Завдання для вивчення букви е. Ігрові вправи з буквою Е

Конспект заняття

з навчання грамоти

в підготовчій групі

«Літери Е, Ё»

Цілі:

Корекційно-освітні:

- познайомити з літерамиЕ, Е;

- вчити співвідносити букву та звуки.

- навчати читання складів з літерамиЕ, Ё ;

- вчити дітей ділити слова склади;

Корекційно-розвиваючі:

- розвивати загальну, дрібну та артикуляційну моторику дітей;

- розвивати фонематичні процеси;

- формувати навичку листи буквЕ, е.

- розвивати зорове сприйняття.

Розвивати зв'язкове мовлення

Корекційно-виховна:

- виховувати в дітей віком вміння уважно слухати одне одного.

- виховувати в дітей віком вміння уважно вислуховувати товаришів, не перебиваючи їх.

Обладнання: предметні картинки, букваЕ - Е , зошити, розмальовки.

Хід заняття:

    Орг. момент:

«Сяде той, хто стоїть за…, перед…, ліворуч від…, праворуч від…, найближче до…, далі за всіх від мене… і т. д.»

2 Розвиток артикуляційної моторики.

«Покусати верхню губу»

«Покусати нижню губу»

«Віконце» (рот) відкрити – закрити.

3. Повідомлення теми заняття.

Вчитель-логопед (вихователь): пропонує відгадати загадки та визначити перші літери у відгадці:

Німита в рот Ні за що не візьме.

І ти будь таким, Як чистюля .... (Єнот) (на дошку вивішується картинка)

Вчитель-логопед (вихователь): Скільки складів у слові «єнот»? Назвіть першу літеру у слові.

Відповіді дітей.

Вчитель-логопед (вихователь): Правильно - "Е". Послухайте таку загадку

Лісом котиться клубок, У нього колючий бік,

Він полює ночами За жуками та мишами. (Їжачок) (на дошці картинка їжака).

Вчитель-логопед (вихователь): Скільки складів у слові "їжак" Назвіть першу літеру в слові.

Відповіді дітей.

Вчитель-логопед (вихователь): «Сьогодні ми познайомимося з літерами «Е» та «Е». Дітям демонструються літери.

4. Знайомство та порівняння букв:

А тепер порівняємо букви Е та Ё.

Вчитель-логопед (вихователь): У чому подібність, у чому відмінність цих букв.

Відповіді дітей.

Е та Ё – рідні сестри,

Розрізняти сестер не просто,

Але у букви Е дві точки,

Немов у драбинці гвоздочки.

Я хочу розповісти вам хлопці, звідки біля букви Е взялися зверху дві точки.

Якось літера Е пішла в ліс – вирішила відвідати своїх друзів: єнота та їжачка, які жили під старою ялиною. Раптом повіяв сильний вітер. Дерева захиталися. Букві Е стало страшно, але до їли вона все-таки добігла, ледве встигла. Ялина теж гойдалася від вітру. Не втрималися на ній дві шишки, відірвалися і впали прямо на букву Е. І у букви Е виросли дві шишки від удару. І перетворилася вона на іншу букву і закричала: «О-о-о-о-о!»

Вчитель-логопед (вихователь): На що на вашу думку схожа буква Е (Ё)? (Відповіді дітей).

«Е» схожа на гребінець,

Зробити може всім зачіску.

Вчимо, вчимо букву «Е» -

Ось і вивчили все.

Як без Е сказати, що їв,

Як без Е сказати, що сів,

Діти також з літерою Е,

Значить, потрібна скрізь!

З яких однакових елементів складаються букви Е та Е? (- З чотирьох паличок).

Правильно. Ці палички однакові? (- Ні, різні). Чим вони різняться? (- Одна паличка вертикальна, інші горизонтальні).

Правильно. Палички однакової довжини? (- Ні. Вертикальна паличка довга, а горизонтальні – короткі).

- Молодці. Подивіться, як пишеться буква Е. Спочатку ми проводимо вертикальну паличку. Потім – горизонтальні.

Демонструється написання букв Е на дошці.

Вчитель-логопед (вихователь): Тепер, хлопці, давайте напишемо букви Е та Е перед собою на столах. Діти «пишуть» пальчиком задану букву на столі.

Літери Е і Е - це голосні літери, вони пом'якшують приголосні, які стоять перед нею.

3. Читання складів на дошці:

Уточнюємо м'яке звучання приголосних.

5. Гра «Поділи слова на склади, знайди літери». (З картинками)Картинки: ЇЖИЧОК, МЕД, ЛІД, ЯЛИНКА (ЯЛИНА), ЙОРШ, ПЕНЕК, ЗВІРЯК, КОТЕНОК, КОХЛЯ, ЛОЖА, ДИТИНА та ін.- Де сховалася літера Е у цих словах?

Знайдіть картинки в назві яких 2 склади, 3 склади, 4 склади.

6. Розвиток зв'язного мовлення:

Логопед пропонує дітям скласти пропозицію з будь-яким зі слів картинок, що сподобалися) з буквою Е

Переказ розповіді.

Вихователь: Зараз я пропоную вам послухати розповідь. Він називається «Їжачок». Слухайте уважно та запам'ятовуйте його.

Дітям прочитується розповідь: Альоша йшов лісом. За ним біг Бобик. Бобик загавкав. Альоша побачив їжачка. Їжачок лежав біля ялинки. Альоша поклав їжачка в кепку. Довго жив їжачок у Альоші.

Дітям ставляться такі питання щодо змісту прослуханого тексту:

- Про кого це оповідання?

- Де йшов Альоша?

- Хто ще був з Альошею?

- Що сталося у лісі?

- Де знаходився їжачок?

- Що зробив Альоша?

- Чим закінчилася історія?

Потім дітям пропонується переказати текст «Їжачок» (по одному).

8. Завдання на уважність:

У вас у зошит картки з літерами. Подивіться на них уважно та обведіть червоною ручкою літери, які ми сьогодні навчали.

9. Підсумок заняття:

З якими буквами ми сьогодні познайомились?

Що нового ви сьогодні впізнали?

Що вам найбільше сподобалося на уроці?

10. Рефлексія Дітям лунає розмальовки єнота та їжачка.

- Якщо вам сподобалося заняття, розфарбуйте малюнок різнокольоровими олівцями, не сподобалося, розфарбуйте сірим олівцем малюнок.

Мета заняття: вивчаємо букву Е, формування навички читання, розвиток мовного вміння, вдосконалення фонематичного слуху, основ елементарної графічної навички.

Назви, що намальовано на картинках знизу:

Їжа Ялина, ялинові шишки Ожина Єнот

  1. Єва – це ім'я дівчинки. Говори слово ЄВА, плескай у долоні і рахуй склади.
  2. Скільки складів у слові ЄВА? Який перший склад у цьому слові?
  3. Повтори: ЯЛИНИ. Говори слово ЄЛИ, плескай у долоні і рахуй склади.
  4. Скільки складів у слові ЯЛИНИ? Який перший склад у цьому слові?

Літера Е – це голосна буква. Запам'ятай це, будь ласка.

Розглянь букву Е. Нашили букву Е в повітрі і один раз у зошиті акуратно по клітинах простим олівцем або кульковою ручкою.

У тих випадках, коли дитині пропонується написати цілий рядок букви, складу чи слова – дорослий дає зразок написання на початку рядка.
Якщо у дошкільника виникають труднощі, то дорослий може провести дві орієнтовні лінії, або поставити опорні точки, які дитина з'єднає лініями, або напише букви цілком, а дитина просто обведе її іншим кольором. Каліграфії на цьому етапі навчання вимагати не слід.

Продовжи фразу

Смак у ягоди гарний.
Але зірви її піди-ка:
Кущ у колючках ніби їжак,
Ось і названий... (ожина).

Немите в рот
Нізащо не візьме.
І ти будь таким.
Як чистюля ... (Єнот).

Цю казку ти прочитаєш
Тихо, тихо, тихо...
Жили-були сірий їжак
І його… (їжачка).

Казка про букву Е

Пральня «Єгор та сини»
На березі лісової річки, під вивіскою «Пральня – Єгор та сини». Щодня рано вранці сідала сім'я єнотів і починалося галасливе прання. Але якось папі Єгорові спала на думку ідея назвати своїх синів старовинними іменами, які він вичитав у дідусевій книзі. Перший син був перейменований на Єлістрата, другий - на Єпіфанія, а молоденький з Петьки перетворився на Євлампія. І пральня встала. З ранку тато Єгор починав згадувати, як кого звуть:

Цей … як його? Як я тебе назвав? - Запитує він у старшого.
- На Є якось ... Олюлей, чи що?
- Та ні, не Єлюлей. І куди це ім'я поділося? Я ж тут хрестик поставив.

До вечора ледве-ледь знайде в книзі свій хрестик, а прати-то і ніколи вже! Ходять звірі в нестерпному, а деякі і взагалі без одягу. Але одного разу, доки папи Єгора поблизу не було, сусідський жонок єхидно так запитав у молодшого єнота:

Петько чи як тебе там?.. Євпаторій! Папчину книжку слабо простягнути?
- Так?! Дурниця!

І боячись зганьбитись, Петько так старанно простягнув книжку, що змив усі літери. Папі Єгорові довелося назвати синів, як і раніше, і пральня запрацювала.

Загадки для дітей на літеру Е

Її завжди в лісі знайдеш
Ходімо гуляти і зустрінемо:
Стоїть колюча, як їжак,
Взимку в літній сукні.
(Ялина)

Взимку та влітку одним кольором.
(Ялина)

Що це за дівчина?
Не швачка, не майстриня,
Нічого сама не шиє,
А в голках цілий рік.
(Єжиха)

Прислів'я та приказки на букву Е

Мелі, Ємеля, твій тиждень.
Повторення – мати навчання.
Землю фарбує сонце, а людину – працю.
Без пісень світ тісний.
Міцність тілом - багатий і ділом.
Усі за одного, один за всіх.
За праву справу стій сміливо!

Веселі вірші про букву Е для дітей

Їде клоун шосе
На блискучому колесі.
Навіщо? Навіщо? – Для сміху!
Побажайте мені успіху.
(В. Берестов)

Під квіткою їжачка-мати
Почала їжать купати.
Кап кап капає роса
На мордочки, на очі.
Не зрозуміє їжачка-мати.
Як їм спинки відмивати.
І їжака день-другий
Ходять із брудною спиною.
Хоч сиди та місяць чекай.
Щоби закапали дощі.
Радійте, що ви, хлопці.
Чи не колючі їжаки.
(Г. Вієру)

Ожина
Вигляд у ягоди гарний,
Але зірви її піди-ка.
Вся в колючках, наче їжак.
Тому й ожина.
Ожина, ожина!
Ой як багато!
Подивися!
Не соромся,
Їж, малюк.
Після маму пригостиш.
Ожини ми поїли
І в річці між очеретом
Осетра спіймати хотіли,
А зловили трьох йоржів.
(С. Маршак)

Ялина в дуплі щось приховує.
Є там будиночок для єнота.
(Б. Тимофєєв)

Єнот не стане їсти, поки
Його їжа не мита.
Йому помічниця – річка:
Їжу полоще, тріть трохи.
А після - їсть досхочу.
Єнот – любитель чистоти.
Немитого не їсть... А ти?
(В. Лунін)

Ожинник-суничник
(ягідна скоромовка)
Якщо ви не жили
Біля ожини.
Але якщо ви жили
Біля суниці, -
Значить, суничне
Варення вам звичне,
І зовсім не звичне
Варення ожинове.
Але якщо ви жили
Біля ожини,
І якщо ви не жили
Біля суниці,
Значить, ожинове
Варення вам звичне,
І зовсім не звичне
Варення суничне.
Але якщо ви жили
Біля ожини,
І якщо ви жили
Біля суниці,
І якщо ви часу
На ліс не пошкодували,-
То, значить, чудове
Варення ожинове.
Варіння суничне
Ви щодня їли.
(М. Яснов)

Якщо єнот у ожину поліз.
Ледве врятуємо від голок його.
Якщо ж їжак у ожину поліз,
То ще невідомо.
Хто кого?
Єноту літо ні до чого.
На сонці скеляться зуби.
Не солодко у спекотний день тому.
Хто не знімає шуби!
(Я. Яким)

Є єнот, а в єнота
Є єнотова шуба.
Зябнуть звірі, але його-то
Через шубу не намацати
Ні буранам і ні холодніше.
Знай живе собі,
Чи не тужить!
(А. Пудваль)

Ця тваринка цілком нешкідлива.
Правда, зовнішність у неї незавидна.
Люди бідолаху назвали - єхидна.
Люди, одумайтеся!
Як вам не соромно?
(Б. Заходер)

Підсумки уроку:

  1. Вимова нових слів збільшує словниковий запас дошкільника, розвиває мову та пам'ять.
  2. Вправи за клітинами розвивають дрібну моторику рук.
  3. Загадки розвивають у дітях кмітливість, уміння аналізувати та доводити. Педагоги застосовують загадки під час навчання дітей підвищення зацікавленості під час виконання складних завдань.
  4. Вірші впливають як розвиток пам'яті. Доведено, що якщо щодня вивчати кілька рядків, у мозку виникають нові нейронні зв'язки, підвищується загальна здатність до навчання.

Здрастуйте, Друзі!

Знайомство з літерами можна починати з 3-4 років, але все індивідуально та особливо наполягати, тим більше говорити дитині, що зараз ми сядемо і навчатимемо літериабо щось у такому дусі категорично НЕ ТРЕБА. Я вже говорила, щоб дитина зацікавилася літерами і стала САМ питати дорослих. — Що це за літера? Літериповинні бути у Вас у будинку: на кубиках, у книжці- абетці, настінному алфавітуі т.д.

Я викладаю інформацію про літери на своєму сайті майже щодня, але це не означає, що також швидко потрібно вчити з дитиною літери.Зробіть закладку на мій сайт і навчайтеся не поспішаючи, хоч скільки часу. Що не зрозуміло чи виникають якісь труднощі — запитуйте через

Успіхів Вам у навчанні.

І сьогодні ми продовжуємо. Тепер ви знаєте літериА, Б, У, Р, Д.

На малюнку нижче розфарбуй ліворуч велику букву і маленьку - червоним кольором. Заштрихуй середню букву, як показано. Знайди і розкрий букву Е праворуч.

Е-це голосна буква.

Поєднай з буквою Е лише ті предмети, назви яких починаються з Е.

Підкресли таку ж літеру, як унизу з лівого боку малюнка. Обведи в гурток усі літери Е з правої сторонималюнку.

Склади фігуру із семи паличок. Чим відрізняються? Забери дві палички так, щоб вийшла літера Е.


Допиши букву Е. Закресли букву, що відрізняється від інших.

Напиши за взірцем.

Копіювати всі картинки на свій комп'ютер можна так:

Правою кнопкою мишки клацніть на картинку в діалоговому вікні, що з'явилося, виберіть «Зберегти картинку як» і збережіть в будь-якому зручному місці (папці) у себе на комп'ютері. Потім надрукуйте всі зображення на принтері. Ви також можете самі за цими зразками написати на аркуші паперу всі завдання та займатися зі своєю дитиною.

Розкажіть своїм друзям, у яких дітки також готуються до школи.

З повагою – Лідія Віталіївна.

Катерина Володимирівна Євсєєва


Завдання:

Ознайомити дітей із новою буквою Е;

Прищепити інтерес до книг;

- обладнання:

Зображення їжачка;

Образ літери Е;

Книга І. І. Якимушкина «Жив-був їжачок»та енциклопедія про тваринний світ «Все про тварин. Від А до Я». Переклад І. Горєлік. Вид. "Махаон" 2003р.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці, сідайте!

А тепер давайте привітаємось із джерелом життя на землі із сонечком.

Привіт золоте сонце!

Привіт небо блакитне!

Привіт матінко земля!

Вітаю Батьківщина моя!

А зараз проговоримо скоромовку!

Та-та-та- у нас вдома чистота

Те-те-те- відклади своє шиття

Ось ми стали грати в лото

Ать-ать-ать-ми йдемо гуляти

Ат-ат-ат-беремо з собою самокат

Отже, хлопці розпочнемо наше заняття! Відгадайте загадку!

Сердитий недоторка

Живе в лісовій глушині;

Голок багато – багато

А ниток – жодної.

Хто це? (Їжачок).

Лісом котиться клубок,

У нього колючий бік,

Він полює ночами

За жуками та мишами.

Подумайте та скажіть, які бувають звуки? (голосні та приголосні) . - Які звуки ми називаємо голосними? (Звуки, які тягнуться, співаються, повітря при їх виголошенні проходить вільно). Яким кольором ми їх позначаємо?

Проведемо складно-звуковий аналіз слова їжачок.

Скільки у слові складів? (Е-Жик)

З яких звуків складається перший склад? (йо)

Другий склад? (Жик)

На який склад падає наголос? (на 1)

Які звуки чуються спочатку слова їжачок? Вимовте (йо)

Хлопці, ці звуки позначаються однією буквою Е

Давайте скажемо цю букву. Як вона вимовляється? (тягнеться, значить, ця літера, Яка? (голосна)

Якщо літерае попереду вона позначає 2 звуку,

Вивішуються картинки Їжачок, Ялинка, та літера Е.

Що ви бачите на зображенні? На що схожа літера Е

Чим схожі літери Е та Ё?

Літера Е передихнула,

Як зараз же на неї

Пара пташенят спурхнула -

Вийшла літера Е.

Напишіть букву Е в повітрі.

Давайте напишемо чотири великі літери Е. Подивіться, як я пишу букву Ё на дошці. Спочатку я пишу зверху вниз довгу паличку, потім, починаючи з верхньої, три короткі палички зліва направо. І нарешті, ставлю над літерою дві точки. Хлопці запам'ятаєте існує таке правило: Якщо у слові стоїть літерато вона завжди ударна а чому послухайте казку!

З цієї казки ви дізнаєтеся, звідки взялися літери Е вгорі – дві точки.

Якось буква Е втекла до лісу. Раптом повіяв сильний вітер, букві Е стало страшно, і вона сховалася під ялинку. Ялина захиталася від вітру, і на букву Е впали дві шишки, Від яких на голові у Е утворилися шишки. Від цього вона перетворилася на іншу. букву Е. Після цього випадку, літераЇ завжди буває ударна.

Сподобалася вам казка їжачка? Але не дарма ж ми часто говоримо: казка брехня, та в ній - натяк, добрим молодцям урок Який урок ви зробили з цієї казки? (Літера його завжди ударна) .

А давайте перевіримо! Прочитайте ці слова хором, у них є буква е

(слова надруковані на дошці)

А тепер працюємо у зошитах. Виконуємо завдання. У вас на столах лежать олівці червоний, синій та зелений. Яким кольором розфарбувати квадратик? Чому червоним? Тому що голосний.

Фізхвилинка: Буратіно

Знайомство з новою буквою Е.

Молодці, хлопці!

Давайте промовимо його тричі і визначимо, голосний він чи приголосний?

(голосний)

(З двох [Й'] та [О])

Ось подивіться на нього! (Показую Ё)і він ще має властивістю: зробити попередню згодну м'якою!

А тепер подивимось у дзеркала як вимовляється звук Ё.

Пальчикова гімнастика

- А тепер буде гра: я називатиму слова, а ви плескати в долоні тільки тоді, коли слово починається з літери Е.

Приготувались! Почали:

ялинка, ожина, юркий, єнот, йорж, ялиновий, їжак, яскравий, юла яблуко.

Молодці! А тепер подивіться на картинку і назвіть перебуває звук Е на початку в середині і наприкінці Вивішується картинка.

Висновок: ЛітераЁ не завжди має два звуки, а тільки коли стоїть спочатку слів, після голосної літеричи після м'якого знака.

Ось і добігає кінця наше заняття. Давайте повторимо, з якою буквоюми сьогодні познайомились? ( «е»)

Зі скількох звуків він складається? ([й'],[о])

Яка це літера, голосна чи згодна? (голосна)

Що ще цікавого запам'ятали про букві? (робить попередній згодний м'яким, Завжди ударна).

А хто нам допоміг у роботі? (Їжачок)Скажемо йому спасибі!

Ах, так, мало не забула! Їжачок на прощання придумав останню загадку:

Чим закінчується ВСЕ? Здогадалися? (буквою Е)