Spaľuje pálivým mrazom. Prezentácia na tému "neosobné návrhy"

Téma: Príprava na jednotnú štátnu skúšku. (Skladanie slov. Tvorenie slov.) Jednoduchá veta.

24.07.2013 13141 0

Ciele: opakovať typy jednoduchých viet; odvolať parsovanie vety, pestovať jazykový cit.

Typ lekcie: lekcia o používaní zun.

Vybavenie: tabuľka „Veta“, „Parsovanie jednoduchej vety“, karty na tému „Fráza“, s./r. „Zloženie slova. Slovotvorba“ (pozri prílohu).

Priebeh lekcie.

I. Kontrola domácich úloh. Práca s kartami.

1. Žiaci čítajú samostatne zostavené vety a analyzujú ich.

2. Práca s kartami (3 osoby)

II. Rozcvička slovnej zásoby.

· Zapíšte si slová, vysvetlite pravopis.

Neviditeľné, zatieniť, sviňa, vymedziť, trans-japonský, superindustrializácia, predimpresionista, pancier, rekviem, silueta, popálenie pľúc, popálenie pľúc, kombinácia, interpunkcia, gramatika, plazivé rastliny, kvôli povodni, nečakane, novo razené , v kluse, bekhend, poľnohospodársky, mládežnícky, teroristický útok, producent.

· Graficky zvýraznite pravopis a vysvetlite lexikálny význam slová

jaPráca na téme lekcie.

· Čítanie § 70-73, 75, 76, 78.

· Zostavenie tabuľky „Druhy ponúk“.

Štrukturálne a komunikačné charakteristiky vety

Typy návrhov podľa špecifikovaných charakteristík

Podľa účelu vyjadrenia

Naratívny, spytovací, podnetný

Emočným zafarbením

Zvolanie, nezvolanie

Podľa formy odmietnutia alebo afirmácie

Pozitívne, negatívne

Prítomnosťou gramatického základu

Jednoduché, zložité

Podľa štruktúry gramatického základu

Jednodielne, dvojdielne

Prítomnosťou neplnoletých členov

Bežné, nie bežné

Substitúciou syntaktických pozícií

Kompletné, neúplné

Na základe prítomnosti komplikovaných štruktúr

Zložité, nekomplikované

· Cvičenia 366, 369, 371 sa vykonávajú ústne.

IV. Zopakovanie témy „Jednočlenné vety“.

· Čítanie teoretického materiálu na str. 250.

V. Konsolidácia.

· Dokončite nasledujúce úlohy v zošitoch.

1. Skopírujte vety, vložte chýbajúce písmená a interpunkčné znamienka. Určte typ jednočlenných viet:

Do tváre ti udrie pálivý mráz. Akoby som počul pesničku z detstva. Prechádzate sa lesom, prechádzate...slovom za slovom v hlave a tak ďalej...a tak ďalej. Odkiaľ prišli? A niekedy nájdete vysvetlenie na slovo a radujete sa. Nejdem hneď na..ako sa odtrhnúť od nádherných..strán poézie. Je to ľahké a radostné... ale v duši.

2. Transformujte to, čo je napísané, dávajúc zobrazeným akciám zovšeobecnený charakter.

Neviem nájsť lepšie miesto na oddych. V lete v lese som jednoducho stratený v množstve a rozmanitosti kvetov. Mám takú radosť z básní Puškina, Lermontova, Nekrasova.

3. Určte druh jednočlenných viet (vety neodpisujte).

a) Tupé búšenie v hrudi.

b) Obdivovaťdriemajúce borovice.

c) Spievaj, svetlo,nehanbite sa!

d) Je veľmi dôležité žiť s veľkými záujmami.

d) Vyučuje sa tu plávanie.

f) Ležať chlieb nezískaš.

3. Nájdite vo vete gramatický základ. Určte typ vety podľa prítomnosti hlavných členov.

bije,rinčanie, výstrely, výkriky, špliechanie vody, vybuchujúce ručné granáty. (A. Tolstoj.)

· Definujte vety, v ktorých je hlavným členom podmet. Uveďte príklady.

· Akú slohovú úlohu zohrávajú menné vety? V akom štýle reči sú široko používané?

VI. Zhrnutie lekcie.

VII. Domáce úlohy.

1. Pripravte sa na ústnu skúšku (§ 70-73, 75, 76, 78). Naplánujte si ústnu odpoveď „Typy viet“.

2. Cvičenie 372.

SAMOSTATNÁ PRÁCA NA TÉMU „SKLADBA SLOVA. TVORBA SLOV“. (POUŽIJTE. ÚLOHU B1)

Algoritmus akcií:povinné čítanie vety (viet), v ktorých sa slovo nachádza – určenie, či slovo patrí do niektorého slovného druhu – výber „najbližšieho príbuzného“ – porovnanie pôvodné slovo s nájdeným – vyčlenenie slovotvornej morfémy a určenie správnej odpovede.

jaZ 12. vety napíšte slovo utvorené predponou – príponou.

Nie, kniha sa nezhoršila, stále plní svoj účel, rovnako trpezlivo a láskavo človeka poučuje, sprostredkúva mu múdrosti, ktoré starostlivo nazbierali naši predkovia.

II.Z viet 22-23 napíšte slovo tvorené predponou-príponou.

Dlhoročné pozorovania mu ukázali, že človek, ktorý nikdy s nikým nesympatizoval, nevnímal nikoho utrpenie, keď čelí vlastnému nešťastiu, sa ukazuje ako nepripravený. Čelí tejto skúške žalostne a bezmocne.

III.Z viet 5-8 napíšte slovo utvorené bezpríponovým spôsobom (pomocou nulovej prípony).

Je tam tlačenica: pri dverách, pri turniketoch, pri eskalátoroch, v podzemných chodbách. V žltom elektrickom svetle tečie a tečie tichá ľudská rieka. Do večera si videl dosť, dosť počul, si unavený, ledva chodíš. Opäť – metro, jeho kobky.

IV.Z viet 7-9 napíšte slovo utvorené bezpríponovým spôsobom (pomocou nulovej prípony).

Ak ste sa nemuseli stať tým, čím ste chceli, existujú dve slušné možnosti. Alebo prekonajte všetky vonkajšie a vnútorné prekážky a skúste ísť cestou zvolenou v mladosti. Nikto nemôže sľúbiť úspech, ale ťažkosti sú tu obrovské!

V.Z viet 27-28 napíšte slovo, ktoré je tvorené predponou.

Na rozdiel od iných druhov umenia literatúra nevyžaduje zmyselné, ale intelektuálne porozumenie. Čitateľ si vytvára obrazy hrdinov, myšlienkovým dielom preniká do podtextu diela.

VI.Z viet 9-11 napíšte slovo, ktoré je tvorené predponou.

Musím povedať, že počas môjho mladého života boli diela Alexandra Greena niekoľkokrát takmer zakázané. A Slávka vždy zostala verná romantike a vedela „ Scarlet Sails"spamäti.

"Mala by si si dať dole golier," povedal som.

VII.Určte, ako sa tvorí slovo REFLEXIA (18. veta).

Každý človek má právo na slobodnú úvahu o tom, čo bolo, je a bude.

VIII. Uveďte spôsob vytvorenia slova BEZ PREKÁŽKY (3. veta).

V skutočnosti si vzduch nevážime a nemyslíme naň, kým normálne a bez prekážok dýchame.

IX.Z viet 20-21 napíš slovo utvorené príponovou metódou.

Pozrel sa na nás a zrazu povedal:

- Ďakujem za darček!

X.Praktické úlohy:

1) Vytvorte tri alebo štyri verzie úlohy B1.

2) Zostavte slovotvorný reťazec z nasledujúcich slov: oddeliť, neznámy, dúhový, rozdrviť, nemenný, zalievanie (kvetov), ​​odtieň, puknúť, vážny, naberať.

Neosobné ponuky.

Neosobné ponuky.

Zvýraznite gramatický základ viet. Uveďte neosobné ponuky.

Mrzlo horšie ako ráno. Skoro ráno mrzlo. Na dvore bolo ešte trochu svetla. Keď jednotky dorazili do ich nočného tábora, už sa stmievalo. Včera večer bol prašan. Už sa stmievalo a ochladzovalo sa. Dych mi od radosti ukradol z hrdla. Celé zviera zavýjalo a zastonalo. Triasol sa a bolelo ho. Zhlboka som dýchal. Tentoraz som sa jednoducho necítil dobre. V lese to škrípalo, pískalo a zavýjalo. V noci pršalo. V diaľke zahrmelo. Horí dvor píly. Mám upchaté uši. V hlave mi stále búši. Štát má rozpočtové prostriedky. Pavlovi Vasilievičovi to dokonca vyrazilo dych. Podujatie zaujalo všetkých divákov. Hrdlo sa mi stiahlo od hnusu. Moje videnie sa zatmelo. Z chatrče sa ozýval závan vlhkosti. Bolo cítiť silný, dusný zápach atramentu a farby. Pozdĺž ospalej rieky sa ticho trblietali malé vlnky. Nie vždy som mal šťastie. Bol unesený do staroveký svet a hovoril o guľôčkach z Aeginy. A vietor nakoniec ten strom zvalil. Hviezdy boli zahalené v tme. Zrazu mi do očí udrelo svetlo, neznesiteľne biele a jasné, až som oslepla. Celá moja hruď bola chladná a naplnená pocitom radosti a slasti. Žeravý mráz páli tvoju tvár. Teplo spaľuje tých, ktorí sa priblížia k sporáku. Batéria Tushin bola zabudnutá. Už poslaný na prenasledovanie. Sedeli sme v litografii, kde bolo zadymené. Už celkom svitá. Nemôžem zaspať. Vôňa sena nad lúkami. Gerasim už nebol na dvore. Bude rozmrazovanie. Už odoslaný, aby som to dohnal Dnes od vás neprišiel žiadny list. Je ti trochu zima. Potrebujeme prebudovať celý náš život. Je čas, aby sme išli.

Neosobné vety sú jednozložkové vety, ktorých hlavný člen pomenúva proces alebo stav nezávislý od aktívneho činiteľa (alebo znak nezávislý od jeho nositeľa). Napríklad: Svitanie; nemôžem spať; Vonku je zima.

Sémantickým základom neosobných viet je absencia aktívnej figúry (alebo nositeľa atribútu), keďže označenie konateľa (alebo nositeľa atribútu) vo vete stále môže byť, ale vo forme, ktorá nie je povoliť gramatický predmet. St. príklady: Ľahko spievam a ľahko sa mi spieva. V neosobnej vete spievam je ľahko uvedené herca (ja), ale forma predikátového slovesa neumožňuje nominatív, nedá sa ustanoviť spojením s inými slovami a dej sa prezentuje ako prebiehajúci nezávisle od herca. Približne to isté v nasledujúcich vetách: Ulica je temná a vonku je tma. V dvojčlennej vete Ulica je tmavá je určený nositeľ atribútu (ulica) a v neosobnej Na ulici je tma sa atribút javí ako existujúci bez ohľadu na jeho nositeľa a atribút trochu mení svoju kvalitu: mení sa na stav.

Neosobné ponuky rôzne typy formované v rôznych obdobiach. Podľa D.N. Ovsyaniko-Kulikovský a A.M. Peshkovsky, najstarší typ sú vety so skutočným neosobným slovesom, ako napríklad It is getting light; mrazenie; Má horúčku; Už sa stmieva. Vo veľmi dávnej dobe boli vety s takýmito predikátmi dvojdielne ako Frost freezes; Večer sa stmieva: Svetlo svitá. Takéto tautologické konštrukcie sa v zriedkavých prípadoch zachovali aj v modernej ruštine (Hromy duní; Fúka vietor). Vzhľad neosobných konštrukcií je výsledkom vývoja abstraktné myslenie, keďže v nich dochádza k odvádzaniu pozornosti od konkrétnej postavy, ktorá spôsobuje alebo produkuje určitú činnosť. Zaujímavý je osud neosobných viet s prísudkom vyjadreným v neosobnom tvare slovesa (porov.: Krupobitie zničilo úrodu. - Úrodu zničilo krupobitie; Vietor zvalil strom. - Vietor zvalil strom. ). Samotný slovesný tvar tu nesignalizuje neosobnosť. Tento význam sa získava iba v kombinácii s inštrumentálnym prípadom. Kreatíva mala spočiatku význam nástroja. V modernom jazyku, ako sa správne domnieva český jazykovedec R. Mrazek, došlo v používaní takéhoto inštrumentálneho pádu k syntaktickému posunu, ktorý nadobudol význam nepriameho predmetu. Pôvodne mali tieto vety podmet s významom neurčitosti a tvorivý nástroj, a preto boli dvojčlenné. Tie sa potom vplyvom konštrukcií s neosobnými slovesami zmenili na jednozložkové, k čomu zreteľne prispela neistota významu podmetu-podmetu a samotný význam predmetu deja sa preniesol do inštrumentálnej formy s príp. súčasné vytesnenie bývalého významu nástroja konania.

A.M. Peshkovsky spája nárast neosobných konštrukcií so všeobecným trendom v jazyku - vytesňovaním mena slovesom.

Gramatické typy neosobných viet sú dosť rôznorodé. Slovesné neosobné vety sú svojou štruktúrou a vyjadreným významom najjasnejšie.

Verbálne neosobné vety zahŕňajú tri skupiny:

1. Ako hlavný člen neosobnej vety sa používa neosobné sloveso (bez prípony -sya a s príponou -sya): svitá, mrholí, mrzne, je nevoľno; necítiť sa dobre, spať, cítiť hlad, stmievať sa, driemať atď.

Tieto slovesá majú gramatický tvar tretej osoby jednotného čísla a v minulom čase - tvar stredného čísla jednotného čísla: svitanie - svetlo, chlad - chlad, súmrak - súmrak atď. Ale význam týchto slovies je taký, že neumožňujú použitie podstatného mena alebo zámena v nominatíve.

Kategória osoby v takýchto slovesách má čisto formálny význam a je to zamrznutý tvar tretej osoby (alebo stredný tvar) a iný nemôže existovať. Akcia naznačená touto formou nastáva nezávisle od aktéra, t.j. sémantika takýchto slovies je nezlučiteľná s myšlienkou aktívneho činiteľa.

Všeobecný význam neosobných viet tohto typu je určený významom neosobného slovesa. Môžu naznačovať stav prírody, životné prostredie: Mrzlo viac ako ráno (G.); Na dvore bolo ešte trochu svetla (T.); Už sa stmievalo, keď jednotky dorazili do ich nočného tábora (L.T.); Včera večer bolo prašno (Prishv.); Už sa zotmelo a ochladilo (G. Nik.); duševný alebo telesný stav živej bytosti: Zo strumy sa dych vyráža radosťou (Kr.); Triasol sa a bolelo ho (L. T.); Zhlboka sa nadýchol (Ch.); Len mi tentoraz nebolo dobre (Cupr.); povinnosť, nevyhnutnosť a iné modálne odtiene (toto sloveso sa najčastejšie používa s infinitívom): Mohla by pokojnejšie rozprávať o svojom osude a o tom, čo mala urobiť (P.); Išiel pomaly, ako sa na návštevníka múzea patrí (kat.); A aby pacienta nenahneval, Proshka bude musieť stáť pri okne (Sim.); Raz som mal možnosť zostať na Kaukaze viac ako tri mesiace (Prishv.); prítomnosť alebo neprítomnosť, nedostatok niečoho: Chýbal si nám (gr.); Chýba mi tvoja neha, chýba ti moja starostlivosť (Loď.). Konštruktívnym znakom viet so slovesami prítomnosti alebo nedostatku (dosť, dostane, bude) je obligátny genitív: Nemal som dosť odvahy.

2. Neosobné vety, ktorých hlavný člen je vyjadrený osobným slovesom v neosobnom použití, sú v ruskom jazyku celkom bežné a majú rôznorodú štruktúru a význam. Osobné slovesá v neosobnom použití strácajú svoje flektívne tvary a zamrznú v tvare jednotného čísla v tretej osobe alebo v strednom tvare. St. osobné a neosobné vzory: Vzduch sa stáva sviežejším. - Vonku je sviežejšie; Vietor kvíli. - V potrubí je počuť kvílenie; Slnko zohrievalo zem. - Na poludnie bolo teplo.

Existuje oveľa viac osobných slovies, ktoré možno použiť v neosobnom význame, ako v skutočnosti neosobné slovesá, a preto sú významy konštrukcií s týmto typom slovies také rozmanité a bohaté. Môžu naznačovať stav prírody, prírodné javy a stav životného prostredia: V noci bolo trochu ticho (Gonch.); Sneh padal menej často, trochu sa zosvetlil (Leon.); V lese to škrípalo, pískalo a zavýjalo (Chorý); V noci pršalo. V diaľke zahrmelo (Šukš.); Na dvore píly je požiar (Ch.); duševný alebo fyzický stav živých bytostí: Moje uši sú upchaté (gr.); V hlave mi stále búši (G.); Pavlovi Vasilievičovi to dokonca vyrazilo dych (M.-Sib.); Hrdlo zovreté znechutením (A.N.T.); Zatmelo sa mi v očiach (L.); zmyslové vnemy, vnemy: Z chatrče bolo cítiť závan vlhka (L.); ...Bol tam silný, dusný zápach atramentu a farieb (Ch.); Pozdĺž ospalej rieky sa ticho trblietali drobné vlnky (Lesk.); činy mýtickej, neskutočnej sily: nemal som vždy šťastie (N.); ...Bol unesený do starovekého sveta a hovoril o mramoroch z Aeginy (T.); akcia vykonaná nepriamym subjektom: A vietor napokon ten strom zvalil (Kr.); Hviezdy boli zahalené tmou (A.N.T.); Zrazu mi do očí udrelo svetlo, neznesiteľne biele a jasné, až som bol slepý (Pinch.); Celá hruď bola naplnená zimou, naplnená pocitom radosti, slasti (Paust.); Žeravý mráz páli tvoju tvár. (Furm.).

3. Hlavný člen neosobnej vety možno vyjadriť krátkym trpným príčastím s príponou -n-, -en- alebo -t-.

Neutrálna forma krátkej formy trpné príčastie hodnota stavu sa prenáša ako výsledok vykonanej akcie. Napríklad: Tushinova batéria bola zabudnutá (L. T.); Už poslaný v prenasledovaní (P.); Sedeli sme v litografii, kde bolo zadymené (Ch.).

Výnimočnosť participiálnych neosobných viet je v tom, že hlavný člen v nich spája význam deja s významom výsledného stavu: vo vete je predikát zadymený, označuje dej, ktorý niekto vykonal (nie je známe kým) a vyjadruje stav životného prostredia odhalený ako výsledok tejto akcie.

V prípadoch, keď má príčastie modálny význam, predikát nevyhnutne obsahuje aj infinitív: Prečo mi bolo súdené zomrieť, tak ako mi je teraz súdené žiť? (Yu. Germ.). Susedný infinitív v tvare trpného príčastia má subjektívny alebo objektívny význam; v prvom prípade sa zaraďuje do predikátu (vo vetách s vylúčenou figúrou), v druhom plní funkciu doplnku (vo vetách s neurčitým figúrou): Po krátkom stretnutí bolo rozhodnuté ísť späť (Shol.); Na stanici a vo vozňoch bolo zakázané rozsvecovať svetlá (A.N.T.).

Príslovkové neosobné vety sú v modernej ruštine reprezentované predovšetkým vetami s neosobnými prediktívnymi slovami ako hlavným členom. Ide o „príslovky s významom stavu“, etymologicky súvisiace s krátkymi prídavnými menami a niektorými podstatnými menami, ktorých sémantickým znakom je vyjadrenie rôznych stavov: ľahký, zábavný, útulný, hanebný; pardon, lov, nedostatok času, času. Môže to byť tvar porovnávací stupeň: Otepľuje sa (Shuksh.).

Význam neosobnosti, alebo presnejšie, nedostatku subjektivity v takýchto vetách sa nenachádza vo vzťahu k aktérovi ako v slovesných neosobných vetách, ale vo vzťahu k nositeľovi atribútu. Konkrétne význam neosobnej vety je určený významom neosobného predikatívneho slova.

Neosobné vety s neosobným prediktívnym slovom začínajúcim na -o môžu označovať stav prírody alebo prostredia: Miestnosť stíchne (M. G.); Pozri, je neskoro, je zima (L.); Tmavé a nudné, ako vo vínnej pivnici (G.); V brezovom lese je vždy akosi priestranný a ďaleko viditeľný (Sol.); V nebi je to slávnostné a nádherné (L.); duševný alebo fyzický stav živých bytostí: Prečo je to pre mňa také bolestivé a také ťažké? (L.); Si trochu chladný (T.); Hladný, tulák, hladný (N.); Hanbím sa za vaše blahoželanie, bojím sa vašich hrdých slov! (Bruce.); takéto vety ako súčasť predikátu majú často vedľajší infinitív: Je dobré plávať pozdĺž rieky v noci (M. G.); Dobre by mu bolo, aby nezanedbával svoje husle (Ven.); zrakové alebo sluchové vnímanie: Dlho nebolo počuť ani zvuk zvončeka, ani zvuk kolies na kamienkovej ceste (L.); Vidíte ďaleko všade naokolo! (T.); význam povinnosti, nevyhnutnosti, možnosti a iných modálnych odtieňov sprostredkúvajú špeciálne neosobné predikatívne slová v kombinácii s infinitívom: potrebujem ísť k veliteľovi (L.); Musíme žiť! (Bruce.); Nedalo sa ísť (P.). (V hovorovej reči môžu existovať konštrukcie bez infinitívu, ale so závislým tvarom slova: Potrebujem ísť do mesta; Môžem prísť k vám?)

Neosobné vety s neosobnými prediktívnymi slovami, ktoré sa morfologicky zhodujú s podstatnými menami (hriech, hanba, hanba, hrôza, ľútosť, čas, čas, voľný čas, lenivosť, poľovačka, nechuť), v kombinácii s infinitívom označujú hodnotenie činu z mrav. a etická stránka: Smiať sa v starobe je hriech (gr.); emocionálny stav osoba: A bola mi škoda povedať pravdu (Fet); povinnosť vo vzťahu k času konania: Bol so mnou dobrý priateľ, - kde je lepšie byť, - ale niekedy sme nemali čas sa s ním porozprávať (Sim.); modálno-vôľové odtiene: Chcel by som tancovať (A.N.T.). V hovorovej reči sa takéto vety dajú použiť aj bez infinitívu: Lov domov.

Ako dosvedčujú niektorí výskumníci, vety s neosobnými prediktívnymi slovami (alebo v tomto prípade bezpredmetovými prídavnými menami) mohli vzniknúť na základe elipsy podmetu, ktorá sa v dôsledku zovšeobecnenia alebo neurčitosti významu stáva nadbytočnou. St: Vonku je všetko pokojné. - Vonku je pokoj. Vety s formálnymi predmetmi this and that’s all (Nádherné! - To je úžasné!; Všetko je pre nich ťažké. - Je to pre nich ťažké) spájajú vlastnosti osobných a neosobných viet.

Medzi neosobnými (existenciálnymi) vetami vyniká svojrázna skupina neosobno-genitívnych viet, ktorých štrukturálnym znakom je prítomnosť záporového slova v kombinácii s genitívom. Napríklad negatívne slovo nie, nie: V spoločnosti už nie je žiadne postavenie, niet bývalej cti, nie je právo pozývať ľudí, aby vás navštívili (Ch.); ...Neexistuje žiadne počítanie storočí (Pinch.); Do našej Poznane (Bl.) niet miery; Žiadna skutočná kniha nemá prvú stranu. Ako lesný hluk vzniká Boh vie odkiaľ... (Minulosť.); neosobný tvar slovies byť, stať sa, vystupovať s negáciou: Nebol groš, ale zrazu altyn (posledný); Ozval sa chrapľavý, tlmený brechot, ale ani pes sa neobjavil (T.); Niet lásky bez jaziev a obetí (minulosť); podstatné meno v genitíve s negáciou ani: Ani zvuk!.. A vidíš modrú klenbu neba... (N.); Žiadne listy, žiadne správy. Bez ohľadu na to, ako sa ich pýtate, zabudli (Sim.); záporné zámená nič, nikto atď.: - Zdá sa, že tam niekto je... - Nikto (Ch.).

Poznámka. Ponuky, v predikatívny základ ktorý obsahuje záporné slovo, Academic Grammar-80 klasifikuje ako dvojzložkový typ No time; Žiadny zvuk; Nič nové; Ani jedno jediná chyba; Nemá kto pracovať (pozri: Ruská gramatika. T. 2. S. 336).

Významové a štylistické možnosti neosobných viet rôzneho typu sú nezvyčajne široké; sú bežné najmä v beletrii, ktorá je neustále obohacovaná faktami hovorený jazyk. Pomocou neosobných konštrukcií je možné opísať stavy, ktoré sa vyznačujú neuvedomovaním, nedostatkom motivácie (porov.: Nechcem - vedomá nechuť; Nechcem - nevedomá nechuť). Okrem toho môžete s ich pomocou dať akcii zvláštny odtieň ľahkosti (hovorí sa mi - ľahko sa mi hovorí) a nakoniec, neosobné vety sú nevyhnutné, ak je potrebné zvýrazniť samotnú akciu. a jej výsledok (porov.: Krupobitie zničilo úrodu. - Krupobitie zničilo úrodu). Jemné významové odtiene sprostredkované neosobnými konštrukciami prispievajú k ich širokému využívaniu v hovorovej reči a jazyku. fikcia. Umelecký kontext pisateľa pri tvorení neosobných viet prakticky neobmedzuje, odstraňujú sa tu lexikálne obmedzenia vo výbere foriem predikátu a slovesá, ktoré ho zvyčajne nemajú, sa používajú v neosobnom význame. Napr.: Hučalo z čiernej výšky a prinášalo sneh (Bl.); Stál teda sám – bez úzkosti. Pozrel som sa na hory v diaľke. A tam - na strmej ceste - sa to už vírilo v červenom prachu (Bl.); Blýskalo sa v očiach. Hodený do sna. Držal sa chvejúceho sa srdca (Bl.).

  • Horské cesty boli poriadne zamrznuté.
  • Museli sme si vybrať medzi mrazom a výparmi.
  • Vtáky spadli na zem, zabité pri lete mrazom.
  • Keď dážď vystriedal mráz, strašne sa ochladilo.
  • Potom zem ležala zamrznutá, všetko naokolo bolo biele.
  • Zem, vzduch, mesiac, hviezdy sú spolu spútané, znitované mrazom.
  • Bolo pre nich nudné ležať v noci na studenej, mrazom zbitej zemi.
  • Prichádzajúci vietor vám berie dych a páli vám tvár pálivým mrazom.
  • Strom, zovretý nočným mrazom, mu nad hlavou hlasno zaškrípal.
  • A keď sa z takej námahy spotili, v noci ich chytila ​​zima a ochoreli.
  • Keď sa sklonil nad posteľou svojej manželky, zavoňal mrazom a vínom.
  • Niekto schodmi odlepil dosky zlepené námrazou a prešiel cez verandu.
  • Jeho prudký prúd konkuroval mrazu a ľad zostal len v tichých stojatých vodách.
  • Policajt, ​​vzdorujúci chladu, stál pri vchode a jeho uniforma sa leskla.
  • Sneh zhustol, no vietor ho odvial z cesty, ktorú ešte skôr pevne zviazal mráz.
  • Ich labky vo vode zružoveli, oranžovočervené, ako jesenné lístie osvetlené mrazom.
  • Číhali v jase pri opustenej zrútenej studni a vdychovali vzduch preriedený mrazom.
  • Napriek neúspechu povstania prišiel otec nadšený, premožený moskovským mrazom.
  • Len on sa stal vyčerpaným a jeho oči, akoby ich zvnútra zachytil mráz, boli stále chladnejšie.
  • Cez bojisko prešla noc s tridsaťstupňovým mrazom a taká noc bez ohňa je smrteľná.

Snímka 2

Otestujte si svoje vedomosti

S hlavným členom - prísudkom () určite - osobným S hlavným členom - podmetom () neurčito osobným menným vety Jednočlenné vety zovšeobecnené osobné neosobné

Snímka 3

Uveďte konkrétne a osobné návrhy:

Milujem dym spáleného strniska. Pokúste sa túto prácu vykonať opatrne. Obdivovali sme nádherný obraz prírody. Obraz od Shishkina bol reštaurovaný minulý rok. O/l. O/l.

Snímka 4

Označte nejasne osobné vety:

Ako prudko horí každý list brezy, osiky a horského popola. V lese celú noc pískajú, cvakajú a zvonia. V škole v našej obci majú radi stolný tenis. Po škole ma zadržali. nedefinované/osobné nedefinované/osobné nedefinované/osobné

Snímka 5

Označte nejasne osobné vety so všeobecným významom:

Vidím hory a doliny. Rybu z jazierka bez problémov nevytiahnete. Budete požiadaní, aby ste prišli k telefónu. Nenájdete lepšiu stránku, ako je tá vaša. Vysvetlite pravopis koncoviek slovesa - jesť nepr./osobné. so zovšeobecňovaním význam pokr./osobné so zovšeobecňovaním význam

Snímka 6

V neosobnej vete

hlavný člen možno vyjadriť: 1) Neosobným slovesom 2) Osobným slovesom v neosobnom použití 3) Slovami kategórie stavu 4) Infinitívom 5) Slovami nie, nebolo 6) Slovami musí ,musím,musím...

Snímka 7

Poďme cvičiť

Označte neosobné vety A. Bezodný sud nemôžete naplniť vodou. B. Pripravte sa na lekciu. B. Strom zapálila búrka. G. Čoskoro bude svitať.

Snímka 8

Zdôvodnite, že vety sú neosobné

1. Bez jasne zintenzívnenej tvrdej práce neexistujú talenty ani géniovia.

2. Z okna mi opäť prenikla vôňa jari a ja som mohol pohodlnejšie a voľnejšie dýchať.

3. Tentoraz som sa necítil dobre.

4. Páchne horkým dymom.

5. Nemal som silu vstať.

6. Sneh zmizol - je teplý aj ľahký.

Snímka 9

Konštrukcia viet Previesť dvojčlennú vetu na neosobnú

Nie som zdravý. Bábätko nespí. Blíži sa večer. Cestu zasypal sneh. máš knihu?

Snímka 10

Vytváranie viet Premeňte dvojčlennú vetu na neosobnú Sebatest

necítim sa dobre. Dieťa nemôže spať. Už sa stmieva. Cesta bola pokrytá snehom. Nemáš knihu?

Snímka 11

PRÁCA S UČEBNICOU (B3, B6, B7, B8, B9)

Práca s textom. Kompresia textu (C1) (homogénne vetné členy)

Nemohol som uveriť, že v tomto lese tak nedávno rástli huby. Zem pod stromami bola čistá a neúrodná. Aj keď prejdete okolo celého lesa, ani jedna vlna vám pred očami nezružovie. Suché, čisté, svetlo z lístia v lese. Ľahneš si na čistinku na slniečku, zohreješ sa, započúvaš sa do ľahkého šuchotu lístia a nebudeš si všímať, ako sa nad tebou bude hádzať beztiažové, tenké zlato. A tu zrazu zafúka poryv vetra a v lese sa rozvíri šumiaca zlatá fujavica. Úloha: nájdi v texte neosobné vety.

Snímka 14

Testovacie úlohy Stanovte súlad. Typy ponúk.

Žeravý mráz vám páli tvár Študujte, porovnávajte fakty Dni neskorá jeseň Väčšinou nadávajú: Drevo do lesa nenosia a) určite-osobné b) neurčité-osobné c) zovšeobecnené-osobné d) neosobné Odpoveď: 2- a; 3 – b; 1 - g; 4-palcový

Snímka 15

Je predikát vyjadrený?

Nad lúkami to vonia senom 2) Gerasim už nebol na dvore 3) Zatmelo sa mi pred očami a) pri neosobnom slovesu b) pri neosobnom tvare osobného slovesa c) pri slovách s negatívnym významom Odpoveď: 2-c; 1-b; 3-a

Snímka 16

Domáce úlohy. Pripravte príbeh pomocou schémy „Jednočasová veta“. - všetci, úloha z cvičenia. 217 (analýza) Eseje - miniatúry na témy „Skoré ráno“ alebo „Zimné náčrty“ s použitím neosobných viet. Individuálne - cvičenie 223 (zadané) Vyplňte sebahodnotiaci hárok, odovzdajte ich a zošity na kontrolu.

Snímka 17

Poďme si to zhrnúť

Čo nové ste sa naučili v lekcii? Aké boli ťažkosti? Aké úlohy vás bavili? prečo?

Zobraziť všetky snímky