Злите та роздільне написання похідних прийменників. Це калька з грецької мови, буквальний переклад якої означає Цілий тиждень йшов цей лист снігових заметів

«Прийменники» російська мова 7 клас» - Написати твір-мініатюру. Умовні позначення. Прийменник як частину мови. Прийменники. Настроювання на урок. Два старі фотографії. Захисники Вітчизни. Прийменник. Зразок. Риб'яча кістка. Двоє дідів.

«Слова з прийменниками» - Чи можете записати ці слова. Виправте помилки. Прийменник. Наведіть приклади слів із будь-яким із прийменників. Ви багато чого дізналися про приставки та прийменники. З яких двох прийменників можна назвати. Завдання. Приставки та прийменники. З дієсловами прийменники не вживаються. Правопис приставок та прийменників.

«Прийменник як службова частина промови» - Перед дієсловами прийменники не вживаються. Прийменники служать для зв'язку слів у реченні. Прийменники. У Семена з Санею в мережах сом із вусами. Рябчик. Прийменник – службова частина мови. Береза. Настала весна (в) ліс. Прийменники пишуться окремо з іншими частинами мови. Вибери правильне твердження. На лісову стежку з кущів вискочив рябчик.

«7 клас Похідні прийменники» - План морфологічного розборуприйменника. Правопис прийменників. Навчальний проектна тему: «Привід» Колективна робота учнів 7 класу. Службові частини мови. Прийменники не змінюються і є членами пропозиції. Прийменники бувають похідні та непохідні.

"Приклади прийменників" - Графічне накреслення прийменника не розходиться з вимовою. Склади та запиши словосполучення. Підібрати всі можливі приводи. Вживання прийменників у письмовій мові. З цих слів складіть речення. Основні завдання вивчення прийменників. Встав підходящий прийменник. Виправте помилки і запиши пропозиції.

«Правопис прийменників» - Вчіть прийменники! "Правопис похідних прийменників". Удосконалювати навичку розрізнення похідних прийменників та інших частин мови. «Ваша величність, у тексті закралася помилка. Упродовж. Всім відомо, що прийменник «протягом» треба писати з літерою -Е». Повторити особливості офіційно-ділового стилю промови.

Всього у темі 31 презентація

Урок російської мови у 7класі. Вчитель Добаєва Роза Агубіївна.

Тема. Зливне та дефісне написанняприйменників.

Мета: ознайомити учнів з умовами злитого, роздільного та дефісного написання прийменників; удосконалювати вміння впізнавати умови вибору орфограми та правильно писати похідні та непохідні прийменники, обґрунтовуючи свій вибір; розвивати логічне та абстрактне мислення; виховувати свідоме ставлення до мови як до основного способу здобуття знань у різних сферах людської діяльності.

Обладнання: підручник, комп'ютер, навчальні тексти, опорна схема-алгоритм, картки.

Тип уроку: урок отримання нових знань, формування орфографічних навичок та умінь з елементами тренінгу.

Хід уроку.

    Організаційний етап.

    Постановка цілей та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Проблемна розмова.

    Вивчаючи розряди прийменників за складом, ви запам'ятали, що є прості та складові прийменники.

    Які приводи називають простими, а які складовими?

    Як ви вважаєте, чи бувають непохідні прийменники складовими? Чому?

    Ви, звичайно, пам'ятаєте, що похідні складові прийменники пишуть у два слова. Із правилом про правопис таких прийменників ви ознайомилися вдома і навіть склали опорну таблицю до нього.

На сьогоднішньому уроці ви маєте можливість продемонструвати розуміння правила про правопис прийменників, уміння складати опорні таблиці та потренуватися в написанні прийменників, можливо, використовуючи власну таблицю.

    Робота з темою уроку.

    Перевірка засвоєння правила правопису прийменників на основі домашнього завдання.

    Відтворення самостійно вивченого правила про правопис похідних прийменників з демонструванням складеної до нього опорної таблиці (2-3 учнів).

    Бігла перевірка виконання вправи з поясненням орфограм.

    Закріплення правила правопису прийменників з урахуванням опорної схеми- алгоритму, наданої вчителем.

    Орфографічний тренінг.

1.Словарний диктант.

Подежурити замість друга; вирушити до місця призначення; відстати внаслідок хвороби; побачити у результаті нові факти; відкласти через від'їзд; мати на увазі; поговорити про похід; покласти на рахунок у банку.

2) Конструювання пропозиції з похідними приводами.

Завдання. Виберіть відповідні за змістом прийменники з поміщених праворуч і запишіть з ними пропозиції.

    Цілий тиждень йшов цей лист _ снігових заметів.

    Прискореної ліквідації наслідків пожежі необхідно створити аварійну групу для роботи трьох днів.

    З переїздом на нове місце проживання прошу дозволити переадресування газет та журналів.

    Прошу дотримуватися тиші півгодини з виходом в ефір.

Виноски: з _ причини, в _ цілях, з _ боку, в _ протягом, в _ продовження, у _ зв'язку з.

3.Хвилинка відпочинку.

IV. Робота із підручником.

    Стор. 144 пар. 57, орф. №64,65,66.

    Упр. 351; картки (2-3 учні).

Завдання: переписати похідні прийменники, утворені від іменників, укласти прямокутник.

V.Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

1) «У правопис прийменників разом, окремо і через дефіс я розібрався (-лася) ...»;

2) «Розібратися в правописі прийменників мені найбільше допомогло…»;

3) «Мені легко було виконувати …, а важко…»

VI. Домашнє завдання.

Пар.57 упр.№350, позначити орфограми.

Програма.

Злите, роздільне та дефісне написання прийменників.

Від прислівника - пиши разом

Від іменника - пиши окремо

через (у знач. через)

начебто (у знач. подібно)

щодо (у знач. О)

на кшталт

внаслідок (з причини)

продовження

через

на закінчення

щодо

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Зливне та роздільне написанняпохідних прийменників

«Четвертий зайвий» Простояв з рік, говорив з 10 години ранку, прокинувся о 7 годині, порошок для прання. Пройшов повз, через хворобу, йшов попереду, завдяки йому. Будувався біля будинку, сидів перед сценою, орієнтувалися завдяки компасу, прийшов із багажем.

Повторення Залежність одного слова від іншого. 1) Що висловлює привід як частину мови? 3) Якими можуть бути прийменники з походження? Прості та складові. 2) Які приводи виділяються за будовою? Похідні та непохідні. 4) На які групи діляться похідні прийменники? Нареченные, отименные, дієслівні.

Коли похідні прийменники пишуться разом, коли – окремо? Від якої частини мови утворено прийменник? Від прислівника – пиши ЗЛИТНО Від іменника – ЗЛИТНО і РОЗДІЛЬНО ВПЕРЕДИ НАЗУСТРІЧ ЗА УВАГУ НАЛІКОМ ЗА ЗАХОДОМ У ВИГЛЯДІ

Відмінність прийменників від іменників ПРОПОЗИ СУМНІ (є синоніми) ( пряме значення) внаслідок (= через) у слідстві на закінчення (= наприкінці) в ув'язненні протягом (= в продовження) протягом, у продовженні на кшталт (= начебто) на подобу (на подібність) назустріч (з Д.п.) на зустріч (з Т.п.) на рахунок (= о, про) на рахунок через (= через) мати на увазі замість (= за) у місце на кшталт (= на зразок) у роді

В ТЕЧІ В ПРОДОВЖЕННІ Й НАСЛІДКІ В НАСЛІДКУ І (говірка=потім) Запам'ятай!

ВІДМІННІСТЬ ПРЕДЛОГ ВІД ДЕЕПРИЧАСТІВ ПРОПОЗИЦІЇ ДЕЕПРИЧАСТИНИ завдяки (з Д.п.) завдяки (з В.п.) незважаючи на (= всупереч) не дивлячись на (= не дивлячись)

Пояснювальний диктант: розкрийте дужки, вставте літери 1) Ми бігли на зустріч бризкам хвиль. 2) Вони вирушили на зустріч з улюбленим артистом. 1) У багатьох російських річок, (на) подоби. Волги, один берег гірський, а інший – лучний. 2) Професор звернув їхню увагу (подібно до цих) фізичних явищ. 1) (В) течії.. Місяця вона мовчала. 2) (В) течії.. річки багато поворотів.

Пояснювальний диктант: розкрийте дужки, вставте літери 1) (Не)попри всі старання, він запізнився. 2) Виправдовувався, (не) дивлячись у вічі. 1) (В) ув'язнення.. він подякував усім присутнім за привітання. 2) (В) ув'язнення.. з таті був зроблений цікавий висновок. 1) (В) слідств.. дощів дороги розмило. 2) (В) слідства.. у справі з'ясувалося багато неясних фактів.

Конструювання речень з похідними прийменниками: підберіть відповідні за змістом прийменники. 1) ___цілого тижня йшов цей лист ___снігових заметів. 2) ___ прискореної ліквідації наслідків пожежі необхідно створити аварійну групу до роботи ___ трьох днів. 3) ___ з переїздом на нове місце проживання прошу дозволити переадресування газет та журналів. 4) Прошу дотримуватись тиші___ півгодини __ з виходом в ефір. З боку, протягом, протягом, з метою, у зв'язку з, через.

Тренажер 1. Випишіть поєднання із прийменниками. (В) цілях ліквідації недоліків; поговорити (на) рахунок роботи; (в) слідств.. допущені помилки; матиму це (в) виду; (в) слідств.. втрати роботи; перебувати (в) поблизу; (Не) дивлячись під ноги; (в) виду нестачі часу; (в) теч.. річки; прийти (в) замість друга; йти (на)зустріч; (В)коло багаття; (в) продовження.. години; завдяки допомозі. 2. Запишіть інші поєднання, вказавши частину промови над підкресленими словами

Перевірте себе! 1.З приводами: З метою ліквідації недоліків; поговорити на рахунок роботи; внаслідок втрати роботи; введу нестачі часу; прийти в м есто друга; на околиці багаття; в_продовження години; завдяки допомозі. 2. Внаслідок і (сущ.) допущені помилки; матиму це на увазі (сущ.); перебувати в лізі (нар.); незважаючи (деепр.) під ноги; в_течі і (сущ.) річки; йти на зустріч (нар.);

Творче завдання: впиши похідні прийменники крім, незважаючи на, завдяки, включаючи у відповідні словникові статті. 1) ____-прийменник з Дат. Через кого-небудь, внаслідок чого-небудь. 2) ___- прийменник з Вин. У тому числі і.., разом з ким(чим)-небудь. 3) ___- прийменник з Род і Він. За винятком, крім кого-небудь. 4) __-прийменник з Вин. Після чогось, після якогось часу. 5) __- прийменник з Род. Незважаючи на щось, всупереч чомусь. 1 - завдяки 2 - включаючи 3 - крім 4 - через 5 - незважаючи на

Тестове завдання 1) Похідні прийменники, утворені на основі прислівників, пишуться: а) разом б) окремо 2) Який похідний прийменник пишеться разом: а) (на) рахунок б) (в) цілях в) (у) мірі 3) Який похідний прийменник пишеться окремо: а) (в) роді б) (в) місце в) (в) цілях 4) Прийменник (не) дивлячись на пишеться: а) разом б) окремо

Тестове завдання 5) Прийменник (в) слідство пишеться: а) разом б) роздільно 6) У прийменнику на протязі.. наприкінці: а) Е б) І 7) У якому слові на місці пропуску пишеться І: а) На закінчення .. вечора відбудеться концерт. б) Згодом... він повернувся до рідних місць. 8) У якому разі слово зі дужками пишеться разом: а) Ми сперечалися (на) рахунок його вчинку. б) Гроші переведені на рахунок у банку.

Відповіді: 1) а 2) а 3) в 4) а 5) а 6) а 7) б 8) а

Домашнє завдання: Параграф 57, стор. 144. Вправа 350


багаття.


  • Настало часобіду. Читав у часобіду.

  • Не заважай слухати, післяРозкажеш. Післявідпочинку всі дружно заспівали.

    ^ НЕВИРОБНІ ТА ВИРОБНІ ПРОПОЗИЦІЇ

    «Подумай»

    Вкажи, до яких частин мови відносяться слова-омоніми.


    1. завдякикогось за послугу – завдякивдалим обставинам

    2. незважаючи надощову погоду – не дивлячисьна всі боки
    3. робота черезрукави - черезгодина

    4. не рахуючимене – не рахуючипотрібним

    5. бігати навколовдома – навколобуло тихо

    6. поблизушколи – поблизунікого немає

    7. проїхати повзпарку – проїхати повз

    8. пройти вздовжвулиці – пройти вздовжі поперек

    "Говори правильно"

    Чи правильно вжито той самий привід у різних пропозиціях? Запиши пропозиції у виправленому вигляді.


    1. Завдяки наполегливій праці іспити були здані добре.

    2. Завдяки морозам змагання не відбулося.

    3. Політ було скасовано через сильні зливи.

    4. Через підготовку до карнавалу школярі прикрасили зал.

    «Хто швидше»

    Відгадай шараду.

    ^ Перший - прийменник, за ним інший.

    Ось перший склад перед тобою.

    Другий же дуже потрібний мені:

    Він над диваном на столі

    Не для однієї краси висить -

    У ньому яскрава лампа горить.

    Скласти два склади можна.

    Але… будьте обережні.

    Творча робота

    Запиши пропозиції, підбираючи відповідні за змістом прийменники. Вкажи їхній вигляд.


    1. ... цілого тижня йшов лист ... снігових заметів.

    2. … переїздом на нове місце проживання прошу дозволити переадресування газет та журналів.

    3. Прошу дотримуватись тиші... півгодини... виходом в ефір.

    4. Розмову необхідно відкласти … майбутнього від'їзду.

    5. Я прийшов поговорити з вами... сестри.
    ^ МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ПРОПОЗИЦІЇ

    «Чи знаєш ти…»

    … що у деяких мовах прийменники стоять

    після тих слів, до яких належать. Наприклад,

    у мові народу комі вираз на дорозі звучить так: туй вилин - "дорозі на" (туй - "дорога", вилин - "на"). В угорській мові прийменники теж стоять після слова і навіть пишуться з ними разом:

    Будапештбен - "У Будапешті" (бен - прийменник В).



    «Подумай»

    Човен причалив до берега. Чотири пасажири описали це так:


    ^ Іванов:Ми підпливли до берега.

    Петров:Ми дісталися берега.

    Смирнов:Ми досягли берега.

    Сидоров:Ми пристали до берега.

    Хто з них зробив граматичну помилку?

    Іванов, Петров, Смирнов, Сидоров, ніхто

    ^ ЗЛИТНИЙ І РОЗДІЛЬНИЙ НАПИС ВИРОБНИЧИХ ПРЕДЛОГ

    Тест

    Прочитай речення, поясни правопис слова (тому).

    (По) тому березі річки повільно рухалася сільськогосподарська техніка.


    1. тому – це слово завжди пишеться разом;

    2. тому – це слово завжди пишеться окремо;

    3. тому – це прислівник, тому пишеться разом;

    4. тому – це прийменник ПО з займенником ТОМУ, тому пишеться окремо.
    «Хто швидше»

    Відгадай шаради.

    Почнемо з приводу.

    А потім додати потрібно нам

    Сигнал лиха, що прилетів

    По радіохвилях.

    А повністю все слово означає

    Те механізм, що воду нам качає.

    Крик птиці – це перший склад.

    Другий – відомий всім прийменник,

    А третій – бурхлива хвиля.

    Тепер шарада всім зрозуміла.

    Мій перший склад - прийменник,

    А в другому ми проживемо все літо,

    А ціле від нас і вас

    Давно вже чекає на відповідь.


    1. Узгодити (в) роді, числі і відмінки.

    2. Скринька (в) вигляді квітки.

    3. Батько йшов зустріч синові.

    4. Діти йшли дивлячись під ноги.

    5. Вона (в) протягом ... тижня готувалася.

    6. (В) піднятися.

    7. (В) таємниці готувати сюрприз.

    8. (К) низу шафи підставити.

    9. (На) обличчя була помилка у творі.

    10. Вступив (не) по-людськи.

    11. (На) обличчя впало пасмо волосся.

    12. Одягнутися накидку з шовку.

    13. Носити пальто (в) накидку.

    14. Пішов, не дивлячись на попередження.

    15. Я одягнувся дорожнім.

    16. Залишитися (в) зв'язку (з) хворобою батька.

    «Четвертий зайвий»


    1. (Не) дивлячись на дощі, грунт все ще був сухий.

    2. (Не) дивлячись суху погоду, в кюветах блищала вода.

    3. У мене був гарний настрій, (не) дивлячись (на) (не) настя

    4. Ми йшли стежкою, не дивлячись на всі боки.

    Тест

    Прочитай пропозицію, поясни правопис слова (на)зустріч.

    (На)зустріч нам вибіг кудлатий пес.


    1. назустріч – це слово завжди пишеться разом;

    2. на зустріч – це слово завжди пишеться окремо;

    3. на зустріч – це істот. зустрічз прийменником натому пишеться окремо;

    4. назустріч – це похідний прийменник, тому пишеться разом.

    "Говори правильно"

    Виправте помилки.


    1. Завдяки хворобі я не був у театрі.

    2. Сумувати за нами.

    3. У новому костюмі та в гарному настрої я поїхав у гості.

    4. Зустрілися після прибуття поїзда.

    5. Трагедія сталася в цеху.

    6. Ми дуже тужили за вами.

    7. Всупереч вимогам адміністрації.

    8. Завдяки повені загинула велика кількість людей.

    9. Потяг прибув згідно з розкладом.

    ^ Пропозиція повторення

    «Подумай»

    Скільки прийменників використано в тексті?

    (В) протягом кількох годин можна сидіти нерухомо і дивитися на море. Поблизу воно прозоре, а на віддалі лежить темно-синьою смугою, трохи подернутою серпанком. Гарне море на світанку, коли з-за обрію випливає вогненна куля.

    (Не) дивлячись на хорошу погоду, берег порожній. Біля нього гасають білокрилі чайки. Раптом вони відлітають геть від берега. Очевидно, їхні пильні очі помітили вдалині пароплав, і вони попрямували до нього.

    (В) продовженні… трьох тижнів своєї відпустки я щоранку ходив до моря. (В)наслідку... з великим задоволенням згадував ці прогулянки морським озером.


    1) 11

    2) 12

    3) 13

    4) 14

    Тест

    У якому ряду всі слова пишуться разом?

    1. (підлога)холодильника, (в) згодом, (північно)східний;

    2. (по)темніше, (в)виду повені, дали (на)прокат;

    3. (в) протягом тижня, (в) зв'язку з хворобою, (на) право;

    4. (ліво)бережний, говорив (на)спів, кому(то).

    "Говори правильно"

    Прочитай. Пропозиції, в яких допущені помилки, запиши у виправленому вигляді.


      1. Матч виграно завдяки російським та бельгійським гравцям.

      2. Він поїхав усупереч бажанням батьків.

      3. Попри вказівку начальника ніхто не вийшов на роботу.

      4. Вона вчинила всупереч здоровому глузду.

      5. Я, взявши рюкзак, і вдягнув кеди.

      6. Ілюстрації до розповідей надісланих на конкурс нам дуже сподобалися.

    «Я – коректор»

    Спиши, виправляючи помилки.


    1. Внаслідок морозів затока вкрилася льодом.
    2. Не дивлячись на пізню годину він ще не спав.

    1. Зважаючи на негоду, подорож не відбудеться.

    2. Дах був споруджений через раковину.

    3. Після завершення роботи пішли додому.

    4. У слідстві у справі Іванова було допущено порушення.

    5. Він міг визначити час, незважаючи на годинник.

    6. Я матиму це на увазі.

    7. Після прибуття до міста туристи розмістилися у ателі.

    8. На зустріч хлопчикам вибігла жінка.
    ^ СПІЛКА ЯК ЧАСТИНА МОВА

    «Чи знаєш ти…»

    … що назва союз з'явилося у XVII

    віці. За кількістю спілок близько 250.

    Найчастіше використовуються спілки І, А, АБО.

    «Подумай»

    Прочитай текст. Спиши, розставляючи розділові знаки.

    (1) Ведмедата народилися в барлозі в січні, а вперше вилізли з барлоги в квітні. (2) Тут вони побачили що стояв сніг світить сонечко. (3) Тоді в лісі ще не було ягід, а зараз і чорниця встигла і малина. (4) Мама-ведмедиця від ... скеля в дуплі диких бдж ... л щоб нагодувати малюків солодким медом. (5) Ще ведмежата навчилися ра ... гребати мурахи ... кі купи. (6) Запустять у мурашник лапу і злижуть мурах а потім снів ... запустять.

    1. Підкресли спілки та вкажи їх основні ознаки.

    2. Випиши всі прийменники тексту.

    3. У якому реченні вжито числівник.

    4. З другого та третього речень випиши всі прислівники.

    5. Вкажіть номери простих пропозицій.

    6. Вкажи номери складних речень.

    7. Вкажи номери пропозицій із однорідними членами.

    «Хто швидше»

    Відгадай ребуси, склади з відгаданими словами речення.



    «Хто швидше»

    Що знаходиться між річкою та берегом?

    Які жіночі іменаскладаються з двох спілок?

    А і Б сиділи на трубі, А впало, Б пропало, що лишилося на трубі?

    Який займенник перетворюється на союз, якщо його прочитати праворуч наліво?

    ^ ПРОСТІ І СКЛАДНІ СПІЛКИ

    «Подумай»

    Прочитай речення. Знайди союзи, визнач, якими вони є, поставивши

    у потрібний стовпчик знак «+». Розставте розділові знаки.


    пропозиції

    прості спілки

    складові спілки

    Коні були насторожені, але спокійні.

    Вони спустилися схилом пагорба так як річка впритул підходила до його узбережжя.

    Він почув, ніби хтось стукнув у вікно.

    У міру того, як вони просувалися вперед контури острова, ставали чіткішими.

    То завмираючи то знову позначаючись дзюрчали пісеньки жайворонка.

    Засміялася вона, немов дзвіночки задзвеніли.
  • Шиғис Қазақстан облис Үржар аудани

    Жанай ауили « Жанай орта мектебі» КММ
    Орис тілі және әдебієті пәнінің мұғалімі
    Аленова Арайгуль Санкайбайївна
    Тема уроку: «Злите та роздільне написання похідних прийменників».
    (Урок закріплення вивченого матеріалу в ігровій формі).
    Тип уроку: урок закріплення, вдосконалення знань, умінь та навичок.
    Устаткування: мультимедійний проектор, презентація, роздатковий матеріал(картки), сигнальні картки.
    Цілі уроку:
    1.Навчальні: закріпити навичку правопису похідних прийменників, удосконалювати ЗУНи на тему, навчити застосовувати знання на практиці.
    2.Розвиваючі: розвиток мовного чуття, усвідомлене оволодіння нормами мови з урахуванням теоретичних знань.
    3.Воспитательные: викликати інтерес до матеріалу, що вивчається, виховання інтересу до вивчення російської мови.
    Хід уроку.
    1.Організаційний момент.
    2.Актуалізація знань, повторення.
    - повторення правопису прислівників
    Слайд 3. Розкрийте дужки, вставте пропущені літери.
    4. Перевірка.
    - Актуалізація знань, отриманих на тему уроку. Фронтальне опитування.
    -Яку частину мови вивчаємо?
    -Що дізналися про цю частину промови на попередніх уроках? Дайте визначення прийменника. Які бувають прийменники? (Слайд 5)
    -Які правила правопису похідних прийменників вивчили до сьогоднішнього уроку? (Слайди 6, 7, 8)

    3.Оголошення теми, цілей та завдань уроку. Слайд 9. Звучить космічна музика (наприклад, гр. Spase)
    – Сьогодні у нас урок закріплення знань про правопис похідних прийменників. І проведемо ми його у формі гри-подорожі до космосу на одну із планет іншої галактики. Працювати ви будете сьогодні у групах. Кожна група – космічний екіпаж. Усі екіпажі змагатимуться один з одним. Екіпаж, що посів 1 місце, отримає «5», друге місце – «4». Ви повинні вигадати назву своєму кораблю, розподілити ролі: командир екіпажу, бортінженер, пілоти. Під час гри ви виконуватимете завдання на тему уроку, які будуть оцінюватися в балах.

    4. Закріплення матеріалу. Тренувальні вправи.
    -Отже, отримано наказ із центру управління польотами, але він зашифрований. Вам потрібно спочатку розшифрувати його, щоб екіпаж отримав дозвіл злетіти першим.
    Слайд10. Вправу виконуєте письмово у зошиті. У вас має вийти пропозиція. Хто першим виконає завдання, отримає 10 балів.
    Слайд 11. Перевірка. (Вам слід знайти стартовий шифр).

    Щоб ваш екіпаж отримав команду: "Ключ на старт!", Вам треба знайти цей стартовий шифр, виконавши вправу № 2, записуєте тільки ключ. - 10 балів. Слайд 12. Перевірка слайд 13.
    – Отже, ключ на старт! Політ дозволено! (Звучить космічна музика). Слайд 14.
    -Перша хвилина польоту. Політ відбувається успішно. Усі прилади працюють нормально. Але куди ви летите? Щоб дізнатися про це, ви повинні виконати вправу письмово у зошитах. У записаних словах позначте орфограми. Потім випишіть вставлені літери та отримайте назву планети. Запишіть його на листок і передайте до центру польоту (вчителю).
    Перевірка. Слайд 15. (Назва планети – Астрон) – 5 балів.
    -Оскільки планета знаходиться в іншій галактиці, вам треба прокласти курс до цієї планети. І зроблять це капітани біля дошки. Виконуються картки №1, 2,3 та пояснюються – 5 балів.
    Картка1.
    (В) наслідки… снігових заметів уроки скасували. 2. Розмову потрібно відкласти (в) виду майбутнього від'їзду. 3. Доведеться тобі подежурити замість мене. 4. Туристи, не дивлячись на погоду, пішли в похід. 5. Про долю героя можна дізнатися (продовження) ... повісті. 6. Я прийшов дізнатися (на рахунок подарунків).
    Картка 2.
    Випиши похідний прийменник, познач орфограму:
    1. (В) перебігу ... півгодини дотримуйтесь тиші. 2.(В) наслідок контузії я звільнився з армії. 3. (Не) дивлячись на дошку, вирішив приклад. 4.(В)зв'язку з переїздом на нове місце проживання, прошу переадресувати мою кореспонденцію. 5. Дізнайся, будь ласка, на рахунок розкладу на завтра. 6.(В)продовженні… третього року життя дитина потроює свій словниковий запас.
    Картка 3.
    Випиши похідний прийменник, познач орфограму:
    1.(В) течії ... цілого тижня йшов цей лист. 2.Брошка була зроблена (на)подібність метелика. 3.Адвокат побачив (внаслідок) нові факти на користь підзахисного. 4. (В) цілях самооборони він вивчав східні єдиноборства. 5.(В)виду поганої погоди рейс скасували. 6.Я попрацюю (в) замість тебе.
    Інші члени екіпажу виконують на картках (або в зошитах) синтаксичний розбірпропозиції – 5 балів:
    Упродовж кількох годин через ілюмінатор космонавти спостерігали за Землею.
    - Ви благополучно здійснили посадку на планету, і вас зустріли доброзичливі інопланетяни. Центр управління польотом надіслав вам телеграму з інструкціями, але зв'язок із планетою виявився нестійким, тому в телеграмі є перепустки. Вам треба її правильно прочитати, а для цього виконати письмово на картках вправу №4. - 10 балів. Слайд 16.
    Перевірка – слайд 17
    -Гостину планету настав час залишати. Для цього центр управління польотом вирішив перевірити, чи всі корабля працюють нормально. Для цього він проводить тест на уважність. (Робота з сигнальними картками). Правильно підняті екіпажем картки з літерами Е, І дають команді по 1 балу:
    Запізнитися внаслідок негоди, недоліки у справі про вбивство, прочитати протягом до першої частини, виправити протягом дня, у швидкій течії річки, відповісти протягом хвилини, виконувати протягом року, затриматися внаслідок дощу, заборонити внаслідок епідемії, виліпити на кшталт квітки .
    - Ну що ж, усі системи функціонують нормально, можна летіти додому. Але ви забули попередити жителів планети, куди їм посилати свої космічні кораблі з візитами у відповідь. Центр керування польотом зашифрував це місце. Допоможіть інопланетянам розшифрувати, де приготоване місце для посадки. Слайд 18. Виконайте вправу у зошитах. Запишіть слово-ключ на листок (попутне повторення орфографії) -5 балів.
    Перевірка-слайд 19.
    -Ну і поки ви летить на Землю, у вас є час, щоб зайнятися звичною справою - виконати в зошитах вправу, поки центр управління польотом підбиває підсумки.
    Самостійна роботаучнів у зошитах. Слайд 20.
    Перевірка – слайд 21.

    5.Узагальнення.
    -Чому ми навчалися сьогодні на уроці? Що закріплювали? Чи навчилися відрізняти привід від іменника з прийменником? Як пишуться похідні прийменники?
    6. Домашнє завдання. Слайд 22.
    7. Підбиття підсумків, виставлення оцінок.