Úlohy na učenie sa písmena e Herné cvičenia s písmenom E

Poznámky k lekcii

o gramotnosti

V prípravná skupina

"Písmená E, E"

ciele:

Nápravné a vzdelávacie:

- zaviesť písmenáJA;

- naučiť sa spájať písmená a zvuky.

- naučiť čítať slabiky s písmenamiJA ;

- naučiť deti deliť slová na slabiky;

Nápravné a vývojové:

- rozvíjať všeobecné, jemné a artikulačné motorické zručnosti detí;

- rozvíjať fonematické procesy;

- rozvíjať zručnosti písania listovjej.

- rozvíjať zrakové vnímanie.

Rozvíjajte súvislú reč

Nápravné a vzdelávacie:

- Rozvíjať u detí schopnosť pozorne sa navzájom počúvať.

- vypestovať v deťoch schopnosť pozorne počúvať svojich kamarátov bez toho, aby ich vyrušovali.

Vybavenie: predmet obrázky, listJA , zošity, omaľovánky.

Priebeh lekcie:

    Org. moment:

“Ten, kto stojí za..., pred..., naľavo od..., napravo od..., najbližšie..., najďalej odo mňa... atď. “

2 Rozvoj artikulačnej motoriky.

"Zahryzni si do hornej pery"

"Zahryzni si spodnú peru"

„Okno“ (ústa) otvorené - zatvorené.

3. Nahláste tému hodiny.

Logopéd učiteľ (vychovávateľ): navrhuje vyriešiť hádanky a identifikovať prvé písmená v odpovedi:

Nikdy si nedá do úst nič neumyté.

A ty buď ako úhľadný chlap.... (mýval) (obrázok je zverejnený na tabuli)

Logopéd učiteľ (vychovávateľ): Koľko slabík obsahuje slovo „mýval“? Pomenujte prvé písmeno v slove.

Odpovede detí.

Logopéd učiteľ (vychovávateľ): Správne - "E". Vypočujte si ďalšiu hádanku

Po lese sa kotúľa lopta, má pichľavú stranu,

V noci loví chrobáky a myši. (Ježek) (na tabuli je obrázok ježka).

Logopéd učiteľ (vychovávateľ): Koľko slabík obsahuje slovo „ježko“?

Odpovede detí.

Logopéd učiteľ (vychovávateľ): „Dnes sa zoznámime s písmenami „E“ a „E“. Deťom sa ukážu písmená.

4. Predstavenie a porovnanie písmen:

Teraz porovnajme písmená E a E.

Logopéd učiteľ (vychovávateľ): Aké sú podobnosti a rozdiely medzi týmito písmenami?

Odpovede detí.

E a Yo sú sestry,

Nie je ľahké rozlíšiť medzi sestrami,

Ale písmeno E má dve bodky,

Ako klince v rebríku.

Chcem vám povedať, odkiaľ sa vzali dve bodky nad písmenom E.

Jedného dňa išlo písmeno E do lesa - rozhodla sa navštíviť svojich priateľov: mývala a ježka, ktorí bývali pod starým smrekom. Zrazu zafúkal silný vietor. Stromy sa hojdali. Písmeno E sa zľaklo, no napriek tomu sa stihla dostať k smreku, sotva včas. Vo vetre sa kýval aj smrek. Dva kužele sa na ňom neudržali, odtrhli sa a spadli presne na písmeno E. A z písmena E nárazom vyrástli dva kužele. A premenila sa na ďalší list a vykríkla: "Och-och-och!"

Logopéd učiteľ (vychovávateľ): Ako podľa vás vyzerá písmeno E (E)? (odpovede detí).

"E" vyzerá ako hrebeň

Dokáže upraviť vlasy každému...

Učme sa, naučme sa písmeno "E" -

To je všetko, čo sme sa naučili.

Ako môžem povedať, že som jedol bez E?

Ako môžem povedať bez E, že som si sadol?

Deti majú tiež písmeno E,

To znamená, že E je potrebné všade!

Z akých rovnakých prvkov pozostávajú písmená E a E? (- Zo štyroch palíc).

Správne. Sú tieto palice rovnaké? (- Nie, iné). V čom sa líšia? (- Jedna palica je vertikálna a ostatné sú horizontálne).

Správne. Sú palice rovnako dlhé? (- Nie. Vertikálna palica je dlhá a horizontálna je krátka).

- Výborne. Pozrite sa, ako sa píše písmeno E Najprv nakreslíme zvislú palicu. Potom - horizontálne.

Predvádza sa písanie písmen E E na tabuľu.

Logopéd učiteľ (vychovávateľ): Teraz, chlapci, napíšme písmená E a E na stoly pred nami. Deti „píšu“ dané písmeno na stôl prstom.

Písmená E a E sú samohlásky, ktoré zmäkčujú spoluhlásky, ktoré sú pred nimi.

3. Čítanie slabík na tabuli:

Ujasnime si jemný zvuk spoluhlások.

5. Hra „Rozdeľte slová na slabiky, nájdite písmená.“ (s obrázkami)Obrázky: JEŽEK, MED, ĽAD, STROM (SMREK), HRUBINA, PEN, ZVIERATKO, MAČIATKO, KID, ŽIADEN, DIEŤA atď.- Kde sa v týchto slovách skrýva písmeno E?

Nájdite obrázky, ktorých názvy majú 2 slabiky, 3 slabiky, 4 slabiky.

6. Rozvoj súvislej reči:

Logopéd vyzve deti, aby vytvorili vetu s ľubovoľným slovom, ktoré sa im páči (obrázky), s písmenom E

Prerozprávanie príbehu.

Pedagóg: Teraz vám navrhujem vypočuť si príbeh. Volá sa „Ježek“. Pozorne počúvajte a zapamätajte si to.

Deťom sa číta príbeh: Aljoša kráčal lesom. Bobik sa rozbehol za ním. Bobby zaštekal. Alyosha videl ježka. Ježek ležal pri vianočnom stromčeku. Aljoša si dal ježka do čiapky. Ježek žil s Aljošou dlho.

Deťom sa kladú nasledujúce otázky o obsahu textu, ktorý počúvali:

- O kom je tento príbeh?

- Kam išiel Alyosha?

- Kto ešte bol s Aljošou?

- Čo sa stalo v lese?

- Kde bol ježko?

- Čo urobil Alyosha?

- Ako sa príbeh skončil?

Potom sú deti požiadané, aby prerozprávali text „Ježek“ (jeden po druhom).

8. Pozornosť:

V zošite máte kartičky s písmenkami. Pozorne si ich prezri a červeným perom zakrúžkuj písmená, ktoré sme sa dnes naučili.

9. Zhrnutie lekcie:

Aké listy sme dnes stretli?

Čo nové ste sa dnes naučili?

Čo sa vám na lekcii najviac páčilo?

10. Reflexia Deti dostanú omaľovánky mývala a ježka.

- Ak sa vám aktivita páčila, vyfarbite kresbu rôznymi farebnými ceruzkami, ak sa vám nepáčila, vyfarbite kresbu sivou ceruzkou.

Účel hodiny: študujeme písmeno E, formovanie čitateľských zručností, rozvoj rečových zručností, zlepšenie fonematického povedomia, základy základných grafických zručností.

Pomenujte, čo je zobrazené na obrázkoch nižšie:

Jedlo Smrek, jedľové šišky Ostružina Mýval

  1. Eva je dievčenské meno. Vyslovte slovo EVE, tlieskajte rukami a počítajte slabiky.
  2. Koľko slabík obsahuje slovo EVA? Aká je prvá slabika v tomto slove?
  3. Opakujte: EAT. Vyslovte slovo EAT, tlieskajte rukami a počítajte slabiky.
  4. Koľko slabík obsahuje slovo ELI? Aká je prvá slabika v tomto slove?

Písmeno E je samohláska. Toto si prosím zapamätajte.

Preskúmajte písmeno E. Prišite písmeno E vo vzduchu a raz v zošite opatrne do buniek jednoduchou ceruzkou alebo guľôčkovým perom.

V prípadoch, keď je dieťa požiadané, aby napísalo celý riadok písmena, slabiky alebo slova, dospelý uvedie na začiatku riadku ukážku písania.
Ak má predškolák ťažkosti, dospelý môže nakresliť dve približné čiary alebo umiestniť referenčné body, ktoré dieťa spojí čiarami, alebo napísať celé písmená a dieťa ich jednoducho zakrúžkuje inou farbou. V tejto fáze výcviku by sa kaligrafia nemala vyžadovať.

Pokračujte vo vete

Bobule chutia dobre.
Ale choďte do toho a odtrhnite to:
Krík s tŕňmi je ako ježko,
Tak sa tomu hovorí... (černica).

Nevymyté v ústach
Za nič si to nevezme.
A buď taký.
Ako úhľadný chlap... (mýval).

Toto je príbeh, ktorý budete čítať
Ticho, ticho, ticho...
Bol raz jeden šedý ježko
A jeho... (ježko).

Rozprávka o písmene E

Práčovňa "Egor a synovia"
Na brehu lesnej rieky pod nápisom „Práčovňa - Egor a synovia“. Každý deň skoro ráno si rodinka mývalov sadla a začalo sa hlučné umývanie. Otec Yegor však nejako prišiel s nápadom pomenovať svojich synov starými menami, ktoré čítal v knihe svojho starého otca. Prvý syn bol premenovaný na Elistratus, druhý - Epiphanius a najmladší z Petky sa zmenil na Evlampius. A práčovňa vstala. Ráno si otec Egor začal pamätať, kto sa volal:

Toto...ako sa volá? ako som ťa nazval? – pýta sa staršieho.
- Na E nejako... Elyuley, alebo čo?
- Nie, nie Elyuley. A kam sa podel to meno? Dal som sem krížik.

Do večera sotva nájde svoj kríž v knihe, ale nie je čas ho umyť! Zvieratá chodia v nepranom oblečení a niektoré dokonca úplne bez oblečenia. Ale jedného dňa, keď Yegorov otec nebol nablízku, susedov ježko sa sarkasticky spýtal mladšieho mývala:

Peťka alebo ako sa voláš?.. Evpatorii! Je ťažké umyť knihu môjho otca?
- Áno?! Nezmysel!

A Peťko, ktorý sa bál, že sa zahanbí, vymýval knihu tak usilovne, že zmyl všetky písmená. Otec Yegor musel pomenovať svojich synov ako predtým a práčovňa začala fungovať.

Hádanky pre deti začínajúce na písmeno E

Vždy ju nájdeš v lese -
Poďme na prechádzku a stretneme sa:
Stojí pichľavo ako ježko
V zime v letných šatách.
(smrek)

Jednofarebné v zime aj v lete.
(smrek)

Čo je to za dievča?
Nie krajčírka, nie remeselníčka,
Sama nič nešije,
A v ihličí po celý rok.
(ježko)

Príslovia a príslovia začínajúce na písmeno E

Meli, Emelya, tvoj týždeň.
Opakovanie je matkou učenia.
Slnko maľuje zem a práca maľuje človeka.
Svet je malý bez pesničiek.
Silný v tele - bohatý na podnikanie.
Všetci za jedného, ​​jeden za všetkých.
Stojte smelo za tým, čo je správne!

Vtipné básničky o písmenku E pre deti

Po diaľnici jazdí klaun
Na lesklom kolese.
za čo? za čo? - Len tak pre zábavu!
Poprajte mi úspech.
(V. Berestov)

Matka ježko pod kvetom
Začala ju kúpať.
Rosa kvapká kvapká
Na tvárach, na očiach.
Matka ježko to nepochopí.
Ako im umývať chrbát.
A počkajte deň alebo dva
Chodia so špinavým chrbtom.
Sedieť a čakať aspoň mesiac.
Aby padal dážď.
Buďte radi chlapci.
Nie ostnatých ježkov.
(G. Vieru)

Blackberry
Bobule vyzerajú dobre
Ale choďte do toho a odtrhnite to.
Všetko pokryté tŕňmi, ako ježko.
Preto černice.
Ostružina, černica!
Och, toľko!
Pozri!
Nehanbite sa
Jedz, baby.
Potom budete liečiť svoju matku.
Jedli sme černice
A v rieke medzi rákosím
Chceli chytiť jesetera
A chytili tri ruffy.
(S. Marshak)

Smrek v dutine niečo skrýva.
Je tam domček pre mývala.
(B. Timofeev)

Mýval nebude jesť, kým
Jeho jedlo sa neumýva.
Jeho asistentom je rieka:
Jedlo opláchne a zľahka potrie.
A potom sa naje do sýtosti.
Mýval je milovníkom čistoty.
Nezje nič neumyté... A čo vy?
(V. Lunin)

Ostružina-jahoda
(bobulové poklepanie)
Ak ste nežili
Blízko černice.
Ale keby si žil
V blízkosti jahôd, -
Takže jahoda
Džem je vám známy,
A už vôbec nie známy
Černicový džem.
Ale keby si žil
Blízko černice,
A ak ste nežili
Blízko jahody
Takže černice
Džem je vám známy,
A už vôbec nie známy
Jahodový džem.
Ale keby si žil
Blízko černice,
A keby si žil
Blízko jahody
A ak máte čas
Neľutovali, že išli do lesa, -
To znamená, že je to vynikajúce
Černicový džem.
Jahodový džem
Jedol si denne.
(M. Yasnov)

Keby mýval vyliezol do černice.
Ledva ho zachránime pred ihličím.
Ak ježko vyliezol do černice,
To je stále neznáme.
kto vyhrá?
Mýval o leto núdzu nemá.
Vyceňuje zuby na slnku.
V horúcom dni to nie je sladké.
Kto si nevyzlieka kožuchy?
(Áno, Akim)

Existuje mýval a mýval má
Je tam kabátik z mývala.
Zvieratá sú chladné, ale on
Cez kožuch to nie je cítiť
Bez búrok a bez chladu.
Vedz, že žije pre seba,
Žiadna bolesť!
(A. Pudval)

Toto malé zviera je celkom neškodné.
Je pravda, že jej vzhľad nie je závideniahodný.
Ľudia nazývali chudáka echidna.
Ľudia, spamätajte sa!
Hanbiť sa?!
(B. Zakhoder)

Zhrnutie lekcie:

  1. Výslovnosť nových slov zvyšuje slovnú zásobu predškoláka, rozvíja reč a pamäť.
  2. Bunkové cvičenia rozvíjajú jemnú motoriku rúk.
  3. Hádanky rozvíjajú detskú inteligenciu, schopnosť analyzovať a dokázať. Pedagógovia pri výučbe detí používajú hádanky, aby zvýšili záujem o zložité úlohy.
  4. Básne ovplyvňujú nielen rozvoj pamäti. Je dokázané, že ak sa každý deň naučíte pár riadkov, v mozgu sa objavia nové nervové spojenia a vaša celková schopnosť učenia sa zvýši.

Dobrý deň, priatelia!

S písmenkami môžete začať vo veku 3-4 rokov, ale všetko je individuálne a hlavne nástojčivé, hlavne povedať dieťaťu, že teraz si sadneme a budeme učiť písmená alebo niečo také absolútne NIE JE NUTNÉ. Už som povedal, že dieťa by sa malo zaujímať o listy a začať sa pýtať dospelých: „Čo je to za list? Listy mal by byť vo vašom dome: na kockách, v knihe - ABC, stena abeceda atď.

Informácie o písmenkách zverejňujem na svojej webovej stránke takmer denne, ale to neznamená, že musíte rovnako rýchlo učiť svoje dieťa písmená. Uložte si moju stránku do záložiek a študujte pomaly, bez ohľadu na to, koľko času máte. Ak nerozumiete alebo máte nejaké problémy, položte otázky prostredníctvom

Veľa šťastia v štúdiu.

A dnes pokračujeme. Teraz už viete písmená A, B, C, D, D.

Na obrázku nižšie vyfarbite veľké písmeno vľavo a malé písmeno na červeno. Vytieňujte stredné písmeno podľa obrázka. Nájdite a vyfarbite písmeno E vpravo.

E je samohláska.

S písmenom E spájajte len tie objekty, ktorých mená začínajú na E.

Podčiarknite rovnaké písmeno ako nižšie na ľavej strane obrázka. Zakrúžkuj všetky písmená E pravá strana kreslenie.

Vytvorte figúrku zo siedmich tyčiniek. V čom sa líšia? Umiestnite dve paličky a vytvorte písmeno E.


Doplňte písmeno E. Prečiarknite písmeno, ktoré sa líši od ostatných.

Napíšte podľa príkladu.

Všetky obrázky môžete skopírovať do počítača takto:

Kliknite pravým tlačidlom myši na obrázok v zobrazenom dialógovom okne, vyberte „Uložiť obrázok ako“ a uložte ho na akékoľvek vhodné miesto (priečinok) v počítači. Potom môžete vytlačiť všetky obrázky na tlačiarni. Pomocou týchto vzorov môžete všetky úlohy napísať aj na papier a pracovať s dieťaťom.

Povedzte svojim priateľom, ktorí majú tiež deti príprava do školy.

S pozdravom, Lidia Vitalievna.

Jekaterina Vladimirovna Evseeva


Úlohy:

Zoznámte deti s novým písmeno E;

Vzbudiť záujem o knihy;

- Vybavenie:

Obrázok ježka;

Obrázok písmená E;

Kniha I. I. Akimushkin "Bol raz jeden ježko" a encyklopédia o svete zvierat „Všetko je to o zvieratách. Od A po Z". Preklad I. Gorelik. Ed. "lastovička" 2003

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Ahojte chlapci, sadnite si!

Teraz pozdravme zdroj života na zemi so slnkom.

Ahoj zlaté slnko!

Ahoj modrá obloha!

Ahoj Matka Zem!

Ahoj moja vlasť!

Teraz si povieme jazykolam!

Ta-ta-ta- náš dom je čistý

Hej, hej, hej, odlož svoje šitie

Vtedy sme začali hrať loto

Fuj, ideme na prechádzku

At-at-at- berieme so sebou skúter

Takže chlapci, začnime trieda! Hádaj hádanku!

Nahnevaný dotykový

Žije v divočine lesa;

Existuje veľa ihiel - veľa

A ani jedno vlákno.

kto to je? (ježko).

Po lese sa kotúľa lopta,

Má pichľavú stranu

Loví v noci

Pre ploštice a myši.

Zamyslite sa a povedzte mi, aké zvuky tam sú? (samohlásky a spoluhlásky) . - Aké zvuky voláme? samohlásky? (Vytiahnuté zvuky sa spievajú, pri ich vyslovovaní voľne prechádza vzduch). Akou farbou ich označujeme?

Urobme analýzu slabík a zvuku slova ježko.

Koľko slabík je v jednom slove? (ježko)

Z akých zvukov sa skladá prvá slabika? (yo)

Druhá slabika? (zhyk)

Ktorá slabika je zdôraznená? (o 1)

Aké zvuky počuť na začiatku slova ježko? Povedz (yo)

Chlapci, tieto zvuky sú označené jedným písmeno E

Povedzme si toto list. Ako to vysloviť? (natiahne sa, to znamená toto list, ktorý? (samohláska)

Ak listё vpredu znamená 2 zvuky,

Obrázky ježka, vianočného stromčeka a písmeno E.

Čo vidíš na obrázku? Ako to vyzerá písmeno E

V čom sú si podobné? písmená E a E?

Písmeno E si dalo pauzu,

Ako hneď na ňu

Pár kurčiat sa trepotalo -

Ukázalo sa písmeno E.

Napíšte písmeno E vo vzduchu.

Napíšeme štyri veľké písmená E. Pozri ako píšem písmeno E na tabuli. Najprv napíšem dlhú palicu zhora nadol, potom zhora tri krátke paličky zľava doprava. A nakoniec som to preložil písmeno dve bodky. Chlapci, pamätajte, že niečo také existuje pravidlo: Ak slovo obsahuje list No, je to vždy šokujúce, ale prečo počúvať rozprávku!

Z tejto rozprávky sa dozviete, kde je písmeno E hore – dve bodky.

Jedného dňa písmeno E vbehlo do lesa. Zrazu zafúkal silný vietor písmeno E sa zľaklo, a schovala sa pod smrek. Smrek sa kýval od vetra, a písmeno E spadli dva kužele, z ktorých sa na E-ho hlave vytvorili hrbolčeky. Z toho sa zmenila na inú - písmeno E. Po tomto incidente, list Vždy je tu šok.

Páčila sa vám rozprávka o ježkovi? Ale nie nadarmo často rozprávame sa: Rozprávka je lož, ale je v nej náznak, poučenie pre dobrých ľudí. Aké ponaučenie ste si z tejto rozprávky zobrali? (Písmeno е je vždy zdôraznené) .

Poďme sa na to pozrieť! Prečítajte si tieto slová v súzvuku, obsahujú písmeno e

(slová vytlačené na tabuli)

A teraz pracujeme v zošitoch. Dokončime úlohu. Na stoloch máte červené, modré a zelené ceruzky. Akú farbu máme zafarbiť štvorec? Prečo červená? Pretože samohláska.

Fizminutka: Pinocchio

Spoznať niekoho nového písmeno E.

Výborne, chlapci!

Povedzme to trikrát a určite je to samohláska alebo spoluhláska?

(samohláska)

(z dvoch [Y’] a [O])

Tu, pozri sa na neho! (Zobrazuje sa Yo) a stále má majetku: urobiť predchádzajúci spoluhláska mäkký!

Teraz sa pozrime do zrkadiel, ako vysloviť zvuk E.

Prstová gymnastika.

- A teraz bude hra: Pomenujem slová a ty budeš tlieskať, len keď slovo začína na písmená E.

Pripravte sa! Začaté:

strom, ostružina, mrštný, mýval, ryšavka, smrek, ježko, bystrý, kolovrat jablko.

Výborne! Teraz sa pozrite na obrázok a pomenujte zvuk E na začiatku, v strede a na konci.

Záver: List Yo nemá vždy dva zvuky, ale iba vtedy, keď je na začiatku slova, potom písmeno samohlásky alebo po mäkkom znamení.

Naša sa blíži ku koncu trieda. Zopakujme si z čoho list stretli sme sa dnes? ( "e")

Z koľkých zvukov sa skladá? ([th’],[o])

čo je toto list, samohláska alebo spoluhláska? (samohláska)

Aké ďalšie zaujímavé veci ste si zapamätali list? (robí ten predchádzajúci spoluhláska mäkký, vždy perkusívne).

Kto nám pomohol v našej práci? (ježko) Poďakujme sa mu!

Ach áno, skoro som zabudol! Na rozlúčku prišiel ježko s posledným hádanka:

Ako sa VŠETKO končí? Uhádli ste to? (písmeno E)