Qo'shimchaning ma'nosiga ko'ra turkumlarni ajratish mumkin. Ma’nosiga ko‘ra ergash gaplar ikki turga bo‘linadi: ergash gap

Dars 2. Mavzu: “Zarmot raqamlari”

Dars maqsadlari:

Qo'shimchalarni topish va ularning ma'nosini aniqlash qobiliyatini mustahkamlash;

Talabalarning qo'shimchalarning ma'nosi haqidagi bilimlarini tizimlashtirish, qo'shimchalarning semantik guruhlari bilan tanishtirish;

Qo'shimchaning ma'lum bir semantik guruhga tegishliligini aniqlash qobiliyatini shakllantirish:

Dars turi: bilim, ko'nikma va malakalarni mustahkamlash darsi.

Uskunalar:

Fanlararo aloqalar: informatika, tarix, adabiyot fanlari bilan aloqadorligi.

Dars mavzusi:"Rus tilini seving va biling."

Darsning borishi

Mashq qilish. Gapni yozing, uni to'liq bajaring tahlil qilish. Gapdagi qo‘shimchani toping va u haqida gap bo‘lagi sifatida gapiring.

Qattiq o'qing, birga yashang (M. Gorkiy).

2. Tekshirish uy vazifasi.

Mashq qilish. She'rni tinglang, qo'shimchalarni yozing va ular haqida savol bering.

Oq bo'lish yaramaydi
Qadr-qimmat emas - oq sochli,
Jasoratli bo'lish juda qiyin
Qo'rqoq bo'lish juda oson.
Kim Rossiyaga xiyonat qilmagan
O'z shon-sharafingiz uchun
U biladi: jasur bo'lish qiyin.
Biladi: faqat zaif bo'lish.
U biladi: katta yashash qiyin.
Ehtiyotkorlik bilan yashash osonroq.
Yaxshilik qiyin va qiyin,
Va bu mehribonlar uchun qiyin emas.

(P. Panchenko)

Xulosa: Qo'shimchalarni yozish va ular haqida savollar berishda siz ma'nosiga ko'ra ergash gaplarni bir necha turlarga bo'lish mumkinligini payqadingiz. Bu haqda bugungi darsimizda gaplashamiz.

II. Yangi materialni birlashtirish.

1. “Er so‘zlarning ma’no turkumlari” darsligidagi materialni o‘qish.

- Lekin nima uchun qo'shimchada juda ko'p turli xil savollar bor?

2. O`qituvchi qo`shimchalarning semantik guruhlari haqida ertak o`qiydi.

Mashq qilish. O'qituvchi ertakni o'qiyotganda, o'quvchilar qo'shimchalarning barcha semantik guruhlarini yozadilar.

Shaharning bosh maydonida barcha lahjalar allaqachon qiziqish guruhlariga bo'linishga muvaffaq bo'lgan. Har bir guruhga rahbarlik qildi

savollar. Bu yerda savollar boshchiligidagi qo‘shimchalar-sayohatchilar guruhi Qayerda? Qayerda? qayerda? - ular o'zlariga nom berishdi

O‘rin qo‘shimchalari. Bu yerga Vaqt qo‘shimchalari savollarga asoslanadi

Qachon? qachondan beri? qachongacha? Savollar Nega? nega? qiziquvchilar bilan keldi Sabab qo‘shimchalari, va savollar Nima uchun? Nima uchun? LED

Maqsad qo‘shimchalari. Oxirgi ko'rinish Mantiq qo‘shimchalari savollar bilan

Qanaqasiga? Qanaqasiga? Savol Qanaqasiga?

oldinga kelib, atrofga qaradi va so'radi:

– Hamma qo‘shimchalar shu yerdami? Qarasam, o‘rin, vaqt, sabab qo‘shimchalari yetib kelgan...

"Biz ham shu yerdamiz", - deb javob berdi maqsad va harakat uslubi. - ko'rmayapman

O‘lchov va daraja qo‘shimchalari.

- Ular qachon paydo bo'ladi?

-Ular qayerda qolishdi? – tinglovchilardan savollar yog‘di.

- Ularsiz biz tushuna olmaymiz narxi qancha yaxshi ishlaymiz va qay darajada bolalar mamlakatimiz qonun-qoidalarini o‘rgandilar.

Bu yerda kech qolganlar bor edi O‘lchov va daraja qo‘shimchalari savollar bilan Qancha? qay darajada? qay darajada? narxi qancha?

To'liq yig'ilgandan so'ng, qo'shimchalar har bir guruh ma'nosiga ko'ra turkum yoki semantik guruh deb ataladi, oltita guruh bo'ladi va qo'shimchalar guruhlarga bo'linadi. Har bir guruhga rahbarlik qildi

1. “Toplamalarning semantik guruhlari” jadvalini tuzing.

Mashq qilish. Qo‘shimchalar uchun to‘g‘ri savollar va turkumlarni yozib, jadvalni to‘ldiring.

2. Ehtiyotkorlik diktanti.

Mashq qilish. Qo`shimchalar qaysi semantik guruhga mansubligini aniqlang.

1. Chiroyli, tortinchoq, yaxshi ma’noda, qahramonona, yoddan, piyoda – harakat usuli.

2. Qasddan, qasddan, ataylab, nihoyat - maqsadlar.

3. Yuqoridan, yondan, o'ngga, yonga, chapga, yaqin, uzoq emas - joylar.

4. Ozgina, ko‘p, ikki marta, juda ko‘p, juda, juda, ham - o'lchovlar va darajalar.

5. Ertaga, qadimdan, doim, qadimdan, yoshlikdan, tez orada, darhol - vaqt.

6. O‘z-o‘zidan, beixtiyor, beixtiyor, g‘azabdan, ko‘r-ko‘rona. - sabablar.

3. Qo`shimchalarning sinonimlarini tanlash.

Mashq qilish. Bu qo‘shimchalarning sinonimlarini toping va yozing.

Ehtiyotkorlik bilan - g'ayrat bilan.

Yopish - yaqin.

Ilhomlangan - hissiy jihatdan.

San'atkorlik bilan - ustalik bilan.

mehr bilan - muloyimlik bilan.

IV. Ijodiy vazifalar.

V. Murakkabligi kuchaygan vazifalar.

1. To'g'ri gapiring.

Mashq qilish. Qanday aytish kerak: qarz oldi yoki o'zaro?

Javob. To'g'ri shaklqarz olish, otdan olingan qarz.

Javob: quyida.

Javob: atrofida.

VII. Darsni yakunlash, uy vazifasi.

3-dars.Mavzu: “Tashqi so`zlarning qiyoslanish darajalari”.

Dars maqsadlari:

Qo`shimchalarning qiyosiy va yuqori darajalarining yasalishi, qiyosiy darajadagi qo`shimchalarning sintaktik roli bilan tanishtirish;

Qo`shimchalarning qiyoslash darajalarini shakllantirish, topish va farqlash qobiliyatini shakllantirish;

Sifat va ergash gapning qiyosiy darajasini farqlay olish, ergash gaplarning qiyoslash darajalarini shakllantirish malakalarini shakllantirish;

Talabalarda rus tilini o'rganishga qiziqish uyg'otish.

Dars turi:

Uskunalar:

1) individual topshiriqli kartalar;

2) PowerPoint dasturida tayyorlangan taqdimot materiallari.

Fanlararo aloqalar:

Dars mavzusi: "Rus tilini seving va biling."

Darsning borishi

I. Mavzuning xabari, dars maqsadi.

1. Individual topshiriq, taklif tahlili.

Mashq qilish. Gapni yozing, to‘liq sintaktik tahlil qiling. Gapdagi qo‘shimchani toping va u haqida gap bo‘lagi sifatida gapiring.

Qattiq o'qing, birga yashang. (M. Gorkiy)

2. Lingvistik isinish.

Mashq qilish. Qo`shimchaning martabasini hisobga olgan holda qatorni davom ettiring.

Quyida, ... (joylar).

Ertaga, ... (vaqt).

Issiq, ... (harakat tartibi).

Men ko'r bo'laman, ... (sabablar).

Garchi, ... (gollar).

Juda, ... (o'lchovlar va darajalar).

1. Qo`shimchalarning qiyoslanish darajalari. Darslik bilan ishlash.

Qo'shimchalar o'zgarmas so'zlar bo'lsa-da, bitta istisno mavjud. Ish-harakatni bildiruvchi qo‘shimchalar O (shuningdek, bu ergash gaplar yasalgan sifat sifatlari) taqqoslash darajalariga ega: qiyosiy Va ajoyib.

Masalan:

Chiroyli raqsga tushish - boshlang'ich shakli;

raqsga tushish yanada chiroyli(Ko'proq Chiroyli)- qiyosiy daraja;

yanada chiroyli hammaustun.

Shunday qilib, ravishdosh qo‘shimchalari O, sifat sifatlaridan yasalgan, qiyoslash darajalariga ko‘ra farqlanadi.

Qiyosiy qo‘shimchaning darajasi xususiyatning ko'proq (kamroq) yuqori darajada namoyon bo'lishini bildiradi: baland uchish - balandroq uchish (yuqorida uchish).

Sifat kabi, qo'shimcha ham ikkita qiyosiy shaklga ega: oddiy Va kompozitsion.

Oddiy shakl qo'shimchalar yordamida tuziladi:

-ee(lar): tez yugurish - tezroq (tezroq);

-e: baland ovozda baqiring - balandroq;

-u: erta uyg'onish - ertaroq.

Qiyosiy darajaning birikma shakli qo‘shimchaning bosh shaklining so‘zlar bilan birikmasidan yasaladi ko'proq (kamroq):

yugur ko'proq (kamroq) tez;

qichqiriq ko'proq (kamroq) baland ovozda.

Yuqori darajali qo‘shimchalar ega faqat kompozitsion shakl: qiyosiy qo‘shimcha+so‘z hamma, hamma narsa:

tezroq yugur hamma;

ko'proq seving hamma narsa.

Qo`shimchali qo`shimchalarning sodda shakllari -eyshe, -ayshe kabi arxaik iboralarda juda kam uchraydi itoatkorlik bilan Ha iltimos, pastda Aishe ta'zim qilaman va hokazo.

Qo`shimchalarning qiyosiy shakllari va sifat sifatlari talaffuzi va yozilishida bir xil:

Endi do'stning yuzi bo'ldi Yana ko'proq xushvaqtlik (sifat).

Bahorda quyosh porlaydi Yana ko'proq xushvaqtlik (zarf).

2. Yangi materialni mustahkamlash.

Mashq qilish. Ushbu so'zlar bilan fe'l so'z birikmalarini tuzing. Qo`shimchalarning qiyoslash darajalarini shakllantirib, ushbu iboralarni yozing.

Namuna:

qat'iyroq qarash - qat'iyroq (qat'iyroq) - boshqalarga qaraganda qat'iyroq.

Aqlliroq - aqlliroq (aqlliroq) - hammadan aqlliroq.

Sovuqroq - sovuqroq (sovuqroq) - eng sovuq.

Issiq - issiqroq (issiqroq) - eng issiq.

Shirin - shirinroq (shirinroq) - hammadan shirin.

Qiziqarli - qiziqroq (qiziqroq) - eng qiziqarli.

Xursandchilik bilan - ko'proq quvonchli (quvnoqroq) - eng quvonchli.

3. E'tibor bering! Nazariy material.

Ushbu nutq qismlarining o'xshash shakllarini aralashtirib yubormaslik uchun quyidagilarni hisobga olish kerak:

4. Yangi materialni mustahkamlash.

Mashq qilish. N.Yoziqov she’rini ifodali o‘qing. Belgilangan so'zlar qo'shimcha yoki sifatdoshmi?

Do'stim! Nima bo'lishi mumkin mil (sifat)

Bebaho ona yurt?

Quyosh u erda bo'lganga o'xshaydi engilroq (sifat),

U yerda yanada quvonchli (sifat) oltin bahor,

Sovutgich (sifat) engil shabada,

Ko'proq xushbo'y (sifat) u erda gullar, tepaliklar yashilroq (sifat),

U yerda shirinroq (zarf) daryo shivirlaydi,

U yerda bulbul kuylaydi yanada jarangdor (zarf),

U erda hamma narsa bizni xursand qilishi mumkin,

Hamma narsa bor Ajoyib (sifat), hamma narsa bor yoqimli (sifat).

III. Trening mashqlari.

1. Qiyosiy va ustun darajalar.

Mashq qilish. Ushbu darsning nazariy materialiga muvofiq jadvalni to'ldiring.

Qo`shimchalarning qiyoslanish darajalari

qiyosiy ajoyib
oddiy kompozitsion oddiy kompozitsion
afsuski
Qiziqarli
baland ovozda
past
qat'iy

2. Sifat yoki ergash gap?

Mashq qilish. Ajratilgan so‘zlar qaysi so‘z birikmalarida qisqa sifatdosh, qaysilarida esa qo‘shimchalar ekanligini aniqlang.

Yechish; uchib ketish yuqori– qo‘shimcha.

Gapirdi baland ovozda– qo‘shimcha.

Tuval Chiroyli- sifatdosh.

Chizadi Chiroyli– qo‘shimcha.

Bino yuqori- sifatdosh.

Harakat tez- sifatdosh.

Suzib ketdi tez– qo‘shimcha.

Ovoz baland ovozda- sifatdosh.

Ertalab sovuq- sifatdosh.

uchrashdi sovuq– qo‘shimcha.

3. Qiyosiymi yoki ustunmi?

Mashq qilish. Qo`shimchalar qaysi so`z birikmalarida qiyosiy darajada, qaysilarida esa ustunlik darajasida qo`llanganini aniqlang.

Tezroq yugurish qiyosiydir.

Eng tez yugurish ajoyib.

Ko'proq sevish - taqqoslash.

Hamma narsadan ko'ra ko'proq sevish ajoyibdir.

Qattiqroq kuling - qiyosiy.

4. “Tashqi so`zlarning qiyoslanish darajalari” mavzusi bo`yicha test.

1. Qo`shimchalar quyidagi taqqoslash darajasiga ega emas.

1) oddiy qiyosiy;

2) oddiy a'lo;

3) kompozit qiyosiy;

4) ajoyib kompozitsiya.

2. Qo`shimchalarning sodda qiyosiy darajalari quyidagi yordamida yasaladi.

1) oxirlar;

2) so‘z yasovchi qo‘shimchalar;

3) yasovchi qo‘shimchalar;

4) konsollar.

3. Qo`shimchalarning sodda qiyosiy daraja yasalishida qatnashmaydigan qo`shimchalarni ko`rsating:

1) -enn-, -onn-;

2) -u(lar);

4) -u.

4. Qo`shma gaplarning qo`shma qiyosiy daraja so`zlari yordamida yasaladi.

1) eng, eng ko'p;

2) eng, eng kam;

3) hamma, hamma narsa;

4)ko'proq, kamroq.

5. Hamma so‘z turkumlari qaysi variantlarda qiyosiy darajada qo‘shimchalarni o‘z ichiga oladi?

1) U balandroq ko'tarildi va yanada chiroyli chizdi;

2) hammadan yuqori ko'tarildi, yanada chiroyli chizdi, tezroq qildi, uni uzoqroqqa tashladi;

3) balandroq qichqiradi, uzoqroq gapiradi, balandroq ko'tariladi, ranglar kamroq yorqinroq;

4) baland ovozda kuyladi, yanada chiroyli chizdi, balandroq ko'tarildi.

6. Qaysi gapda qiyosiy daraja qo‘shimchasi bor?

1) Bolalar ko'chada quvnoq kulishadi.

3) Suratda Borisning yuzi yanada quvnoq.

4) Bugun ansambl yanada quvnoq va balandroq kuyladi.

7. Tarkibida qiyosiy ergash gaplar bor gaplarni ko‘rsating.

1) Qo‘ng‘iroq yanada qattiqroq va qat’iyroq jarangladi.

2) Kundan-kunga uning ko'zlari g'amgin bo'lib ketdi.

3) Va indamay, otini egarlaydi, nigohlari yanada dahshatli yonardi.

4) Erkakdan ko'ra shafqatsizroq Men uchrashmaganman.

8. Qaysi so‘z qiyosiy daraja qo‘shimchasi emas?

1) To'g'rirog'i;

2) oddiyroq;

9. Qaysi gaplarda qiyosiy daraja qo‘shimchasi bor?

1) O'zingiz haqingizda haqiqatni aytish har doim qiyinroq.

2) Bu vazifa avvalgilariga qaraganda qiyinroq.

3) Jiddiy chora ko'rishga qaror qilish, biror narsa va'da qilishdan ko'ra qiyinroq.

4) Yangi marshrutlarni o'zlashtirganlar eng qiyin vaqtni boshdan kechirishadi.

10. Qo‘shma ustun qo‘shimchalar sifatni bildiradi:

1) ko'proq darajada namoyon bo'ladi;

2) eng katta (kichik) darajada namoyon bo'ladi;

3) har doim ham paydo bo'lmaydi;

4) sezilarli miqdorda mavjud.

11. Qo‘shma ustun qo‘shimchalar quyidagilar yordamida yasaladi:

1) qo‘shimchalar -aysh-, -eysh- ergash gapdan;

2) so'zlar juda ham ergash gapdan;

3) so'zlar hamma, hamma narsa va qiyosiy qo‘shimchalar;

4) so'zlar hamma va ergash gaplar.

IV. Murakkablikni oshiradigan vazifa.

So'z shakli yuqoriroq.

Savol. Gapning qaysi qismi so'z shaklidir yuqoriroq misollarda:

1) Qo'ng'iroq minorasi cherkovdan balandroq.

2) Qo'ng'iroq minorasi cherkovdan balandroqda joylashganmi?

Javob:

Ikkala misolda ham element yuqoriroq qiyosiy daraja maʼnosi bilan oʻzgarmas soʻz shaklidir. Lekin gapning qaysi qismiga mansubligini aniqlash uchun, birinchidan, qaysi asl shaklga mos kelishini aniqlash, ikkinchidan, gapdagi sintaktik vazifasiga e’tibor qaratish lozim.

Birinchi misolda so'z shakli yuqoriroq nominal qism rolini o'ynaydi birikma predikat; uning boshlang'ich qiymati sifatning ijobiy darajasidir yuqori (qarang.: Qo'ng'iroq minorasi baland; Qo'ng'iroq minorasi cherkovdan balandroq yuqoriroq ). yuqori yuqori Ikkinchi misolda- bu holat va bu so'z shakli qo'shimcha bilan bog'liq yuqoriroq Qo'ng'iroq minorasi balandda joylashgan; Qo'ng'iroq minorasi cherkovdan balandroqda joylashgan

). Shunday qilib, birinchi misolda

– sifatdosh, ikkinchisida – ergash gap.

Mashq qilish. V. Ijodiy vazifalar.

1. Hikoya yozing.

Mashq qilish. Qiyosiy va ustunlik darajalarida ergash gaplarni toping va tagiga chizing.

VI. Dars uchun qiziqarli material.

1. Rebus.

Mashq qilish. Jumboqlarni yeching va topishmoq so'zlarning nutq qismlarini aniqlang.

Javob: ichida.

Javob: orqasida.

4-dars Mavzu: “So‘z yasalishi.

Dars maqsadlari:

Qo'shimchalarning shakllanishi" Bilan tanishish turli yo'llar bilan

ergash gap yasalishi;

Nutqning boshqa qismlaridan qo'shimchalar yasash qobiliyatini shakllantirish;

Talabalarda rus tilini o'rganishga qiziqish uyg'otish.

Dars turi: So'z yasash usullarini farqlay olish qobiliyatini shakllantirish;

Uskunalar:

1) individual topshiriqli kartalar;

2) PowerPoint dasturida tayyorlangan taqdimot materiallari.

Fanlararo aloqalar: yangi materialni tushuntirish darsi.

Dars mavzusi: "Rus tilini seving va biling."

Darsning borishi

I. Mavzuning xabari, dars maqsadi.

1. Individual topshiriq, taklif tahlili.

Mashq qilish. informatika, tarix, adabiyot fanlari bilan aloqadorligi.

Namuna: Qo‘shimchalar nimadan yasaladi?

Bu qo‘shimchalar qaysi so‘zlardan yasalgan so‘zlarni yozing.

badiiy - badiiy.

Pevuche - (qo'shiq kuylash);

mohirona - (mohir);

og'riyotgan - (og'riyotgan);

2. Lingvistik isinish.

Mashq qilish. sun'iy ravishda - (sun'iy);

defiantly - (bo'ysunuvchi).

So'z shaklining shakllanishidagi xatoga misol keltiring:

1) yigirma besh rubl bilan;

2) shikoyatlar yo'q;

3) eng yomoni;

4) bu yerga daftar qo'ymang.

1) ikkala sumkada;

3) qo'ying;

4) yanada chiroyli.

1) besh yuz qadam;

2) besh kilogramm;

3) yanada chiroyli;

4) gilamchaga yotish.

II. Yangi materialni tushuntirish.

PowerPoint dasturida tayyorlangan darslik yoki taqdimot materiallari bilan ishlash. Qo'shimchalar yasashning eng keng tarqalgan usullari quyidagilardir: O, 1) qo‘shimcha: tez - tez

ijodiy - ijodiy Va; 2) prefiks - qo'shimcha: quruq - uchun quruq A, noto'g'ri tomon - yoqilgan

ichkaridan tashqariga y; 3) prefiks: Yaxshi - Yo'q yaxshi, qayerda -

na Qaerda;:

4) qo'shimcha turli xil turlari

so'zlarni qo'shish: zo'rg'a, zo'rg'a - zo'rg'a;

birinchi element bilan qo'shish yarim-: yonboshlagan; qo'shimcha yoki old qo'shimcha va qo'shimcha qo'shilishi bilan: o'tib ketmoq - o'tib ketmoq ohm; jins, kuch -.

V

Mashq qilish. yarim kuch

1) s Yangi materialni birlashtirish

2) Qo'shimchalarning yasalish usulini aniqlang: to'rt marta

3) – (qo‘shimchasi); qorong'i oldin

4) – (prefiks-suffiksal); Ertasiga; ertangi kun

III. Trening mashqlari.

– (prefiks);

uzoq vaqt oldin – (so‘z qo‘shish).

Qo`shimchalarning yasalish usuli.

Vazifa 1.

Ushbu qo'shimchalarning yasalish usulini aniqlang:

uzoqda – (prefiks-suffiks);

asta-sekin - (qo'shimchasi);

yumshoq - (qo'shimchasi);

tez-tez – (so‘z qo‘shish); tinchroq - (qo'shimchasi);

bir marta – (qo‘shimchasi).

Vazifa 2. Qo`shimchalarning yasalish usulini aniqlang. Ushbu qo'shimchalarni (chap ustun) shakllanish usuli bilan (o'ng ustun) moslang.

So'z yasalishi "zanjirlari".

Vazifa 3.

So'z yasalish zanjirlarini tiklash:

tasvirlab bo‘lmaydigan – (ta’riflab bo‘lmaydigan – tasvirlab berish) – yozmoq;

aqldan ozgan - (aqldan - aqlli) - aql;

cheksiz – (cheksiz – chekli) – oxiri; Yo'qolgan harflarni joylashtiring, qavslarni oching va etishmayotgan tinish belgilarini qo'shing. Matndagi qo‘shimchalarni toping va ularning turkumini aniqlang. Do morfologik tahlil ergash gaplar silliq.

U kuylay boshladi.

Xonada (kristal) tiniq, jarangdor va g'ayrioddiy kuchli tenor jarangladi. Bu yorqin, metall ovozning tembrida sehrli ehtiros bor edi.

Yumshoq va mayin, ko'krak qafasidagi, issiq, titroq tovushlar birin-ketin oqardi. Ular olijanob vazminlik bilan bemalol oqardilar, sodda va kamtarona bo'lib, go'yo u tuyg'ularning chuqurligini ochib berishni istamagandek edi, lekin u alanga kabi, xonandaning ko'kragidan issiq, ehtirosli tovushlarga to'lib-toshgan holda urib ketdi.

U sevgi sog'inchini kuylagan. Bu tovushlar yumshoq olov va ko'z yoshlarini nafas oldi.

(S.G. Skitalets)

So'z yasashning prefiks usuli.

Vazifa 5. Bu ergash gaplar old qo`shimchalar yordamida yasalishini isbotlang.

Kirish namunasi: emas + oz - juda ko'p.

Yo'q joydan, hech qayerdan, jaholat, hamma joyda, bema'ni, nohaq, hech qachon, bir marta, bundan keyin, har joydan, ertaga, o'qib bo'lmaydigan, abadiy, hech qayerdan, abadiy, uzoq emas, notinch.

Qo`shimcha gapning bo`lagi sifatida.

Vazifa 6. Matnni qayta yozing, etishmayotgan tinish belgilarini qo'shing. Qo`shimchalarni gap bo`laklari sifatida belgilang. Qo`shimchalarning morfologik tahlilini bajaring ta'riflab bo'lmaydigan Va yuqoriroq.

Kechasi esa o'rmon ta'riflab bo'lmaydigan darajada dahshatli, ajoyib ko'rinishga ega bo'ldi: uning devori balandlashdi va uning tubida qizil tukli hayvonlar qora tanalar orasidan telbalarcha yugurishdi.

Olov figuralari qora tanalar orasida cheksiz xilma-xillik bilan oqardi va bu figuralarning raqsi tinimsiz edi.

(M. Gorkiy)

“Tashriflarning so‘z yasalishi” mavzusi bo‘yicha test.

1. Sifatlardan qo‘shimchalar yasaladi:

1) qo'shimchalar yordamida;

2) qo‘shimchalar yordamida;

3) bog‘lovchi unlilar yordamida.

2. Otlardan qo‘shimchalar yasalishi mumkin:

1) qo‘shimcha yordamida -O;

2) qo‘shimcha yordamida -Va;

3) qo‘shimcha yordamida -ohm;

3. Qo‘shimchalar yasalishi mumkin:

1) nutqning barcha mustaqil qismlaridan;

2) faqat sifatdoshlardan;

3) sifatlar, otlar va sonlardan.

4. Qo‘shimchalar yasalmaydi:

1) asoslarni qo'shish;

2) nutqning bir qismidan ikkinchisiga o'tish;

3) prefiks- qo`shimcha usuli;

4) ushbu usullarning har qandayida shakllantirilishi mumkin.

5. So‘z yasalishining to‘g‘ri variantini ko‘rsating:

1) chap - chap (prefiks-qo'shimchasi bilan sifatdoshdan);

2) chap - chap(qo‘shimchadan old qo‘shimchali shaklda).

6. Qo`shimcha qanday yasalishini aniqlang deyarli:

2) fe'ldan sharaf;

3) otdan o'qish masalasi.

IV. Ijodiy vazifalar.

Matnni tiklang.

uzoq vaqt oldin Bo'shliqlar o'rniga tegishli qo'shimchalardan foydalaning.

Peshin edi, ______ quyosh yonayotgan edi. Ufqda qora bulut paydo bo'ldi, ______ g'arbdan sharqqa harakat qildi. _______ shamol esdi. Yosh qayin daraxti ______ titrardi. Kuchli shamol kuchayib ketdi. Olisda chaqmoq chaqdi, ________ birinchi momaqaldiroq qarsak chaldi. Qopqoq olishga shoshilib, _______ qushlar yugurishdi.

Kiritish uchun so'zlar: chidab bo'lmas, shafqatsiz, sekin, bemalol, to'satdan, vaqti-vaqti bilan, yordamsiz, qo'rqib ketgan, zerikarli, tartibsiz, tashvishli.

Frazeologik birliklarni eslaylik.

tez-tez – (so‘z qo‘shish); Ushbu frazeologik birliklarni (turg'un iboralarni) ergash gaplar bilan almashtiring.

Biz qo'shimchalarni tanlaymiz.

Vazifa 2. Tegishli qo'shimchalarni tanlang va ularni matnga kiriting.

Kiritish uchun so'zlar: tepaga, avvalgidek, atrofida, quvnoq, jahl bilan, butunlay, uzluksiz, yuqoridan.

Timoshka bir jingalak bilan uning yonida (Dasha) topildi va _______ oqayotgan _______ suv oqimi bilan kurashib, ________ o'zini bir necha marta silkitdi, keyin o'tirib, _______ ho'l Dashaga qaradi. Yomg'ir _________ olma daraxtining barglarida shitirlashdi, _________ hamma narsa ________ yomg'ir bilan qaynadi, daraxtlar og'ir, ________ suv bilan to'lgan edi.

(P. Proskurin)

Ushbu matndan foydalanib, hosil bo'lgan qo'shimchalarni yozing:

1) prefiks usuli bilan – ...;

2) qo‘shimchasi bilan – ...;

3) prefiks-qo‘shimchasi bilan – ... .

V. Dars uchun qiziqarli material.

1. Boshqotirmalar.

Mashq qilish. Jumboqlarni yeching va topishmoq so'zlarning nutq qismlarini aniqlang.

Javob: haqida.

Javob: yaqin.

ADABIYOT

1. Volina V.V. Qiziqarli grammatika. M.: Bilim, 1995 yil.

2. Goryunova G.G., Lobanovskaya Z.D., Dolzhenko O.A. Qo`shimcha va so`zlashuv.

3. Rus tili bo'yicha seminar. Sankt-Peterburg: Paritet, 2004 yil. Norman B.Y.

Rus tilida muammolar va javoblar. Olimpiadalar, viktorinalar va o'z-o'zini tarbiyalash uchun. Minsk: New Knowledge MChJ, 2004 yil. 4. Rus maqollari va maqollari / Ed., 1998.

5. V. Anikina. M.: Badiiy adabiyot Solovyova N.N. Vazifalar va o'yinlarda rus tili. uchun daftar
ijodiy ishlar

. 7-sinf.
M.: Kontinent-Alfa, 2004 yil.

A.I. GRISHENKO,

"Zarmot darsi" - Yuz yomon. Qayerda? Kulish yomonlik. I asr (Ko'ra) yoz II asr. (Bunda) zamonaviy tarzda. Qo'shimcha so'zlar. (C) aprel oyining boshi (C) o'rganishni boshlash. Qancha? M a r t. Berezen Solnechnik Kapelnik Solntegrey Vodotek Protalnik. Xavfli lahzani (da) o'zgartiring. Qanaqasiga? Orfoepik isinish. Chiroyli. Bahona. Xushbo'y. Qayerda?

“Olmoshlar va ularning toifalari” - Olmoshlarning kelishi. Lug'at bilan ishlash. Shaxs olmoshlari. Ifodalarni tushuntiring. Olmosh turkumlari.

"Yozuv qo'shimchalari" - qo'shimchalarning imlosi. 5. Bosh gap + olmosh: CHUNKI, SHUNDAN, SHUNDAN, SHUNDAN, SHUNDAN, HAMMA, Chiz. OLG'A, OLG'A, ORQAGA, YUQARIDA, BO'YGA, BO'YGA, UZOQDAN, HAMMADAN, abadulabad, BARIDA, BARIBDA, AVVAL. HAMMA. 6. Old gap B/NA + yig‘ma son: TWICE, TWO, SIX. ***2. TOP, BOTTOM, FRONT, BACK, BOTTOM, FRONT, BACK, OLIK, FAR, CENTURY, BEGINNING (fazoviy yoki vaqt ma'nosi) UP, UP, TOP, TOP, UP, TOP, DOWN, DOWN, BOTTOM, BOTTOM, BOTTOM.

"Olmoshlar sinflari" - Shaxsiy joylar. Olmosh. Olmoshlarga misol keltiring. 6. Noaniq olmoshlarni hosil qiluvchi qo‘shimcha va old qo‘shimchalarni ayting. Misol keltiring. 6. Inkor olmoshlari yasalishida qanday prefikslar ishtirok etadi? Uni yozing. Sinov. Olmosh turkumlari. Imlolarni belgilang.

"Elektr zaryadsizlanishi" - tranzistorlar, diodlar kabi, harorat va haddan tashqari yuk va nurlanishga sezgir. Yarimo'tkazgichlardagi oqim. Keling, tajriba qilaylik. Biroq, chaqmoq oqimi boshqa yo'llar bilan sodir bo'lishi mumkin. Tojdagi gazning ionlanishi va porlashi. Fizika tarixida qayg'uli holatlar bo'lgan. Korona oqishi. Har xil turdagi o'tkazgichlarda elektr toki ko'p qirrali va xilma-xildir.

Rus tilidan "Adverb" mavzusi bo'yicha test. 7-sinf.

Variant I

1. qo‘shimcha so‘z

A) predmetning ish-harakatini bildiruvchi bo‘lak

B) predmetning atributini ish-harakat bilan bildiruvchi bo‘lak

C) harakat belgisini bildiruvchi gap qismi

2.Ma’nosiga ko‘ra qo‘shimchalar ikki turga bo‘linadi: (qaysiligini aniqlang)

3. Qo‘shimchani belgilang:

A) javdar B) cho‘l C) keng ochiq D) ye.

4. Qo‘shimchalar:

A) son jihatidan farqlanadi; B) shaxs tomonidan o'zgarishi;

B) o'zgarmasligi.

5. Murakkab qo`shimcha qaysi so`zdan yasalgan?

A) qiyin B) mehnat C) mashaqqatli D) qiyinchilik

A) ko‘r B) aqlli C) mahalliy D) shoshqaloq

A) butunlay sokin B) ish butunlay

9. Qo`shimchalar turkumini aniqlang: qarama-qarshi, ko`rsatish uchun, ataylab

10. “Yarim tunda quruq asfaltning oxirida tuyoqlarning shirin taqirlashi” gapidagi qo‘shimcha turkumini aniqlang.

11. Moslik:

2. Chin dildan gapiring (emas) 4. Beparvo yozing (emas).

A) Birgalikda B) Alohida

A) mahkam...; qorong'udan oldin ...; quruq ...

B) uzoq vaqt davomida...; to'liq...; ma'lumotnoma...

13. NN qaysi so`z zanjirida yozilgan?

A) to‘siqsiz... oh, sehrlangan... oh, ataylab... oh

B) izsiz, go‘zal... oh, mashhur...

A) (bizning ko'rsatmalarimizga ko'ra) B) (da) qisqa C) (ko'rsatmalaringizga ko'ra).

15. Defis qo‘shimchasini toping

A) (c) uchinchi, bu noto'g'ri B) (c) uchinchi qatorlar kulishdi

16. Bu ergash gaplar qanday yoziladi: (zo'rg'a)(zo'rg'a), (kuchli)(qat'iy), (aniq)(in)(aniq)?

A) birga B) alohida C) defis bilan

18. Gapdagi ergash gaplarni yozing: Avvaliga biz hech narsa haqida gapirmadik, lekin ertasi kuni biz nima bo'lganini muhokama qilish uchun bir-birimiz bilan bahslasha boshladik.

19. Juft so‘zlar ishtirokida gaplar tuzing: vaqtida – davomida

Rus tilidan "Adverb" mavzusi bo'yicha test. 7-sinf.

Variant II

1. Qo‘shimchalar mustaqil gap bo‘lib, ma’nosini bildiradi.

A) predmetning belgisi

B) harakat belgisi

C) predmetning harakat bilan belgisi

2. Qo‘shimchalar ma’nosiga ko‘ra ikki turga bo‘linadi: (qaysiligini aniqlang)

3. Qo‘shimchani belgilang:

A) qaltirab B) yordam C) teskari D) berkinish.

4. Qo‘shimchalar:

A) shaxs tomonidan o'zgarishi;

B) son jihatidan farqlanadi;

B) o'zgarmasligi.

5. Bo‘sh qo‘shimcha qaysi so‘zdan yasalgan?

A) bo‘m-bo‘sh B) bo‘m-bo‘sh C) bo‘sh D) cho‘l yer

6. Qaysi sifatdosh qo‘shimcha yasashini aniqlang.

A) zich B) saxiy C) dehqon D) sekin

7. Harakat belgisini bildiruvchi so‘zni ko‘rsating:

A) chayqalish B) chayqalish

8. Belgining belgisini bildiruvchi so‘zni toping:

A) barkamol mos keladi B) barkamol rivojlangan

9. Qo`shimchalar turkumini aniqlang: darhol, erta, bir kun oldin

A) joy B) vaqt C) sabablar D) maqsadlar

10. Gapdagi qo‘shimcha turkumini aniqlang: “Mushuk piyola oldiga kelganda kolbasaning yarmini tinchgina yeb oldi”.

A) chora-tadbirlar va darajalar B) harakat tartibi

11. EMAS qo‘shma-alohida imlosini ergash gap bilan moslang

1) Olma (emas) daraxtdan uzoqqa tushadi.

2) (Bu emas) olish qiyin, lekin berish qiyin.

3) Sizda (un) haqiqat bo'lgan narsa kelajakda foydalanish uchun ishlatilmaydi

4) (Emas) xizmat uchun, balki do'stlik uchun

A) Birgalikda B) Alohida

12. Oxirida O harfi bo‘lgan qo‘shimchalarni ko‘rsating:

A) yo‘nalish...; oddiygina…; chap...

B) sariq...; oq...; ma'lumotnoma...

13. Qaysi so‘zlar zanjirida bir N yozilgan?

A) tasodifiy... oh, sekin... oh, tantanali... oh

B) shavqatsiz... oh, kuchli... oh, hurmat bilan... oh.

14. Defis qo‘llanish holatlarini toping:

A) (ko'proq) ko'proq B) (qirollik C) (menimcha).

15. Uzluksiz yozish hollarini toping:

A) (c) qattiq qaynatilgan tuxum B) (c) qattiq qaynatilgan aralash

16. Birgalikda yozilgan ergash gapli gapni toping:

A) Agar aprelda yer chirisa, may o‘z vaqtida ekin ekishini bildiradi.

B) Ovqatlanayotganda gapirmang - muammoga duch kelasiz!

17. Frazeologik birliklarning har birini bitta so‘z (zarf) bilan almashtiring.

A) o‘pkaning tepasida B) o‘pkaning tepasida C) eng yaxshi holatda D) beparvolik bilan E) uzoqda G) chor no‘xat ostida H) soatiga bir choy qoshiq.

I) qo‘ldan K) o‘likdek L) vaqti-vaqti bilan M) barmoq uchida.

18. Gapdagi ergash gaplarni yozing: Kunlar hamon kuzdek iliq va mayin, lekin kechalari sovuq, oyoqlaring ostida yer baland ovozda jiringlaydi.

19. Juft so‘zlar ishtirokida gaplar tuzing: tomon – uchrashmoq

20. So'zning ma'nosini behuda tushuntiring, unga qo'shimchalar - sinonimlarni tanlang.

Javoblar:

Variant I

Variant II

Ish raqami

To'g'ri javob

Ish raqami

To'g'ri javob

Aniq

Vaziyatga bog'liq

Aniq

Vaziyatga bog'liq

1A, 2A, 3B, 4A

1A, 2B, 3A, 4B

A) baland ovozda

B) tez

D) istamay

D) uzoq

K) qattiq

M) yopish

A) baland ovozda

B) tez

D) istamay

D) uzoq

K) qattiq

M) yopish

Avvaliga bir-birlari bilan kurashadilar

Qo`shimcha gapning bo`lagi sifatida. Qo`shimcha gapning mustaqil qismi,
bu odatda belgini bildiradi
harakatlar. Qo'shimchalar savollarga javob beradi
Qanaqasiga? Qachon? Qayerda? Qayerda? Nima uchun?
nima maqsadda? qay darajada? va hokazo.
Qo'shimchalar o'zgarmaydi.
Gapda qo'shimchalar ko'pincha uchraydi
holatlar.

Ma’nosiga ko‘ra ergash gaplar ikki turga bo‘linadi: qo‘shimcha va sifatdosh.

Vaziyatga bog'liq
Belgilash
ish tartibi,
vaqt, joy,
sabab, maqsad
(yurish,
kechqurun boring
u erga boring).
Aniq
O'lchovni bildiradi
va daraja,
sifat, usul
harakatlar
(ikki barobar,
biroz oshiring
zo'rg'a ortadi
va boshqalar)

Qo`shimchalar orasida: ko`rsatish, noaniq, so`roq, inkor.

ko'rsatish
aniqlanmagan
savol.
neg.
Bu yerga,
U yerda,
Bu yerga
bir joyda,
bir joyda,
u erda va u erda
Qayerda,
Qayerda,
Qachon
hech qayerda
hech qayerda,
hech qachon

Qo`shimchalarning qiyoslanish darajalari

Qiyosiy
Ajoyib
Oddiy
Kompozit
Murakkab shakl
ko'proq og'riyapti
So'z birikmasi
ko'proq va
N.f
Bosqichma-bosqich qo'shimchalar bilan solishtirganda ikki so'z birikmasi va
hammaning olmoshlari
-ee(lar) -
oson - osonroq
-u -
yupqaroq
Eng yaxshisini qildi

Morfologik tahlil

Tahlil rejasi
1.Nutqning bo‘lagi.
2.Morfologik
belgilar.
1.Oʻzgarmas soʻz.
Tunning soyalari sokin yotadi.
Yozma tahlil
Sokin - qo'shimcha.
1. Ular (qanday qilib?) jimgina yotishadi; belgisi
harakatlar.
2. Taqqoslash darajasi (agar 2. O'zgarmagan bo'lsa.
Mavjud).
3. Ular qanday yotishadi? tinch.
3. Sintaktik rol.

Qo'shimchalar bilan emas, uzluksiz va alohida yozish.

–o va –e bilan tugagan qo‘shimchalar bilan birga yozilmaydi: 1) agar
so'z bo'lmagan holda ishlatilmaydi (kulgili - emas
ishlatiladi); 2) bilan qo‘shimchani almashtirib bo‘lmasa
ma'nosi bo'lmagan yoki yaqin bo'lmagan sinonim
ifoda (Samimsiz aytilgan - yolg'on).
-o va -e bilan tugaydigan qo'shimchalar alohida yozilmagan:
1) agar jumlada kontrast mavjud bo'lsa
bog‘lovchi a (yaxshi emas, balki yomon 2) qo‘shimchaga bo‘lsa
dan uzoq so'zlar, umuman emas, umuman emas,
umuman emas, umuman emas, hech qachon (hech qachon)
qiziq);3) agar qo‘shimcha -o va bilan tugamasa
-e (o'rtoqlik bilan emas - -o va -e bilan emas).

E va va harflari inkor bo'lmagan va ni-inkor qo'shimchalarning old qo'shimchalarida joylashgan.

E va va harflari inkor bo'lmagan va inkor bo'lmagan qo'shimchalarning prefikslarida.
Inkor qo`shimchalarida urg`u ostida yoziladi
prefiks - not- va urg'usiz - ni-.
Vaqt yo'q (hujum ostida.). Hech qachon (ta'sir yo'q).

Qo`shimchalarda bir va ikkita n harfi.

Qo'shimchalarda ham shuncha n yoziladi
olmoshlar va kesimlar kelib chiqqan
ta'lim olgan.
(O'zini tutdi) dadil (jasur).
(Aydi) qiziq (qiziq).

10. Qo`shimchalardan keyin o va e harflari

ostida sibilantsdan keyin ergash gaplar oxirida
O harfi urg`u bilan, holda yoziladi
urg'u - e.
Istisno: hali.
Masalan: yangi, ohangdor. Ko'proq (istisno).

11. Qo`shimchalar oxiridagi o va a harflari

Bilan qo`shimchalarda
harf from-, do-, uyqu prefikslari bilan yoziladi
va, agar bu qo'shimchalar
dan shakllangan
prefikssiz
sifatlar.
Bilan qo`shimchalarda
dan-, to- prefikslari bilan, oxirida uyqu yoziladi
o harfi agar ular
dan shakllangan
sifatlar, in
allaqachon bo'lgan
konsollar.
Quruq (quruqdan - holda
qo'shimchalar).
Erta (ertadan
- prefiks bilan).

12. Qo`shimchalardagi so`z qismlari orasiga chiziqcha qo`yiladi

Qo'shimchalardagi tire quyidagicha yoziladi:
po-, v- (vo) prefikslaridan keyin
so`zda -oomu (u), -yh qo`shimchalari bo`lsa
(-ular),-i.
Masalan: kuzda, do'stona tarzda;
birinchidan, beshinchidan.

13. Qo`shimchalardagi defis ko- old qo`shimchasidan keyin ham yoziladi; -to, -yoki, -bir narsa qo`shimchalaridan oldin; monokorrelyatsiyalar yordamida tuzilgan murakkab qo`shimchalarda

Qo`shimchalardagi tire ham yoziladi
koe- prefiksidan keyin;
-to, -yoki, qo'shimchalaridan oldin.
biror narsa;
bilan yasalgan murakkab qo`shimchalarda
qarindoshlardan foydalanish yoki
so'zlarni takrorlash.
Masalan: qandaydir, qayerdadir, qachondir, aftidan-ko‘rinmas, zo‘rg‘a.

14. Ot va bosh sonlardan yasalgan qo‘shimchalardagi old qo‘shimchalarning uzluksiz va alohida yozilishi.

Yozuvdagi qo'shimchalardagi prefikslar
uch usulda biriktiriladi: odatda
birgalikda (yuqorida, bir zumda) va tire orqali (sizning fikringizcha, bu erda va u erda), kamroq tez-tez alohida (siz)
charchagan, bir lahzaga). Bu holatda imlo
tire (bizning fikrimizcha), uzluksiz
yozuv (kelajakda foydalanish uchun) va bo'sh joy (har biri uchta).

15. Oxirida xirillagan qo`shimchalardan keyin yumshoq belgi

Qo`shimchalar oxirida sh va h harflaridan keyin yoziladi
yumshoq belgi. Z harfidan keyin yumshoq belgi yo'q
yozilmoqda.
Istisno: keng ochiq.
Masalan: Yuqoriga sakrash. Uylangan Keng ochiq (shundan tashqari).