрхшээлийг даван туулдаг.

Бүгдийг хогийн саванд хийхэд тусална уу.

Бүгд төвд зогсож байна.

Сайн байна залуусаа. Энд бид ойн цэвэрлэгээнд гарч байна. Энд хичнээн хожуул байгааг хараарай! Та үүнийг сайн эсвэл муу гэж бодож байна уу? (Муу! Та мод тайрч болохгүй.)Гэхдээ эдгээр тайрсан моднууд тийм ч муу санагдахгүйн тулд тэдэнтэй тоглохыг санал болгож байна.

Гадна тоглоом: "Хожуул":

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр байрлуулсан хожуул дээр зогсдог. Хүүхдийн нэг нь олсны ургамал хүрэлцэхгүй, жолооч болдог. Хүүхдүүдийн нэг рүү дөхөж очоод хэлэв үгс:

"Би чамаас модны хожуул худалдаж авч болох уу?"

Хоёр дахь хүүхэд хариулдаг:

"Хэрэв та зоригтой найз бол хожуул чинийх болно!"

Эдгээр үгсийн дараа хүүхдүүд янз бүрийн чиглэлд гүйдэг. Маалинга дутсан нь жолооч болдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гэхдээ яагаад шувуудын хүүхдүүд ойд дуулахгүй байна вэ? (нүүдлийн шувууд өмнө зүгт ниссэн)

Гэхдээ бид тэдний тухай мартаагүй!

Та тоглоом тоглохыг хүсч байна уу? " өрөвтас"?

Хөдөлгөөн багатай тоглоом: " өрөвтас"

Өрөвтас-өртас өдөр-өдөр нэг хөл дээрээ зогсдог.

Нэг нь би өдрийн цагаар унтдаг, (хүүхдүүд нэг хөл дээрээ зогсож, гар нь хажуу тийш).

Нөгөө талаар би шөнө унтдаг. (хүүхдүүд нөгөө хөл дээрээ зогсож, гараа ардаа нуудаг)

Хоёр хөл дээрээ зогсож байгаа хүн тоглоомыг орхино.

Зохицуулах.

Доод шугам. Тайвшрах.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэд зогсоод нүдээ аниад эргэж харав. Дууслаа намрын ой руу аялал.

Танд таалагдсан уу? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ?

Тийм ээ, өнөөдөр бид маш их гүйж, алхаж, нарсны боргоцойтой сонирхолтой дасгалууд хийлээ.

Энэ бүхэн биднийг хүчирхэг, эрүүл, хөгжилтэй болоход тусалсан. Бие биедээ инээмсэглэл бэлэглэцгээе. Одоо зочдод сэтгэл санаагаа хуваалцъя. Зочдод ойртож, гараа барьж, инээмсэглээрэй. Баярлалаа! Одоо бид тийшээ явж байна бүлэг.

Хүүхдүүд танхимаас гарч, самартай сагс - чихэр харав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Хараач, залуус аа, ойн оршин суугчид та нарт ямар их таалагдаж, тэд танд бэлэг бэлдсэн бэ!