Hra nie je zábavná stretnutia minút. Zhrnutie rodičovského stretnutia „hra nie je zábavná“

Zhrnutie rodičovského stretnutia v ranej vekovej skupine „Motýliky“
"Je hra zábavná?"

Vychovávateľ: Yantushkina Elena Anatolyevna

Cieľ: zvýšiť úroveň pedagogickej kultúry rodičov.

Prípravné práce:

1. Spoločná výroba hier a hračiek s deťmi.

2. Dizajn plagátov „hra je iskra, ktorá zapáli plameň zvedavosti a zvedavosti“.

3. Výstava kníh a časopisov na tému „Herné aktivity“.

Priebeh stretnutia.

    Úvodné poznámky

Dobrý večer, milí rodičia, sme radi, že vás spoznávame. Dnes si povieme niečo o hrách, detských hračkách, ich vplyve na vývoj našich detí.

Aby mali naše deti šťastné detstvo, hra by mala zaujať hlavné miesto v ich živote. V detstve má dieťa potrebu sa hrať. A musí sa uspokojiť nie preto, že je čas na prácu, hodina na zábavu, ale preto, že pri hre sa dieťa učí a prežíva život.

2 . Psychologická rozcvička „Úsmev“

Chcem vedieť tvoju náladu. Ako dať ľuďom dobrú náladu bez slov? Ako vyjadriť svoju dobrú náladu bez slov? Usmieval sa na suseda vpravo, usmieval sa na suseda vľavo. Úsmev ukáže vašu priateľskosť a zlepší vám náladu.

3. Výstava „Vyrobili sme si hračku“

(výstava detských lodičiek)

Hračky pre deti môžete vyrobiť sami. Prázdna kartónová krabica, do ktorej môžete vliezť, môže byť pre vaše bábätko skvelou hračkou. Môže to byť loď, pevnosť alebo raketa. Táto hračka rozvíja predstavivosť, myslenie a predstavivosť dieťaťa. Môžete ju použiť tak, ako je, alebo do nej vyrezať otvory – okénka – a natrieť.

4. Zmysel hry. Typy hier.

Hra nie je prázdna zábava. Je potrebná pre šťastie detí, pre rozvoj, hra rozvíja pamäť, myslenie, tvorivosť. Hra má obrovský vplyv na duševný vývoj, reč a fyzický vývoj. To znamená, že hra prispieva k harmonickému rozvoju osobnosti dieťaťa.

V hre dieťa rastie, rozvíja sa ako osoba, získava komunikačné a behaviorálne zručnosti v spoločnosti. Je potrebné naučiť dieťa hrať širokú škálu hier.

Existuje niekoľko typov hier:

Kreatívne (hry iniciované deťmi)

Didaktické (hry iniciované dospelými s pripravenými pravidlami)

Folk (vytvorený ľuďmi)

Pohyblivý

Medzi tvorivé hry patria: hry na hranie rolí, divadelné aktivity, stavanie

Príbehy rodičov zo skúsenosti rodinnej výchovy:

-Hry v rodine

- Voľný čas v rodine

5. Vážna vec – hračka

Pred nákupom je dobré opýtať sa dieťaťa, ako sa s ním bude hrať.

Každé dieťa by malo mať hračku, s ktorou sa môže sťažovať, karhať, ľutovať a utešovať. Práve ona mu pomôže prekonať strach, keď rodičia odídu. Dieťa by nepochybne malo mať určitý súbor hračiek, ktoré prispievajú k rozvoju jeho vnímania, myslenia a obzorov, umožňujú mu hrať skutočné a rozprávkové situácie a napodobňovať dospelých Pri výbere hračiek je potrebné venovať pozornosť skutočnosť, že s ich pomocou si dieťa vypracuje základné potrebné charakterové vlastnosti.

6.Rada učiteľa

Ak sa nehráte, neriadte hru svojho dieťaťa ranom veku, potom sa u neho nevyvinie schopnosť hrať sa samostatne aj s inými deťmi.

V mladom veku sa hra stáva prostriedkom rozvoja a vzdelávania, ak je postavená na zmysluplnej komunikácii s dospelým. Keď sa hráte so svojou dcérou alebo synom, nezabudnite, že nemôžete potlačiť iniciatívu dieťaťa. Hrajte s ním ako s rovnými. Pri hre sledujte svoju reč: rovnomerný, pokojný tón rovnocenného hrajúceho partnera vzbudzuje v dieťati dôveru, že je pochopené, zdieľajú jeho myšlienky a chcú sa s ním hrať. Preto musíte urobiť pravidlo: zapojiť sa do hry vášho dieťaťa niekoľkokrát denne, povzbudí to dieťa, aby podniklo nové kroky.

Herná úloha

Navrhujem nezvyčajnú úlohu: pamätajte na svoje rodinné večery a dajte im sebahodnotenie. Ak urobíte podľa pokynov, umiestnite červený žetón, nie vždy žltý, nikdy nie modrý.

1. Každý večer trávim čas hraním sa s deťmi.

2. Hovorím o svojich hrách ako dieťa.

3. Ak sa hračka pokazí, opravím ju spolu s dieťaťom.

4. Po zakúpení hračky pre dieťa vysvetlím, ako sa s ňou hrať, a ukážem rôzne možnosti hry.

5. Počúvanie rozprávok dieťaťa o hrách a hračkách v škôlke

6. Netrestám dieťa hrami, hračkami a pod. Na chvíľu ho nezbavím hier ani hračiek

7. Často dávam svojmu dieťaťu hru alebo hračku.

Zhrnutie:
Ak je na vašom stole viac červených žetónov, hra je vždy prítomná vo vašom dome. So svojím dieťaťom sa hráte ako rovní. Vaše dieťa je aktívne, zvedavé, miluje sa s vami hrať, pretože hra je tou najzaujímavejšou vecou v živote dieťaťa.

7. Aktuálne otázky Rozhodnutie rodičovskej schôdze

1. aktívne sa zapájať do detských hier

2. aktívne sa podieľať na výrobe hier, hračiek a ich opravách

3. aktívne sa zapájať do života materskej školy

agendy.

1. Rozhovor s rodičmi „Čo dáva hranie dieťaťu?

2. Otázka-Odpoveď „Zmysel hry v komplexný rozvoj osobnosť dieťaťa"

3. Riešenie pedagogických situácií

4. Zdieľanie rodinných skúseností pri výbere hračiek.

5. Herná prestávka (hry v kuchyni, na ceste do MATERSKÁ ŠKOLA, v deň voľna)

6. Kreatívna práca rodičov.

7. Rady pre dospelých o organizovaní herných aktivít doma.

Priebeh stretnutia.

Vychovávateľ. Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa deti tak radi hrajú? Čo dáva hra dieťaťu? Pamätáte si, čo ste hrávali v detstve?
(Ponúka zoznam hier.)

Vychovávateľ. Nejaké štatistiky. Z 300 opýtaných rodičov nikto nepovedal, že dieťa sa nerado hrá. Mnohí z nich zaznamenali úlohu hry vo vývoji svojich detí, ale nerozlišovali ju od iných typov aktivít. Detské hry teda zahŕňajú zábavu, žarty, voľný čas, modelovanie, počúvanie kníh, sledovanie televíznych relácií atď. Obľúbené hry detí sú podľa ich názoru „škola“, „škôlka“, „nemocnica“, „bábiky“, „vojna“ “ a iné mobilné počítače, vytlačené na stolnom počítači. Niektorí dospelí zároveň podceňujú úlohu hry vo vývoji svojho dieťaťa.

Otázka od rodičov. Moja dcéra sa neustále hrá. Neustále sa so sebou rozpráva, robí si pokladňu, strihá papierové „peniaze“, presúva ich z miesta na miesto... Pomáha to jej rozvoju?

Vychovávateľ.Áno, rolu hry, žiaľ, niektorí rodičia podceňujú. Pre dieťa je to spôsob sebarealizácie, v hre sa môže stať tým, v čom sníva skutočný život: lekár, vodič, pilot atď. Hra na hranie rolí deťmi veľmi obľúbený a obľúbený, pripravuje ich na budúci život. Nazýva sa tak preto, že jej hlavnými prvkami sú herný koncept, vývoj scenára (zápletky), samotné herné akcie, výber a rozdelenie rolí. Ide o typ tvorivej hry, ktorú vytvárajú samotné deti.

O dôležitosti hry vo vývoji dieťaťa sa už popísalo veľa.
Hra je potrebou detského tela, prostriedkom mnohostrannej výchovy dieťaťa.

Otázky pre rodičov.

  1. Aká je podľa vás úloha hry vo vývoji dieťaťa?
  2. Myslíte si, že sa dieťa pri hre učí?

(Učiteľ pozve tých, ktorí chcú hovoriť, a potom zhrnie odpovede.)

Vychovávateľ.

V hre sa dieťa učí:

  • Emocionálne si zvyknúť, „vrásť“ do zložitého sociálneho sveta dospelých.
  • Prežívajte životné situácie iných ľudí ako svoje vlastné, pochopte zmysel ich konania a konania.
  • Uvedomte si svoje skutočné miesto medzi ostatnými ľuďmi.
  • Rešpektujte sa a verte si. Pri riešení herných problémov deti prejavujú maximálnu kompetentnosť, konajú sebavedomo, bez toho, aby sa pýtali dospelého alebo ho žiadali o povolenie. Hra je arénou detských úspechov a úspechov. Úlohou dospelých je posilniť sebavedomie dieťaťa prejavením pozitívneho vzťahu k jeho herným aktivitám.
  • Spoľahnite sa na vlastné sily, keď sa stretnete s problémom: hra poskytuje deťom príležitosť nastaviť a vyriešiť svoje vlastné problémy. Deti, ktoré majú rozsiahlu hernú prax, sa ľahšie vyrovnávajú s problémami skutočného života ako tie, ktoré sa hrajú málo.
  • Vyjadrite slobodne svoje pocity. Dieťa žijúce pod neustálou bdelou kontrolou dospelých sa začne správať neprirodzene. Nie je dostatočne odvážny a rozhodný, aby odhalil svoje skutočné pocity, a preto sa jeho správanie stáva obmedzujúcim. Vznikajú bariéry v komunikácii. Preto by dospelí mali mať pozitívny vzťah k jeho skutočným emóciám a sami demonštrovať prirodzenosť a čistotu vzťahu.
  • Zažite svoj hnev, závisť, úzkosť a obavy. Vo voľných hrách detí strach, agresivita a napätie nachádzajú východisko a oslabujú sa, čo veľmi uľahčuje skutočné vzťahy medzi deťmi.

Situácia na analýzu.

Na mieste je detský rozruch. Nový chlapec, päťročný chlapec, ktorý prvýkrát nastúpil do škôlky, sa zvedavo pozerá na deti, ktoré sa hrajú: niektoré prinášajú piesok, iné ho nakladajú do auta, ďalšie stavajú pieskové mesto.

  • Pravdepodobne sa s nimi chcete tiež hrať? Učiteľ osloví dieťa.
  • Prekvapene sa pozrie na učiteľa a ľahostajne odpovie:
  • Nie... hneď ich zastrelím!
  • Šikovne zdvihne hračkársky guľomet, ktorý si priniesol z domu, a mieri ním na hráčov.
  • Prečo ich chceš strieľať? Učiteľ sa opäť obráti na chlapca.
  • Útok, v žiadnom prípade... Som lupič! Teraz sa im zaviažem na roky! V hlase sú nepriateľské poznámky.
  • Mal by strieľať a hrať sa len na vojnu, sťažuje sa matka večer učiteľke.
  • Zdá sa, že na takéto hry nemá núdzu o hračky, poznamenáva učiteľ, čo znamená šabľu, pištoľ s uzávermi, podomácky vyrobený štít, ktorý leží v maminej nákupnej taške.
  • Áno, samozrejme, matka súhlasí, vyžaduje to, musíme to kúpiť. Boj narastá, dokonca až príliš.
  • Skúšal si ho prepnúť na iné hry, pokojnejšie? Áno, a chcelo by to rôzne hračky, napríklad také, ktoré vedú k pokojnejším hrám...
  • prečo? žena je zmätená. Nech si hrá, čo chce. Aj v Zbojníkovi Slávikovi! Aký je v tom rozdiel?

Otázky pre rodičov.

  1. Aký význam majú podľa vás úlohy, ktoré dieťa preberá v morálnom vývoji človeka?
  2. Aká je podľa vás vzdelávacia hodnota hier?

Vychovávateľ.

Pri hre dieťa získava nové poznatky a zdokonaľuje doterajšie poznatky, aktivuje si slovnú zásobu, rozvíja zvedavosť, zvedavosť, ale aj morálne vlastnosti: vôľu, odvahu, vytrvalosť a schopnosť poddávať sa. Formujú sa v ňom počiatky kolektivizmu. V hre dieťa zobrazuje to, čo videlo a zažilo, ovláda skúsenosť ľudskej činnosti. Hra rozvíja vzťah k ľuďom a k životu pozitívny postoj v hrách pomáha udržiavať veselú náladu.

Názor rodičov.

Hry zaberú veľa času. Je lepšie nechať dieťa sedieť pred obrazovkou televízora alebo počítača a počúvať nahrané rozprávky. Navyše v hre môže niečo rozbiť, roztrhať, zašpiniť a potom po ňom upratať. A vedomosti v škôlke dostane aj tak.

Otázky pre rodičov.

Existujú aj iné názory na význam detskej hry?
(Tí, ktorí chcú, sú pozvaní hovoriť.)

Vychovávateľ.

Dôležitosť hry sa niekedy podceňuje. Prvýkrát v tomto roku Sovietska moc Verilo sa, že dieťa nepotrebuje hru, bola to prázdna činnosť. Ak sa dieťa naučilo robiť veľkonočné koláče z piesku, nech ide do výroby a upečie ich tam.

Moderný výskum ukázal, že používanie náhradných predmetov pomôže dieťaťu v budúcnosti naučiť sa rôzne symboly a pripraví ho na učenie sa práce na počítači. Hra rozvíja predstavivosť. Pamätáte si, čo sa dieťa hrá a aké predmety na to používa? Môžete napríklad „uvariť“ praženicu pre bábiku z kvetu harmančeka, podať injekciu palicou a namiesto volantu použiť tácku. Pravdepodobne ste si všimli, že dieťa v hre akoby zabúdalo na realitu, verí, že bábika je živá, medveď bolí, ak ho chytí za ucho, ale on sám je skutočným kapitánom alebo pilotom.

Pamätajte, že pre dieťa môže byť ťažké opustiť hru, prerušiť ju alebo prejsť na iné aktivity. Táto vlastnosť sa dá využiť pri výchove, čím sa predchádza neposlušnosti. Napríklad oslovte dieťa, ktoré sa hrá na nemocnicu: „Pán doktor, vaši pacienti si potrebujú oddýchnuť, je čas, aby šli spať,“ alebo „vodičovi“ pripomeňte, že autá smerujú do garáže.
V skutočnosti deti vždy rozlišujú hru od reality pomocou výrazov „predstierať“, „akoby“, „v pravde“. Vykonávajú akcie, ktoré sú pre nich v reálnom živote neprístupné, „pre zábavu“. Pri hre dieťa akoby vstupuje do života, zoznamuje sa s ním a premýšľa o tom, čo vidí. No sú deti, ktoré sa nehrajú alebo sa hrajú málo pre pracovnú vyťaženosť, nedodržiavanie rozvrhu alebo prílišné nadšenie pre sledovanie televízie.

Deti potrebujú čas a priestor na hranie. Ak on; navštevuje škôlku, potom sa v najlepšom prípade bude hrať večer, ak nie sú iné lákadlá od televízora, počítača a pod.. Herným priestorom je kútik, stolík s jeho obľúbenými hračkami, stolička, správne zvolený hrací materiál.

Detská hra zvyčajne vzniká na základe a pod vplyvom prijatých dojmov. Hry nemajú vždy pozitívny obsah, deti často odrážajú negatívne predstavy o živote v hre.

Situácia na analýzu.

Jedného dňa Slava navrhol deťom, ktoré sa hrajú na rodinu:

Otázky pre rodičov.

  1. Ako vo vás vyvoláva táto situácia?
  2. Prečo sa to podľa vás stalo?

Otázka od rodičov.

Prečo sa moja dcéra nechce hrať sama? Ak sú s ňou dospelí, nechá sa uniesť. Akonáhle jeden opustíte, hra sa okamžite zastaví. Mysleli si, že je menšia, keď začne chodiť, bude to jednoduchšie, môže sa z toho dostať a nebude ju musieť baviť. Ale dieťa má všetky podmienky: špeciálny kútik, veľa zaujímavých hračiek. Možno to závisí od vlastností dieťaťa?

Otázky pre rodičov.

  1. Prečo sa dieťa nechce hrať samo?
  2. Ako naučiť dieťa hrať?

Vychovávateľ.

4-5 ročné dieťa sa potrebuje hrať spolu s dospelými. Deti tohto veku môžu hrať cestovateľské hry, hrať zápletky svojich obľúbených rozprávok a karikatúr. Už sa tu objavujú hry s viacerými témami, teda spájanie viacerých zápletiek do jednej. Napríklad v hre „dcéra – matka“ bábiky navštívia škôlku, ochorejú, idú do obchodu, na poštu, na dovolenku atď. amatérsky a kreatívny charakter hry, spontánnosť zážitkov a viera v pravdivosť hry.

S deťmi vo veku 4 - 5 rokov používajte nepriame metódy, napríklad navádzanie otázok, rady, tipy, predstavovanie ďalších postáv a rolí. Väčší vplyv na dieťa má rola. Napríklad, keď hráte obchod, môžete sa opýtať, prečo niektoré produkty nie sú dostupné, ako najlepšie zabaliť a usporiadať tovar, ktoré oddelenia otvoriť, organizovať doručovanie produktov ľuďom atď.

Problém vštepovania predpokladov pre ženskosť u dievčat a mužskosť u chlapcov je naliehavý problém. Na pestovanie týchto vlastností je vhodné formulovať predstavy dievčat o ženskosti sociálne roly a pozitívny emocionálny vzťah k nim, spájanie ich predstáv s hrami, schopnosť reflektovať ich v hrách. Môžete si napríklad prečítať diela s dievčatami, kde hlavnou postavou je predstaviteľka ženy, rozprávať sa o nej, zvýrazniť ju pozitívne vlastnosti. Po hre sa s dcérou porozprávajte o tom, aká bola matka v hre: napríklad láskavá, starostlivá alebo naopak ľahostajná a nahnevaná. Chlapcov môžu zaujať role hasičov, pohraničníkov, záchranárov, policajtov a upozorniť ich na pozitívne vlastnosti predstaviteľov týchto profesií. Spoľahnite sa aj na umelecké diela, kde je daný obraz kladného hrdinu, prejavujúceho odvahu a odvahu. Deťom by sa nemalo dovoliť, aby si vybrali hry s negatívnym obsahom, pretože skúsenosti spojené s hrou neprechádzajú bez stopy. Môžete zmeniť hru a dať jej pozitívny obsah, napríklad navrhnúť dieťaťu: „Nech je otec v našej hre láskavý a láskavý.“ Ak nebolo možné prepnúť hru, musíte ju zastaviť a vysvetliť dieťaťu, prečo by sa v nej nemalo pokračovať.

Takže hra dáva dieťaťu veľa pozitívnych emócií, miluje ju, keď sa s ním hrajú dospelí. Neberte ho o túto radosť, pamätajte, že vy sami ste boli deti.

Zhrnutie rodičovského stretnutia „Hra nie je zábavná“

Cieľ: zvýšiť úroveň pedagogickej kultúry rodičov

Prípravné práce:

  1. 1 „hrací kútik v rodine“ (Návšteva iných rodín s cieľom zoznámiť sa s hracími kútikmi, fotografie hracích kútikov, príbeh o hracom kútiku)

    Súťaž č. 2 „Šikovné ručičky“ (tvorba hier, hračiek spolu s deťmi)

    Básničky a hádanky o hračkách (učenie básničiek, hádaniek s deťmi, môžete skladať spolu)

    V skupine dohodnite pozvánky pre rodičov s deťmi

    Dizajnové plagáty „hra je iskra, ktorá zapáli plameň zvedavosti a zvedavosti“

    Výstava kníh a časopisov na tému „Herná aktivita“

    Záznam na kazetu s otázkami:
    Rád sa hráš?
    Aké hry hráš doma?
    Máš nejaké obľúbené hračky? Ktoré? Ako sa vám s nimi hrá?
    Hrajú sa s vami dospelí? SZO?
    Ako sa staráte o svoje hračky?

Priebeh stretnutia.
(Znie pieseň „Kam ide detstvo“, hudba A. Zatsepin, text L. Derbenev)

1. Úvod.

Aby mali naše deti šťastné detstvo, hra by mala zaujať hlavné miesto v ich živote. V detstve má dieťa potrebu sa hrať. A musí sa uspokojiť nie preto, že práca vyžaduje čas, zábava hodinu, ale preto, že pri hre sa dieťa učí a prežíva život.

„Hra preniká celým životom dieťaťa. Toto je norma, aj keď dieťa robí niečo vážne. Má vášeň a tá musí byť uspokojená. Navyše, celý jeho život by mal byť preniknutý touto hrou. Celý jeho život je hra."
A. S. Makarenko

Poďme sa dnes porozprávať o hre.

2. Diskusia "Je potrebné dohliadať na hry detí?"

a) počúvanie magnetofónovej nahrávky

b) otázky rodičom: Myslíte si, že je potrebné usmerňovať hru dieťaťa?

c) Zovšeobecnenie učiteľom:

Ak sa nebudete hrať a nebudete viesť hru svojho dieťaťa v ranom veku, potom si nerozvinie schopnosť hrať sa samostatne ani s inými deťmi.

V mladom veku sa hra stáva prostriedkom rozvoja a vzdelávania, ak je postavená na zmysluplnej komunikácii s dospelým. Keď sa hráte so svojou dcérou alebo synom, nezabudnite, že nemôžete potlačiť iniciatívu dieťaťa. Hrajte s ním ako s rovnými. Pri hre sledujte svoju reč: rovnomerný, pokojný tón rovnocenného hrajúceho partnera vzbudzuje v dieťati dôveru, že je pochopené, zdieľajú jeho myšlienky a chcú sa s ním hrať. Preto musíte urobiť pravidlo: zapojiť sa do hry vášho dieťaťa niekoľkokrát denne, povzbudí to dieťa, aby podniklo nové kroky.

3. Práca s pripomienkami

    Zadanie: podčiarknite body, ktoré ste už splnili

    Zovšeobecnenie učiteľa „Čo je to dobrá hračka?

V prvom rade ide o bezpečnú hračku zodpovedajúcu veku dieťaťa. Čím rozmanitejšie sú hračky. ich zaujímavejšia hra deti. Rozmanitosť však neznamená ich hojnosť.

Pred ďalším nákupom je dobré opýtať sa dieťaťa, ako sa s ním bude hrať. Ak 90% hry pochádza od dieťaťa a len 10% od hračky, potom je to dobrá hračka. Prázdna kartónová krabica, do ktorej môžete vliezť, môže byť pre vaše bábätko skvelou hračkou. Môže to byť loď, pevnosť a raketa. Táto hračka stimuluje fantáziu a predstavivosť. Dá sa použiť tak, ako je. Alebo do nej môžete vyrezať diery – svetlíky, natrieť. Domáce hračky majú veľkú vzdelávaciu hodnotu.

4. Príbehy od rodičov zo skúsenosti rodinnej výchovy

    "Rodinné hry v rodine"

    "Voľný čas v rodine"

5. Hra-úloha

Navrhujem nezvyčajnú úlohu: pamätajte na svoje rodinné večery a dajte im sebahodnotenie. Ak urobíte, ako je uvedené, umiestnite červený žetón, nie vždy žltý, nikdy nie modrý.

    Každý večer trávim čas hraním sa s deťmi.

    Hovorím o svojich hrách ako dieťa

    Ak sa hračka pokazí, opravím ju spolu s dieťaťom.

    Po zakúpení hračky pre dieťa vysvetľujem, ako sa s ňou hrať, a ukazujem rôzne možnosti hry.

    Počúvanie rozprávok dieťaťa o hrách a hračkách v škôlke

    Netrestám dieťa hrami, hračkami atď. Na chvíľu ho nezbavím hier ani hračiek

    Často dávam svojmu dieťaťu hru alebo hračku.

Zhrnutie:
Ak je na vašom stole viac červených žetónov, potom je hra vždy prítomná vo vašom dome. So svojím dieťaťom sa hráte ako rovní. Vaše dieťa je aktívne, zvedavé, miluje sa s vami hrať, pretože hra je tou najzaujímavejšou vecou v živote dieťaťa.

6. Exkurzia do knižnice hier

Učiteľ hovorí o obľúbených hrách a hračkách detí a odpovedá na otázky rodičov

7. Rozhodnutie rodičovskej schôdze

    aktívne sa zapájať do detských hier

    aktívne sa podieľať na výrobe hier, hračiek a ich opravách

    Organizujte rodinné výlety na základe záujmov detí

    aktívne sa zapájať do života materskej školy

Stretnutie rodičov

"Hra nie je zábavná"

Cieľ: zvýšiť úroveň pedagogickej kultúry rodičov.

Prípravné práce:

Súťaž „Šikovné ručičky“ (tvorba hier a hračiek spoločne medzi rodičmi a deťmi);

V skupine usporiadať výstavu didaktických hier;

Výstava kníh na tému „Herná činnosť“.

Úvod

Aby mali naše deti šťastné detstvo, hra by mala zaujať hlavné miesto v ich živote. V detstve to dieťa potrebuje. A treba ho uspokojiť nie preto, že práca si vyžaduje čas a zábava hodinu, ale preto, že pri hre sa dieťa učí a prežíva život. Poďme sa dnes porozprávať o hre.

Diskusia "Je potrebné dohliadať na hry detí?":

Otázka pre rodičov: „Myslíte si, že je potrebné dohliadať na hru dieťaťa?“;

Zovšeobecnenie učiteľom.

Ak sa nebudete hrať a nebudete viesť hru svojho dieťaťa v ranom veku, nevyvinie si schopnosť hrať sa samostatne ani s inými deťmi.

V mladom veku sa hra stáva prostriedkom rozvoja a vzdelávania, ak je postavená na zmysluplnej komunikácii s dospelými. Keď sa hráte so svojou dcérou alebo synom, nezabudnite, že nemôžete potlačiť iniciatívu dieťaťa. Hrajte s ním ako s rovnými. Pri hre sledujte svoju reč: rovnomerný, pokojný tón rovnocenného hrajúceho partnera vzbudzuje v dieťati dôveru, že je pochopené, zdieľajú jeho myšlienky a chcú sa s ním hrať.

Príbehy rodičov zo skúsenosti rodinnej výchovy:

- „Rodinné hry v rodine“;

-"Voľný čas v rodine."

Hra – úloha

Navrhujem nezvyčajnú úlohu: pamätajte na svoje rodinné večery a dajte im sebahodnotenie. Ak urobíte, ako ste povedali, umiestnite červený žetón, nie vždy žltý, nikdy nie modrý.

  1. Každý večer trávim čas hraním sa s deťmi.
  2. Hovorím o svojich hrách ako dieťa.
  3. Ak sa hračka rozbije, opravím ju spolu s dieťaťom.
  4. Po zakúpení hračky pre dieťa vysvetľujem, ako sa s ňou hrať, a ukazujem rôzne možnosti hry.
  5. Počúvam detské príbehy o hrách a hračkách v škôlke.
  6. Netrestám dieťa hrami, hračkami atď. Na chvíľu ho nezbavím hier ani hračiek.
  7. Často dávam svojmu dieťaťu hru alebo hračku.

Zovšeobecnenie

Ak je na vašom stole viac červených žetónov, potom je hra vždy prítomná vo vašom dome. Hráte sa so svojím dieťaťom ako s rovnými. Vaše dieťa je aktívne, zvedavé, miluje sa s vami hrať, pretože hra je tou najzaujímavejšou vecou v živote dieťaťa.

Exkurzia do hernej knižnice

Učiteľ hovorí o obľúbených hrách a hračkách detí a odpovedá na otázky rodičov.

Rozhodnutie rodičovského stretnutia

Aktívne sa zapájajte do detských hier, vyrábajte hry, hračky a opravujte ich;

Aktívne sa zapájajte do života materskej školy.